Aký význam má umývanie stromov mydlovou vodou?

kôra stromov
Zdroj: istock

Počuli ste už o umývaní stromov špongiou namočenou v mydlovej vode? Tento trik vraj pomáha kôre udržať si farbu počas zimných mesiacov. Neškodí im to? Aké mydlo použiť?

Čo s mydlovou vodou v záhrade?

Špongia a mydlo či saponát skôr patria do kuchyne alebo do kúpeľne ako do záhrady, ale odborníci z Kráľovskej záhradníckej spoločnosti v Devone prezradili, že aj v záhrade má svoj význam. Hubkami s mydlovou vodou ošetrujú kôru stromov, aby bola lesklá a udržala si farbu. Špeciálne sa touto metódou starajú o stromy so striebornou a bielou kôrou.

stromy v zime
Zdroj: istock

Pre lepšiu atmosféru

„Počas temných zimných dní každého z nás poteší, keď naša záhrada žiari a je krásna – pozdvihne nám to náladu. Stromy s farebnou kôrou po ošetrení vyzerajú skvele. Himalájska breza s čisto bielymi kmeňmi potláča vplyv temnej zimnej krajiny. Umyli sme ich špongiou a trochou mydlovej vody. Inak by stratili svoj okúzľujúci efekt,“ vysvetľuje princíp vedúci projektu Jonathan Webster pre zahraničné médiá.

Nielen brezy, ale aj čerešne

Nie sú to však len brezy. Záhradkári si pochvaľujú takúto údržbu stromov aj v prípade čerešní, špeciálne tibetských. Majú nádhernú jasnú kôru, ktorá počas sivých zimných mesiacov žiarivo svieti, ešte viac, ak ich umyjete. Lesklý povrch kôry stromov dosiahnete tiež použitím mäkšej kefy a malého množstva mydlovej vody. Odstránite tak všetky riasy, a neraz aj choré miesta. Pozor však na „drhnutie“ kmeňov, aby ste nezničili i to prospešné.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestestromy v zime
Zdroj: istock

Aké mydlo použiť?

Hovorí sa, že mydlová voda je dobrým prípravkom proti voškám a mravcom. Uvedomte si však, že zabíja aj prospešný hmyz, a dokonca môže ničiť aj samotné rastliny. Odborníci radia: so saponátmi opatrne, z mydiel odporúčajú insekticídne mydlá. Je to špeciálny druh mydla, vyrobený na báze draslíka. Mydlo je vďaka nemu jemnejšie a mäkšie ako sodíkové. Pri je ho výrobe sa tiež používajú mastné kyseliny s dlhým reťazcom, teda je špeciálne vyrobené tak, aby bolo šetrné k rastlinám.

Pozor! Klasickým mydlom alebo bežným kuchynským saponátom rastlinám skôr ublížite, ako ich ochránite či urobíte krajšími. Vyberajte si vždy špeciálne mydlá a prípravky určené na ošetrovanie rastlín. Bežnými mydlami a saponátmi odstránite z rastlín oleje a vosky, ktoré ich chránia pred patogénmi a škodcami – takže nielen škodcov.

Sabína Zavarská
Zdroj: www.housebeautiful.com
Foto: istock

Komentáre

  1. To že ste prevzali článok niekde zo zahraničia je od Vás pekné, no redaktorko si už mal nájsť námahu a napísať aj aké a ktoré je to incekticídne mýdlo , nezabúdajte že ste časopis urob si sám a vy máte ľuďom poradiť,alebo že by to bolo tak že keď urob si sám, znamená pohľadaj si sám?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.