Banánovník v interiéri
Zdroj: istock.com

Ako pestovať banánovník v interiéri a poskytnúť mu správnu starostlivosť? Pomôžu vám tieto rady

Veľkorysé lesklé listy banánovníka majú vo zvyku vniesť do miestnosti pocit tropickej záhrady. Nečakajte však, že vám ju zaplavia banánmi. Keď sa banánovníky pestujú v interiéri, takmer nikdy neprodukujú ovocie. Prvé, čo musíte urobiť, je zaobstarať si veľký kvetináč a banánovníku urobiť miesto, pretože táto majestátna rastlina má rada priestor.

Kam banánovník umiestniť

Banánovníky sú rastliny pochádzajúce z tropických oblastí blízko rovníka, preto potrebujú veľa slnka. Keďže v prírode rastú na priamom slnku, mali by ste im ho dopriať aj vy. Ideálne toľko svetla, koľko len môžete. Či už je to prirodzené svetlo, umelé alebo kombinácia oboch.

Ideálne je umiestniť rastlinu na miesto, kde na ňu bude priame slnečné svetlo svietiť aspoň 6 hodín denne. Banánovník treba chrániť pred prievanom. Umiestnite ho preto na miesto, kde na neho nebude fúkať.

Banánovník v interiéri
Zdroj: istock.com

Teplota a vlhkosť

Tieto majestátne rastliny majú radi teplo a vlhko. Najvhodnejšie je udržiavať teplo v interiéri aspoň nad 20 stupňov. Najlepšie sa im darí v prostredí, kde je minimálne 26 stupňov. Nižšie teploty im síce príliš neuškodia, no prestanú rásť alebo sa im rast spomalí. Ak im ale doprajete dostatočnú vlhkosť, zvyknú si.

Kvetináč a zalievanie

Doprajte svojmu banánovníku kvetináč, ktorý je približne dvakrát väčší ako koreňový systém rastliny. Uistite sa, že má drenážne otvory.

Banánovníky treba zalievať s rozumom. Pôda by mala byť neustále vlhká, ale na druhej strane si treba dávať pozor, aby nebola premočená. Ak by ste ho nechali dlho stáť vo vode, ľahko by mu mohli začať hniť korene.

Banánovník zalievajte odstátou vodou izbovej teploty, nie studenou a čerstvou priamo z vodovodu.

Starostlivosť o banánovník v interiéri
Zdroj: istock.com

Presádzanie banánovníka

Banánovníky nie sú náročné rastliny, ktoré je potrebné často presádzať. Nevadí im ani to, že sú trochu koreňovo viazané. Najideálnejšie je banánovník presadiť každé tri roky.

Najlepší čas na presádzanie banánovníka je na jar pred začiatkom aktívneho vegetačného obdobia. Platí tu však pravidlo – čím väčší banánovník chcete, tým väčší kvetináč by ste mu mali dať. Banánovníky dorastajú do veľkosti svojho prostredia. Záleží na vás, aký priestor mu doprajete.

Presádzanie banánovníka
Zdroj: istock.com

Škodcovia a problémy

Najčastejším problémom s banánovníkmi v interiéri je hniloba koreňov z nadmerného zalievania. Príležitostne sa banánovník môže stretnúť s niekoľkými chorobami listov, ako je napríklad múčnatka. Tá sa môže objaviť, keď je v okolí banánovníka príliš vlhko bez dostatočného prúdenia vzduchu. V tom prípade odrežte všetky postihnuté listy a nechajte ich jemne prefúknuť ventilátorom, problém by ste tým mali vyriešiť.

Dávajte si pozor aj na roztoče. Títo drobní škodcovia sa zvyčajne skrývajú na spodnej strane listov. Výpovedné znaky sú žltkasté hrbolčeky a bavlnená tkanina s malými bodkami. Ak sa chcete zbaviť roztočov, použite zmes jedného dielu liehu na štyri diely vody (napríklad polovicu šálky liehu na dve šálky vody) a touto zmesou utrite alebo postriekajte napadnuté listy vašich rastlín.

Nielen škodcovia, ale aj prach, špina a nečistoty sa časom usadia na listoch vášho banánovníka. Pravidelné utieranie listov bavlnenou handričkou pomôže udržať rastlinu zdravú a listy sa budú na slniečku pekne lesknúť.

Text: Bianca Gubová
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje