V čom je starostlivosť o izbové rastliny cez zimu odlišná? Buďte o krok vpred a spoznajte rozdiely
Prichádzajú tmavšie a chladnejšie mesiace. Hoci izbové rastliny nemusia znášať bičovanie studeným vetrom ani mrazivé noci, väčšina z nich aj vo vykurovanom interiéri prechádza do fázy vegetačného pokoja. Starostlivosť o izbové rastliny si počas zimy vyžaduje niekoľko menších, no zásadných zmien.
Polievajte menej a iba podľa potreby
Obmedzené slnečné žiarenie znamená menej svetla a nižšie teploty. Nové prírastky sú v chladnom období iba minimálne a s výnimkou niektorých druhov sa izbové rastliny nehrnú ani do veľkého kvitnutia. Práve pomalší rast je dôvodom na nižšiu zálievku. Ak ste mali vo zvyku zalievať rastliny automaticky a v pravidelných intervaloch, môže sa stať, že niektoré z rastlín budú čeliť nadmernému prelievaniu.
Vždy sa presvedčte, že je ten správny čas na dodanie vlahy kontrolou substrátu. Zatlačte prst do substrátu. Izbovej rastliny dolejte vodu iba vtedy, ak sú vrchné 2 centimetre substrátu suché. Je totiž jednoduchšie rastline vodu podľa potreby doliať, ako riešiť problém s preliatím a jeho následkami v podobne zahnívania koreňov.
Presuňte rastliny bližšie k oknám
Všímate, ako sa listy izboviek natáčajú za slnkom, ktoré k nim preniká cez okno? Cez jesenné a zimné mesiace je prirodzeného svetla v interiéri menej a svoju dennú dávku lúčov si začnú pýtať aj citlivky, ktoré uprednostňujú pozíciu s rozptýleným svetlom ďalej od okna. Urobte menšiu reorganizáciu a rastliny umiestnite na miesta, kde je prirodzeného svetla za oknami viac.
Nápomocné vám môžu byť tiež tzv. rastové svietidlá s plným svetelným spektrom. Pestovateľom sa osvedčili svietidlá s viacerými flexibilnými ramenami vychádzajúcimi z jednej základne, ktoré sa dajú nastaviť rôznymi smermi.
Pozor na teplotu a prievan
Aby izbové rastliny naďalej prosperovali, budú potrebovať stabilné teplotné podmienky. Vážne im vie uškodiť teplo zo zdrojov tepla v interiéri (radiátor, krb, kachle). Nebezpečenstvo pre ne predstavuje aj chladný vzduch a studený prievan. Hoci sa vo vykurovacej sezóne odporúča vetrať kratšie a nárazovo s oknami otvorenými dokorán, už menej sa hovorí o tom, že takéto vetranie je pre izbové rastliny stojace blízko okna veľkým rizikom. Okno, ktorým pravidelne vetráte, ponechajte radšej bez kvetov. Uľahčite si tak prácu pri každodennom prekladaní. Rastliny by tu totiž opakovane utŕžili teplotný šok a studený prievan by mohol spôsobiť zhnednutie a opadnutie listov.
Presádzajte iba v nevyhnutnom prípade
Pre rastliny má význam presádzanie do väčšieho kvetináča krátko pred obdobím aktívneho rastu – najčastejšie na jar. V druhej polovici jesene a cez zimu pristupujte k presádzaniu iba v nevyhnutnom prípade. Takým môže byť napríklad výskyt škodcov v substráte, pleseň v kvetináči či hnijúce korene z dôvodu opakovaného premokrenia. S výmenou substrátu nemusíte váhať ani po kúpe novej izbovej rastliny zo supermarketu. Substrát, v ktorom je rastlina vysadená, býva nižšej kvality a je často zameraný na krátkodobý efekt a rýchly rast, čo môže rastlinu zbytočne vyčerpať. Pri presádzaní nezabudnite na drenážnu vrstvu.
Udržujte listy čisté
Klasické radiátorové vykurovanie a obmedzené vetranie zvyšujú prašnosť v uzatvorených interiéroch. Väčšie množstvo prachu škodí nielen ľuďom, ale má negatívny vplyv aj na samotné rastliny. Ak sa prach usadí na ich listoch, môže čiastočne zablokovať prienik svetla do listu. Svetlo je pritom nevyhnutné pre fotosyntézu. Pri znížení fotosyntézy je rastlina oslabená, začnú jej padať listy a bez pomoci zahynie. Na zaprášených listoch sa tiež rýchlejšie rozšíria škodce. Doprajte preto svojim zeleným kráskam opateru, akú si zaslúžia a pravidelne im mäkkou mokrou handričkou listy očistite.
Vytvorte skupinky rastlín – navzájom si pomôžu
Väčšina u nás pestovaných izbových rastlín pochádza z tropických oblastí. Aj z toho plynie ich potreba byť celoročne v teplotne vyvážených podmienkach (viac ako 18 °C). Okrem teplého vzduchu však majú izbové rastliny rady aj vzduch vlhkejší. Práve táto druhá podmienka prestáva byť splnená v čase, kedy sa aktívne vykuruje. Následkom suchého vzduchu (menej ako 40 %) je hnednutie končekov listov, strata lesku až opadávanie listov. Vlhkosť vzduchu okolo rastlín zvýšite napríklad umiestnením odparovačov (misky s vodou) alebo priamo použitím elektrického zvlhčovača vzduchu. Rastliny nenechávajte izolované. Prospešnejšie pre ne bude vytvorenie skupiniek, v ktorých si pomocou listov medzi sebou vytvoria mikroklímu s vyššou vlhkosťou.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre