image 29017 25 v1

Čo je dôležité pri pestovaní krásnej trvalky astilbe?

Z trvaliek sa mi azda najviac páči astilbe. Nedarí sa mi však v záhrade docieliť krásne kvitnúce rastliny, tak ako ich bežne vidieť v knihách a časopisoch. Obvykle sú bohato olistené, no málo kvitnú. Čo je dôležité pri ich pestovaní? J.M., Trnava

Astilbe (Astilbe) je trvalka vhodná na pestovanie v tieni či polotieni. Ak ju budete pestovať na slnku, kvitnúť bude menej, alebo vôbec nie, zasychať jej navyše budú listy a časom zrejme uhynie.

Na tienistých či polotienistých miestach s vlhkou a humóznou pôdou naopak prosperujú výborne. Pôda ale nesmie nikdy na dlhšie presychať , pozor, vlahu im môžu odoberať aj plytko koreniace dreviny, kry aj stromy. Preto pod takéto astilbe nevysádajte.

Počas horúceho leta je rastliny dobré výdatne ráno zavlažiť a to až tak, aby bol substrát rozbahnený. Príčinou nekvitnutia môže byť aj nedostatok živín. Astilbe je dobré prihnojiť dvakrát ročne, skoro na jar a potom na konci leta kvalitným a preosiatym kompostom. Použiť však môžete aj viaczložkové hnojivo na kvitnúce trvalky.

Kontrolovať treba aj to, či nemá odkryté korene. Tieto je treba hneď zasypať kompostovou zeminou.

Text: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Foto: thinkstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.