image 44335 25 v1

Prečo vám nekvitnú ľaliovky

V záhrade pod stromom máme vysadených niekoľko kusov ľalioviek. V tomto roku však kvitli minimálne. Po minulé sezóny mali veľmi veľa kvetov. Rastliny sme nepresádzali možno aj 10 rokov. Je toto dôvod, prečo nekvitnú? (Jana V., Prievidza)

Určite áno, hoci príčinou môže byť aj ich nevhodné umiestnenie. Ľaliovky potrebujú plné slnko alebo mierny polotieň. V tieni stromov s hustou korunou sa im nedarí najlepšie – vtedy zvyčajne kvitnú málo a nepomôže ani prihnojovanie. Dôležitá je aj humózna a stále vlhká pôda. V suchšej pôde takisto kvitnú menej a ešte im aj zasychajú listy. Odporučil by som vám zmladiť porasty.

Tieto trvalky rozsádzajte raz za 4 či 5 rokov. Práve v tomto období je na to vhodný čas. Zmladené rastliny bohatšie kvitnú a aj ich listy sú krajšie. Zvoľte pre ne lepšie miesto. Rastliny zavlažujte, aby sa čím skôr zakorenili. Druhým vhodným termínom na zmladenie a rozdelenie ľalioviek je skorá jar.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje