Rozchodníky v záhrade: Jednoduché pestovanie a veľa možností uplatnenia

19.09.2017
Rozchodníky v záhrade: Jednoduché pestovanie a veľa možností uplatnenia

S rozchodníkmi a rozchodníkovcami sa v záhrade príliš nenatrápime. Každoročne nás potešia peknými listami a sýtofarebnými kvetmi, najmä na konci leta a začiatkom jesene. V záhrade majú široké možnosti uplatnenia a ich pestovanie zvládne aj začiatočník.  

Hviezdičkový koberec

Na suchom a veľmi slnečnom mieste (dokonca aj v kamenistej pôde) sa rýchlo rozrastie rozchodník prudký (Sedum acre). Vytvorí súvislý koberec, ktorý bude v lete posiaty množstvom drobných žltých hviezdičkových kvetov.

Rozchodníky

Ozdoba až do zimy

Rozchodníkovec nádherný bohato kvitne. Uplatní sa v moderných mestských aj vidieckych záhradách. Súkvetia sú lákadlom pre motýle, hodia sa aj na rez. Ak sa po odkvitnutí nepoponáhľame s ich likvidáciou, stanú sa prirodzenou ozdobou záhrady aj počas zimy. Je to vďačná a nenáročná trvalka.

Do farebnej záhrady

Rozchodníky

Na okraj záhona

Stredne vysoké rozchodníky, napríklad rozchodník kvetonosný (Sedum floriferum), sa uplatnia na okraji zmiešaného kvetinového záhona. Napriek slnku a suchu tu môžu nádherne a vytrvalo kvitnúť počas celého leta. Konkrétne tento typ rozchodníka žiada trochu viac vlahy.

Rozchodníky

Očarujúca purpurová

V jesennom období si môžeme vybrať v záhradníctvach z bohatej ponuky rozchodníkovcov. Nájdeme medzi nimi aj mnohé klenoty, napríklad druhy s purpurovými listami. Žiadajú vysadiť do slnečných zmiešaných kvetinových záhonov, ideálne do popredia.

Rozchodníky

Plazivé drahokamy

Hoci sú mnohé rozchodníky vzrastovo nízke, ich drobné lístky sú mimoriadne pôvabné. Ak budú mať dostatok slnka, suchšiu pôdu bohatšiu na živiny, nádherne sa vyfarbia. Vyniknú potom na väčších plochách, preto ich treba nechať rozrásť sa. Sadiť ich na príliš malé plochy a zalepiť nimi drobné prázdne miesta sa nevypláca.

Rozchodníky

Strešná záhrada

Neexistuje azda rastlina, ktorá by sa viac hodila na výsadbu strešných záhrad, ako je rozchodník. Vďaka svojej rozmanitosti dokáže vytvoriť na strechách krásny a súvislý porast. Treba si však vybrať vzrastovo nižšie druhy. Znesú sucho, slnko aj páľavu a nebudú vyžadovať špeciálnu starostlivosť.

Rozchodníky

Pred kvitnutím

Už pred rozkvitnutím sú rozchodníkovce zaujímavé. Zelenkasté puky môžu byť súčasťou zmiešaného kvetinového záhona a vytvárať kontrast ku kvitnúcim trvalkám. Ak chceme docieliť zaujímavejší efekt, na záhon vysaďme vždy minimálne 3 kusy z jedného druhu.

Rozchodníky

V skalke

Rozchodníky a rozchodníkovce sú základné rastliny pri budovaní skaliek. V spojení s kameňmi a štrkom pôsobia prirodzenejšie. Rozchodníkovec Sieboldov kvitne na konci leta. Vyniká okrúhlymi striebristými listami a ružovkastými súkvetiami na konci skláňajúcich sa stoniek. Tento druh môžeme pestovať aj v nádobách.

Rozchodníky

Žiarivý lem

Ak chceme olemovať okolie chodníkov, máme obvykle na výber množstvo zaujímavých rastlín. Tie však odkvitnutú a ich krása pominie. Rozchodníky sú iné. Na slnečnom a suchšom mieste – nie v blízkosti zavlažovaných trávnikov – vytvoria pekné lemy. Ak si vyberiete druhy a kultivary so zlatožltým olistením, bude vás ich farba nadchýnať až do neskorej jesene. A to nemusia ani kvitnúť.

Rozchodníky

Slnečný múrik

Dlhoveké trvalky sukulentného charakteru bez problémov zvládnu aj suchý kvetinový múrik a jeho škáry. Ak ich sem raz vysadíme, zakorenia sa, zakrátko sa bohato rozrastú a už nebudú vyžadovať žiadnu prehnanú pozornosť. Vytvoria prekrásne previsy, prekvapia kvetmi a zazelenia aj miesta, kde by sa iným rastlinám nedarilo.

Rozchodníky

Netradičný plôtik

Vyššie rozchodníkovce môžeme použiť aj na vytvorenie netradičného deliaceho plôtika. V lete nás prekvapí sviežou zeleňou aj množstvom kvetov. Výhodou týchto rastlín je jednoduché rozmnožovanie. Z 1 či 2 kúpených rastlín si tak vďaka odobratým odrezkom (zapichneme ich jednoducho do pôdy) môžeme vytvoriť súvislý porast.

Odborník radí

Najlepší čas na výsadbu rozchodníkov a rozchodníkovcov je koniec leta. Pôda je zohriata – to je predpoklad, aby sa rýchlo zakorenili.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Urob si sám 9/2017

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Prečítajte si
Reklama