Galéria (25) Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Aj v zime môžete v záhrade urobiť veľa užitočných vecí

V zime nie je veľmi čo robiť v záhrade. V našich tipoch si však môžete prečítať, ktoré práce sa v okrasných a úžitkových záhonoch dajú vykonávať aj v decembri.

Galéria

ochrana rastlín pred zimou
čistenie žľabov
čistenie žľabov
ruže na kmienku
ruže
ruže
rastliny v nadobach
rastliny v nadobach

Radí Martin Čurda

„V decembri sa všetka pozornosť sústredí na zimnú ochranu. V tomto mesiaci by ste mali dokončiť niektoré práce, ktoré ste doteraz stále odkladali.“

Okrasná záhrada

Skontrolovať by ste mali aj popínavé rastliny, ktoré sa ovíjajú po žľaboch. Staršie výhonky vistérie alebo trúbkovca totiž dokážu odkvapy nielen deformovať, ale aj výraznejšie poškodiť.

Vyčistite žľaby

Ak sú v blízkosti domu väčšie stromy, v odkvapových žľaboch sa v priebehu jesene nahromadia opadané listy. Tie sa počas dažďov naplavia do odtokovej rúry, ktorá sa veľmi rýchlo upchá.

čistenie odkvapových žľabov
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Zoberte si rebrík a žľaby dôkladne vyčistite od napadaného lístia. Pomôžte si malou metličkou.

čistenie odkvapových žľabov
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Aby ste žľaby nemuseli stále čistiť, natiahnite na ne zvrchu sieťovinu alebo ľubovoľnú mriežku.

Narežte si „Barborky“

4. decembra je sviatok svätej Barbory. Je to deň, keď sa režú konáriky ovocných alebo okrasných stromov a krov a dávajú sa do vázy s vodou. Odrezať si môžete napríklad konáriky okrasnej čerešne alebo jablone, prípadne zlatovky či brezy. Vďaka teplu v miestnosti konáriky čoskoro zakvitnú a budú kvitnúť celé vianočné sviatky.

konáriky ovocných stromov
Zdroj: archív JAGA

Z krov odrežte len tie konáriky, ktoré majú dostatok kvetných púčikov. Skôr ako ich dáte dovnútra, nechajte ich pár hodín v nevykurovanej miestnosti.

zrezanie konárikov
Zdroj: archív JAGA

Tesne pred vložením konárikov do vázy s vodou zrežte ich dolnú časť dlhým šikmým rezom a preneste ich do svetlej miestnosti. Vodu občas vymeňte.

Chráňte vždyzelené dreviny pred slnkom

Listnaté vždyzelené dreviny, ako sú napríklad krušpán či rododendron, by ste mali na slnečnom stanovišti chrániť špeciálnou textíliou proti intenzívnym zimným lúčom. V opačnom prípade im hrozí nebezpečenstvo spálenia listov, čo môže viesť až k postupnému vyschnutiu celej rastliny.

ochrana rastlín pred zimným slnkom
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Aby nevymrzli ruže

Z okolia ružových krov pred ich zazimovaním odstráňte všetko napadané lístie, ktoré je zdrojom chorôb a úkrytom pre škodce. Dôkladne prezrite kry ruží, zlikvidujte suché, poškodené a viditeľne choré výhonky, a to najmä na starších rastlinách. Zrealizujte mierny rez, pri ktorom skracujete len horné časti výhonkov.

ruže na kmienku pod čečinou
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Najcitlivejším miestom kmienkových ruží je miesto štepenia. Starším ružiam obaľte preto korunku jutovým vrecom alebo oviňte jedľovou čečinou.

ochrana popínavých ruží pred zimou
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Ružiam, ktoré zdobia vašu pergolu, zviažte všetky výhonky jutovým špagátom k sebe, mierne ich poľahnite k zemi a zakryte čečinou.

Ruže v záhone nakopcujte zeminou a prihrňte pilinami
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Ruže v záhone nakopcujte zeminou a prihrňte pilinami do výšky 15 až 20 cm. Ako nástielku môžete použiť aj čečinu zo smreka a jedle.

Obaľte črepníky na terase

Rastliny v črepníku prisuňte k južnej stene do závetria. Postavte ich na kartóny a črepníky obaľte bublinkovou fóliou. Výborným materiálom na zazimovanie rastlín v nádobách je aj jutovina. Kúpite ju vo forme vriec, ktoré si môžete nožnicami rozstrihnúť a použiť podľa potreby.

obalenie črepníkov s drevinami
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Hrubou vrstvou jutoviny obaľte črepníky s drevinami. Aby ešte lepšie izolovali, môžete ich vystlať aj suchým lístím alebo slamou.

ochrana drevín pred zimou
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Všetky obalené nádoby sústreďte do skupiny na chránené miesto a postavte ich na vhodnú podložku.

Na čo ešte nezabudnúť

Skontrolujte uskladnené hľuzy a cibuľky kvetov

Hľuzy georgín, mečíkov (gladiol) či iných letných cibuľovín citlivých na mráz skladujte v zime čo možno v najchladnejšej miestnosti bez mrazov. Pravidelne ich počas zimy kontrolujte, prípadne hnilé časti ihneď vyraďte.

Zalievajte čemerice

Svoje kvety zvyčajne otvárajú krátko po Vianociach. Tieto vždyzelené trvalky, ktoré obľubujú vápenaté pôdy, však počas kvitnutia potrebujú viac vlhkosti než inokedy. Počas suchých zím by ste preto na túto krásku nemali zabúdať. Výdatnejšiu zálievku v čase bez mrazov dodajte najmä na miestach pod korunami stromov, kde pôda rýchlejšie schne.

Prečítajte si tiež:

Čemerice potešia kvetom počas zimných dní

6 najkrajších druhov čemeríc: Ktoré si vybrať a ako sa o ne starať?

obalenie kmeňu stromu netkanou textíliou
Zdroj: archív JAGA

Kmene mladých stromov

Ak je záhrada vo vyšších polohách, vyplatí sa obaliť kmene novovysadených okrasných drevín netkanou textíliou. Použiť môžete aj izolačný materiál na ochranu potrubia.

Pozor na ryby v jazierku

Keď jazierko v zime zamrzne, pod ľadom nie je kyslík a nemôžu cezeň unikať škodlivé plyny. Našťastie, tento problém môže vyriešiť napríklad špeciálny polystyrénový plavák, ktorý zaručí výmenu vzduchu, prípadne ryby v jazierku môžu nerušene tráviť zimu v oddychovej zóne.

zazimovaná záhrada
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Úžitková záhrada

V decembri je na úžitkových hriadkach ticho. Aj napriek tomu, že niektoré druhy zeleniny na nich môžete ešte stále zberať. V našich tipoch vám však ukážeme, ktoré práce môžete urobiť, aby bola záhrada na jar pripravená.

pastrnak
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Aromatický koreň paštrnáka

Paštrnák rozvinie svoju sladkú chuť v koreni len vtedy, keď sú jeho biele korene úplne zrelé. Pozberajte ho preto čím skôr. V drsnejších podmienkach, kde pôda často zamŕza, korene povyberajte skôr a uskladnite ich do pivnice v debničkách naplnených vlhkým pieskom. V miernejších oblastiach prikryte korene na hriadkach hrubou vrstvou lístia alebo slamy a z pôdy ich zberajte podľa potreby.

brúsenie sekery
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

S tupou sekerou drevo nenarúbete

Kvalitné ocele moderných sekier si dokážu udržať kvalitu ostria, avšak aj tie si vyžadujú určitú starostlivosť, najmä ak chcete zabezpečiť ich dlhšiu životnosť. Závisí od výrobcu, či vám ponúkne brúsny systém vyladený pre sekery, alebo sa budete musieť základom ostrenia priučiť sami. Ak sekera nie je veľmi tupá, postačia vám brúsny kameň alebo brúska. Brúsi sa vždy proti ostriu, uberanie materiálu musí prebiehať za studena. Kovanie a vyťahovanie ostria sú definitívne minulosťou, ktorá odišla so starými sekerami.

Vidly, rýle či motyky starostlivo ošetrite

Ich častým používaním a vystavením poveternostným vplyvom počasia dochádza k postupnému povrchovému opotrebovaniu. Aby ste sa mohli spoľahnúť na svoje náradie aj v nasledujúcej sezóne, je namieste ho na konci sezóny pred uskladnením správne ošetriť.

ošetrenie vidiel
Zdroj: archív JAGA

Kovové časti náradia umyte saponátovou vodou a nechajte dôkladne vyschnúť.

ošetrenie vidiel
Zdroj: archív JAGA

Pomocou drôtenej kefy alebo brúsneho papiera zbavte náradie hrdze, odlupujúcej sa farby či ostatných nečistôt.

ošetrenie vidiel
Zdroj: archív JAGA

Drevené násady vyhlaďte brúsnym papierom, aby ste odstránili drsný povrch, a natrite ich ľanovým olejom.

ošetrenie vidiel
Zdroj: archív JAGA

Na čisté vyhladené násady naneste handričkou olej. Použiť môžete napríklad silikónový alebo ľanový.

Očistite nožnice

Čo majú spoločné ovocinárske nožnice, nožnice na živý plot a najmodernejšie štiepacie sekery s detailne vyladenou geometriou? Všetky majú delikátne ostria, ktoré vyžadujú jemnejšiu prácu, ako dokáže ponúknuť pilník.

čistenie záhradných nožníc
Zdroj: archív JAGA

Všetky záhradné nožnice po ukončení rezu vyčistite a dezinfikujte, aby ste pri strihaní neprenášali neželané baktérie.

mazanie záhradných nožníc
Zdroj: archív JAGA

Pružinky a lanká namažte silikónovým olejom. Potrieť ním môžete aj všetky plastové časti, ktorým tak predĺžite životnosť.

brúsenie záhradných nožníc
Zdroj: archív JAGA

Najskôr vyskrutkujete čap a každé ostrie prebrúsite ťahmi na kameni po jeho hladkých plochách.

Nové dreviny vďaka odrezkom

Mnohé kvitnúce okrasné kry, ako sú napríklad zlatovka, vajgela či okrasná ríbezľa, sa dajú veľmi ľahko rozmnožiť pomocou odrezkov. Práve v tomto období je ideálny čas na ich odoberanie z krov. Odrezky odoberajte z južnej strany krov.

odoberanie odrezkov
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Mali by to byť jednoročné výhonky dlhé asi ako ceruzka s jedným párom púčikov v hornej a dolnej časti odrezka.

Odobraté odrezky následne uložte vo zväzkoch na tienistom a chránenom mieste do pôdy, kde prečkajú až do skorej jarnej výsadby.

Na čo ešte nezabudnúť

Chráňte mladé hrozno pred mrazom

Ak ste tento rok vysadili sadenice viniča, mali by ste ich prvú zimu preventívne zakryť, napríklad jutovinou. V druhom roku už budú dobre zakorenené a zimná ochrana už nebude potrebná.

Skontrolujte jablká v pivnici

Prvý mesiac po uskladnení kontrolujte ovocie každý týždeň, neskôr už len raz za dva či tri týždne. Plody so začínajúcou hnilobou treba vytriediť a zlikvidovať. Sklad na jablká by mal byť tmavý, vlhký a chladný.

Čerstvá vňať zo zvyškov
Zdroj: ISIFA/SHUTTERSTOCK

Čerstvá vňať zo zvyškov

Ak pri čistení koreňovej zeleniny pred varením zrežete z vrchnej časti koreňa asi trojcentimetrový kúsok, postavíte ho na plytký tanierik s vodou a umiestnite na okenný parapet, asi o dva týždne sa môžete tešiť z čerstvej vňatky vhodnej na zber.

Porýľujte uvoľnené hriadky

Ťažké ílovité pôdy by sa mali porýľovať ešte pred prvým mrazom. Malé množstvo vody v pôde zamrzne a svojou rozpínavosťou veľké hrudy rozbije. Na jar z nej bude jemná zemina.

FOTO: ISIFA/SHUTTERSTOCK, archív
ZDROJ: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje