Ako zazimovať palmy
Galéria (5)

Ako zazimovať palmy

Pestovanie exteriérových paliem sa stalo obľúbeným aj v našich končinách. Nie sú nádherné len počas leta, ale aj v zime, najmä keď na ne napadne sneh. Ako ich však správne zazimovať, aby úspešne prežili neľútostný chlad? 

Galéria

Ako zazimovať palmy
Ako zazimovať palmy
Ako zazimovať palmy
Ako zazimovať palmy

Zazimovanie

Palmy, ktoré sú vhodné na celoročné pestovanie u nás, tolerujú pokles teploty často až do –18 °C. Aby sme sa z ich tieňa mohli tešiť aj budúcu sezónu, treba ich správne zazimovať. Dobre prezimujú v oblastiach, kde je zaručená snehová prikrývka – osvedčený prírodný izolant. Paradoxne by teda mohli lepšie prezimovať v severnejších častiach Slovenska.

Palmám najviac škodia holomrazy, trpia nimi najmä staršie listy. Takisto je pre tieto exotické krásavice hrozbou mrazivý vietor, preto je pre ne chránené miesto nevyhnutnosťou. Neplechu vie narobiť aj zimná vlhkosť, poškodzuje totiž miesta, z ktorých vyrastajú nové listy.

V zime treba chrániť predovšetkým kmeň a listové srdiečka paliem.

Čo treba chrániť

Zimná ochrana paliem nie je zložitá. V prvom rade treba ochrániť korene (ležiace pod povrchom pôdy), pretože sa ľahšie poškodia a neznesú veľký pokles teploty. Tu pomôže hrubšia vrstva lístia, nahrubo nadrvené konáre alebo drevené hobliny, prípadne suchá rašelina. Okrem koreňov treba chrániť pred zimou aj kmene – najlepšie, ak ich obalíme jutovinou alebo bambusovými rohožami. Menšie druhy môžeme zakryť aj netkanou textíliou, ktorá je takisto spoľahlivým izolačným materiálom.

Skúsení pestovatelia exteriérových paliem budujú nad veľmi citlivými druhmi špeciálne prístrešky, napríklad z plexiskla, vďaka ktorým sa počas zimy nedostane do citlivých listových srdiečok voda. Má to však aj svoju daň – musia oželieť charakteristický zimný vzhľad paliem.

A tie v nádobách?

Palmy zasadené v objemných vegetačných nádobách pred príchodom silnejších mrazov jednoducho prenesieme do svetlej a chladnej zimnej záhrady, chodby či garáže. V žiadnom prípade nesmú ísť zvonka do vykúreného priestoru!

Čo ak predsa len

Ak zima a mráz napriek našim opatreniam poškodia staršie listy paliem, na jar po oteplení zvyčajne vyrastú úplne nové. Výhodou týchto rastlín je, že pri dobrých podmienkach sa veľmi rýchlo olistia.

Trachykarp konopný

Záhradník radí

Ak si chcete do záhrady zadovážiť palmu vhodnú na celoročné pestovanie, zvoľte si mladší exemplár. Staršie rastliny sú zbytočne drahé a oveľa viac náchylnejšie na poškodenie chladom.

Sabal

Čo palmy potrebujú

• chránené, svetlé a slnečné miesto
• výživný a priepustný substrát môže obsahovať aj piesok
• výdatné zavlažovanie to platí pre palmy, ktoré pestujeme v záhrade vo voľnej pôde alebo v nádobe; medzi každou zálievkou by sme však mali nechať substrát mierne preschnúť
• pravidelný prísun živín v predaji je špeciálne hnojivo určené na tieto rastliny, aj vďaka tomu budú exteriérové palmy rásť oveľa rýchlejšie
• občasne ovlažiť vodounehovoríme o zavlažovaní, ale o ovlažovaní, čiže sem-tam rastliny pokropíme nie veľmi studenou vodou – to môže poslúžiť aj ako prevencia chorôb a ochrana pred škodcami, okrem toho budú rastliny oveľa vitálnejšie

Palmy vhodné do našich záhrad

• palmička nízka (Chamaerops humilis), výška: 4 m
• trachykarp konopný (Trachycarpus fortunei), výška: 10 m
• trachykarp (Trachycarpus nanus), výška: 8 m
• washingtonia (Washingtonia filifera), výška: 3 m
• sabal (Sabal minor), výška: 2 m

  1. Zuzana says:

    …máme v kochlíku už takmer 25 ročnú palmu – ďatlovník. Na zimu ju dávame dovnútra, začína byť však už priveľká, každý rok máme obavy, či sa nám ešte zmestí dnu…je veľmi krásna, hustá, do výšky aj do šírky cez 3 metre. Neporadíte prosím, čo s ňou? Zatiaľ sa nám ju nepodarilo predať a ľúto nám je ju vyhodiť, alebo nechať zmrznúť vonku. Myslíte, že by prežila v Bratislave, keby sme ju zasadili v záhrade?
    Ďakujem…

    1. Anonym says:

      Iba pri stene domu,chranena proti zimnemu slnku a holomrazom.

    2. Igor z Ostrova says:

      Pani Zuzana, so zimným vykurovaním by to dokázala zvládnuť, ak sa nič nezanedbá.

  2. Tardíková says:

    Mám v kochlíku prvý rok araukáriu andskú. Už raz som o jednu došla, preto sa bojím zimy. Bývam na Záhorí. Ako ju mám prezimovať? Ďakujem.

    1. zulak says:

      Treba ju predovsetkym chranit pred zimnym slnkom,na Zahori su casto holomrazy.Okolo urobte debnicku a do nej nasypte drevene hobliny- nie piliny!

    2. Anonym says:

      Okolo dajte zjacie pletivo a pnaplnte to s hoblinami,nie pilinami! Na vrch igelit proti dazdu.

  3. Anonym says:

    akosapestujec

    cikas

  4. Jardo says:

    Dobrý deň, sestra na dovolenke kúpila palmu a neviem jej presný názov, čiže nevieme ani vyhľadať ako presne sa o ňu starať. Našiel by sa tu niekto kto by to vedel rozohnať podľa fotografie a poradiť? Prosím kontaktujte na e-mail: jardo9966@azet.sk

  5. Tatiana says:

    Môžem palmu Trachycarpus na zimu obaliť aj čiernou netkanou fóliou? Listy som zviazala, kmeň obalila jutovinou a korene zasypala kôrou. Tento rok krásne vyrástla, bola by škoda keby zamrzla. Ďakujem

  6. Viera Furdikova says:

    Dobry den.Tento rok nas odmenila nasa palma,ktoru pestujeme vonku a na zimu podla moznosti ju zakryvame kvetom.Vyhodila zospodu take hrube listy -zhluk listov z ktorych vyrastaju zlte okvetia..Co to je ,prosim napiste mi nieco o kvitnuti .Je to ten druh ako je na obrazku,hore .

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.