Čo je dôležité pri pestovaní krásnej trvalky astilbe?

image 29017 25 v1

Z trvaliek sa mi azda najviac páči astilbe. Nedarí sa mi však v záhrade docieliť krásne kvitnúce rastliny, tak ako ich bežne vidieť v knihách a časopisoch. Obvykle sú bohato olistené, no málo kvitnú. Čo je dôležité pri ich pestovaní? J.M., Trnava

Astilbe (Astilbe) je trvalka vhodná na pestovanie v tieni či polotieni. Ak ju budete pestovať na slnku, kvitnúť bude menej, alebo vôbec nie, zasychať jej navyše budú listy a časom zrejme uhynie.

Na tienistých či polotienistých miestach s vlhkou a humóznou pôdou naopak prosperujú výborne. Pôda ale nesmie nikdy na dlhšie presychať , pozor, vlahu im môžu odoberať aj plytko koreniace dreviny, kry aj stromy. Preto pod takéto astilbe nevysádajte.

Počas horúceho leta je rastliny dobré výdatne ráno zavlažiť a to až tak, aby bol substrát rozbahnený. Príčinou nekvitnutia môže byť aj nedostatok živín. Astilbe je dobré prihnojiť dvakrát ročne, skoro na jar a potom na konci leta kvalitným a preosiatym kompostom. Použiť však môžete aj viaczložkové hnojivo na kvitnúce trvalky.

Kontrolovať treba aj to, či nemá odkryté korene. Tieto je treba hneď zasypať kompostovou zeminou.

Text: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Foto: thinkstock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.