Zazimovanie muškátov
Zdroj: Jana Komadelová

Ušetrite za nákup nových muškátov a naučte sa ich prezimovať. Takto to funguje!

Muškáty sú vlastne trvalky, ale často sa likvidujú po jednej záhradkárskej sezóne. Ich zazimovaním však na jar ušetríte za nákup nových muškátov pomerne dosť peňazí.

Muškáty sú jednoznačne jedným z najobľúbenejších kvetov, ktoré sa vysádzajú v polovici mája do okenných debničiek a kvetináčov. Celé leto nás pri správnej starostlivosti obklopujú bohatým množstvom kvetov. Navyše vďaka hustým dužinatým listom a pevným stonkám sa dokonca zaobídu istý čas aj bez vody.

Po sezóne v jeseni sa však v mnohých prípadoch rastliny zvyčajne likvidujú, aj keď sú v skutočnosti viacročné. Ak sa vám nechce kupovať každý rok nové muškáty, môžete ich aj zazimovať. Prezradíme vám, ako vaše muškáty prežijú zimu bez ujmy a poradíme vám, ako sa o ne počas zimy správne starať.

Hneď ako hrozia prvé mrazy, je čas preniesť muškáty na zimovisko. Muškáty prezimujte na svetlom mieste pri teplote okolo päť až desať stupňov Celzia. Ak máte v zimovisku dostatok miesta, môžete muškáty prezimovať v kvetináči. Prípadne sa jednotlivé rastliny vyberú z debničky, zbavia sa zeminy, zrežú a prezimujú zabalené v novinovom papieri v debničkách. Ďalšou metódou je zabaliť koreňové baly do vrecúšok a muškáty zavesiť hore nohami na chladné miesto.

Text, foto a video: Jana Komadelová

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje