zahrada v zime
Galéria (10)

Záhrada v zime

Počas zimných mesiacov už toho veľa v úžitkovej záhrade nenarobíme. Skontrolujeme ochranu ovocných stromčekov pred zverinou a zeleninu, čo zostala v hriadkach. Máme však dosť času rozmýšľať nad tým, čo budeme v záhrade sadiť na jar.

Galéria

Ovocie
Na začiatku zimy skontrolujeme oporné tyče pri ovocných stromčekoch a podľa potreby ich silnejšie priviažeme alebo povolíme. Dokončíme rýľovanie a hnojenie pôdy všade tam, kde to podmienky dovoľujú, a pripravíme ju na jarné vysádzanie. Asi v strede zimy, ak nebudú veľké mrazy, režeme jablone a hrušky. Ak to dovolí počasie, pokračujeme vo vysádzaní ovocných stromov a krov. Koncom zimy prikryjeme jahody pokrývkou.

Zelenina

Začiatkom zimy sme uskladnili na chladnom mieste, chránenom pred mrazom, mrkvu a kvaku. Uprostred zimy si objednáme zeleninové a kvetinové semená. V skleníku alebo vo vnútri sejeme čakanku a cibuľu. Koncom zimy pripravíme záhony na skorú sejbu. Vyložíme zemiaky na naklíčenie. V miernych oblastiach vysievame vonku hrach. V skleníku alebo vo vnútri vysievame zeler buľvový, pór, šalát a cibuľu.

Zimný zber zeleniny
Existuje dosť druhov zeleniny, ktorá môže prezimovať v hriadke v záhrade. Vysiali a vysadili sme ju ešte v jeseni, ale zbierať ju budeme až na jar. Z cibuľovej zeleniny je to najmä sadzačka na dopestovanie lahôdkovej cibuľky a jesenný cesnak. Ak sme ich v správnom termíne vysadili, nepotrebujú osobitnú ochranu. Z listovej zeleniny vysádzame na jeseň zimný šalát a vysievame špenát. Zavčasu vysiaty špenát obyčajne bez problémov prezimuje, poškodzujú ho len mimoriadne holomrazy alebo veľké striedanie teplôt. Pre zimný šalát je dobré, ak ho zakryjeme tenkou vrstvou čistej zdravej slamy, ktorú skoro na jar odstránime. 

Mrazuvzdorná zelenina
Dopestovaná mrazuvzdorná zelenina môže bez úhony prezimovať v hriadke. Ide o rebarboru, špargľu, chren, pažítku, zimnú cibuľu, topinambur a ďalšie. Proti holomrazom ich môžeme chrániť prikrývkou. V dňoch bez mrazov ich zbierame ako čerstvú zeleninu. 

Kel kučeravý a kel ružičkový, ktorý zostal na hriadke, pred príchodom mrazov nakopcujeme tak, aby ich vietor a ťažký sneh nepováľali. Zber ružičkového kelu dokončíme začiatkom februára, pretože ružičky sa pripravujú na kvitnutie.  Z koreňovej zeleniny je mrazuvzdorný koreňový a vňaťový petržlen. Vňať petržlenu môžeme zberať aj spod snehu. Keď sú však listy celkom zamrznuté, tvrdé, nedotýkame sa ich. Lístky po rozmrazení obnovia vegetáciu a v ich zbere môžeme pokračovať. Na zimný zber je vhodný čierny koreň, ktorý sa dá konzumovať aj surový. Na priamy zber v zime je vhodný aj pór. Z trvácej zeleniny môžeme po celú zimu zberať chren a topinambur.


Nastieľanie zeleniny

Ak necháme zeleninu v záhone, môžeme ju pred silnejšími mrazmi veľmi jednoducho ochraňovať nastieľaním. Okrem tepelnoizolačnej ochrany je nastieľanie – zakrývanie povrchu pôdy – aj osvedčenou a účinnou metódou, ako zamedziť prístupu svetla a tým zabrániť rastu buriny. Nastieľanie rieši niektoré pestovateľské problémy a výrazne zlepšuje pôdu. Niektoré nastieľacie materiály (slama, seno, maštaľný hnoj) nepôsobia veľmi dekoratívne, preto by sa mali využívať len v ovocnej alebo zeleninovej časti záhrady, nie v okrasných záhonoch.

Výhoda nastieľania 

Zemina pod nastieľacím materiálom zostáva vlhká, teplá a kyprá. Tým nastieľací materiál znižuje potrebu pletia, okopávania a zavlažovania. Záhradkár najčastejšie využíva dostupné nastieľacie materiály organického pôvodu, napr. maštaľný hnoj, slamu, seno, kôru, piliny, trávu, lístie a pod. Piliny dokonca odpudzujú slimáky. 

Maštaľný hnoj, kompost a lístie ako nastieľacie materiály zlepšujú štruktúru pôdy a dodávajú jej živiny, ale nezabraňujú rastu buriny. Slama je ideálny nastieľací materiál na zeleninu s dlhším obdobím pestovania a na drobné ovocie, najmä na jahody. Čerstvo pokosená tráva, rozložená v dostatočnej hrúbke, je nastieľacím materiálom účinným proti burine. Keďže táto vrstva by mala mať asi 15 cm, má aj niektoré nevýhody. Dostatočne neprepúšťa vzduch a pri rozkladnom procese bez prístupu vzduchu vzniká zapáchajúca hmota. Preto tenkú vrstvu pokosenej trávy využijeme na jar a začiatkom leta proti prílišnému vysychaniu pôdy alebo jej rozbahneniu za výdatných dažďov. Veľmi účinným materiálom na odstránenie viacročnej buriny je čierna fólia alebo čierna netkaná textília.

Okraje nakrývacej fólie zasunieme niekoľko centimetrov do zeme.Mrazuvzdornú zeleninu stačí ochrániť nastieľaním senom, slamou a pod.

 

Vladimír Chudý
Foto: archív vydavateľstva
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje