Jemné pavučinky na izbových rastlinách majú na svedomí roztočce. Dá sa ich zbaviť aj bez chémie?
Izbové rastliny nie sú ani cez zimu v bezpečí pred škodcami. Ak na ich listoch spozorujete jemné pavučinky, pustite sa do rýchlej kontroly. Ide o jeden zo znakov napadnutia roztočcami. Čo sú roztočce a ako proti nim zabojovať?
Čo sú roztočce? Ako škodia izbovým rastlinám?
Ako roztočce sú označované drobné pavúkovce, ktoré dorastajú do veľkosti sotva 0,5 mm. Sfarbené sú najmä do biela až do červenooranžova. Mnohé z nich však nie sú voľným okom ani postrehnuteľné, v čom spočíva veľké riziko ich rozšírenia medzi izbovými rastlinami.
V zime vzniká vo vykurovanom interiéri so suchším vzduchom pre roztočce priam ideálne prostredie na rýchle množenie. Rastlinám škodia predovšetkým tak, že z listov cicajú šťavy. Cicanie štiav z listov sa najskôr prejavuje drobnými svetlými bodkami (čo nemusí ešte vzbudzovať žiadnu pozornosť), neskôr sa škvrny rozširujú, rastlina prestáva rásť a listy postupne žltnú až hnednú na väčších plochách. Ak sa aj objavia nové listy, nepôsobia zdravo a sú deformované. Často sú na listoch a stonkách prítomné jemné pavučinky, ktoré jasne signalizujú prítomnosť drobných pavúkovcov.
Zopár zaujímavostí
- Roztočce môžete poznať pod českým názvom „svilušky“. V anglickom jazyku sa označujú ako „spider mites“.
- Pavučiny, ktoré roztočce na rastlinách vytvárajú, slúžia na rýchlejšie presuny po rastline a tiež na ďalšie rastliny v blízkosti napadnutého jedinca.
- Roztočce nie sú škodcom iba pre izbové rastliny. Keďže sa rýchlo rozmnožujú v teplých podmienkach, v lete ohrozujú aj rastliny pestované na záhrade – predovšetkým jahody, paradajky, papriky a uhorky.
Čo funguje na roztočce? Ako sa ich zbaviť?
Ak máte podozrenie, že vaša izbová rastlina prestala prospievať a čoraz viac chradne, dôkladne ju skontrolujte. Roztočce objavíte najmä na spodnej strane listov. Prítomné môžu byť menšie i väčšie svetlé až hnedasté škvrny, deformity listov a veľmi jemné pavučinky.
Izolovanie od ostatných rastlín
Rastlinu napadnutú roztočcami izolujte od ostatných rastlín. Preventívne skontrolujte aj izbovky, ktoré sa vyskytovali v jej blízkosti. Keďže ide o miniatúrne pavúkovce, nezabudnite si na pomoc zobrať lupu alebo aspoň listy prisvietiť silnou baterkou/svetlom z telefónu.
Vlhko a chladnejšie podmienky
Prvým krok k záchrane by mal smerovať do kúpeľne. Roztočce uprednostňujú teplo a sucho. Sprcha studenou vodou, dôkladné očistenie listov, vyššia vlhkosť a odloženie rastliny na miesto s nižšou teplotou (napríklad na studenú chodbu) patria medzi základné kroky, ktoré spomalia ich ďalšie množenie a šírenie. Návrat do teplejšej časti interiéru a medzi ostatné rastliny však neunáhlite a radšej počkajte, kým sa izbovka zotaví.
Prípravky a postreky na roztočce
Na boj proti roztočcom sa osvedčilo aj niekoľko jednoduchých domácich postupov. Napríklad striekanie listov harmančekovým/bazalkovým výluhom alebo aplikovanie postreku pripraveného z vody a cibuľových šupiek, poprípade z octu a vody v pomere 1:5.
Roztočce majú vysokú reprodukčnú aktivitu. Ak základné opatrenia zlyhávajú, zamerajte pozornosť na dostupné prípravky proti týmto savým škodcom. Medzi také patrí napríklad nimbový olej a akaricídy – prípravky vyvinuté priamo proti roztočcom.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre