Hnedé konce na listoch paliem

image 49131 25 v1

Obľubujem palmy, mám ich doma viacero druhov. Väčšina z nich však má hnedé končeky listov, čo sa mi nepáči. Neviem čím to je, nezdá sa mi, že by sme mali veľmi suchý vzduch v byte. Často sa práve toto označuje ako dôvod. Čo by mohlo byť príčinou? (Gréta V., Bratislava)

Najpravdepodobnejší dôvod je suchší vzduch, ktorý je charakteristický pre väčšinu súčasných bytov. Palmy obľubujú vyššiu vlhkosť vzduchu, potom sa im darí a listy sú bezchybné. Odporúčam mať vždy poruke rozprašovač a listy aj rastliny denne rosiť odstátou vodou. O to viac, ak ich pestujete vo vykurovanom priestore. Ak máte možnosť, premiestnite palmy aspoň na zimu do miestnosti, ktorá je chladnejšia a rosenie nebude až tak potrebné. Palmy citlivo reagujú aj na blízkosť tepelných zdrojov, na prievan, ventilátory a klimatizácie. Miesta, kde sa často otvárajú okná či dvere, alebo sú k nim umiestňované horiace sviečky, im ubližujú. Odporúčam urobiť všetko pre to, aby sa zvýšila vlhkosť vzduchu. Postavte črepníky na misky naplnené vlhkým keramzitom, prípadne inštalujte do miestnosti s palmami účinné odparovače. Popri týchto opatreniach nezabudnite ani na pravidelnosť zálievky. Aj dlhšie preschnutý substrát môže byť dôvodom problému. Palmy totiž stále vyžadujú mierne vlhký substrát. V zime zalievajte palmy menej, v lete naopak viac. Ak máte palmy v zime vo vykurovanej miestnosti, zalievajte ich tak, aby bol substrát stále mierne vlhký. Pozor, nie zmáčaný. Nezabúdajte ani na vylievanie prebytočnej zálievky z podmisky. Zároveň pripomínam, že od tohto mesiaca je vhodné palmám dopriať už pravidelný prísun živín vo forme hnojivej zálievky. Použiť môžete špecializované hnojivo na palmy. Palmy potrebujú svetlé, avšak nie veľmi slnečné miesto. V polotieni a tieni sa im darí horšie, nie sú tak bohato olistené. Palmám vyhovuje miestnosť, kde počas noci klesá teplota, čiže je nižšia ako cez deň. V zime je vhodnejšia nižšia teplota (okolo 15 °C), v lete vyššia (18 – 25 °C). Hoci sa na toto v bytoch často neprihliada, palmy na to reagujú a vyslovene sa im zle darí v prekúrených interiéroch.

ODPOVEDAL DANIEL KOŠŤÁL
FOTO ISIFA/SHUTTERSTOCK

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.