Ako si poradiť s čiernou škvrnitosťou a hrdzou ružovou? Dajú sa vaše ruže skutočne ochrániť?

Postreky ruží ako ochrana proti čiernej škvrnitosti a hrdzi ružovej
Zdroj: Shutterstock

Čierna škvrnitosť a ružová hrdza sú tvrdohlavé, a keď sa objavia, nemožno ich podceňovať. Poradíme vám, ako ich udržať pod kontrolou.

Na rovinu treba povedať, že napadnutie ruží oboma najodolnejšími hubami – čiernou škvrnitosťou listov ruží a hrdzou ružovou nemožno podceňovať a treba proti nim použiť schválený fungicíd. Ten aplikujte v intervaloch 10 až 14 dní od začiatku napadnutia. Radikálnejší rez napadnutých výhonkov výskyt huby síce obmedzí, listy by ste však museli kontrolovať každý deň.

Pravidelne meňte účinnú látku fungicídu, aby proti nej nevznikla rezistencia.

Hrdza ružová

Hrdza ružová sa na vrchnej strane listov prejavuje nenápadnou žltooranžovou mozaikou. O to nápadnejšie sú oranžovohnedé kôpky letných výtrusov a tmavohnedé kôpky zimných výtrusov na spodnej strane listov.

Hrdza ružová
Typickými príznakmi hrdze ružovej sú výtrusy, ktoré sa ukladajú na spodnej strane listov. | Zdroj: Shutterstock

Čierna škvrnitosť

Čierna škvrnitosť listov sa na mladých listoch prejaví tmavými, postupne sa rozširujúcimi škvrnami, listy začnú žltnúť a opadávajú už pri slabom dotyku. Obe huby sa rozmnožujú pri vlhkom počasí veľmi rýchlo, čierna škvrna najmä v chladnom a vlhkom počasí.

Čierna škvrnitosť
Postihnuté listy opadávajú už pri najmenšom dotyku. | Zdroj: Shutterstock

Pred zazimovaním ruží

Výtrusy prežívajú na opadaných listoch, určite si ich preto zo zeme pozbierajte!

Zazimovanie ruží
Zdroj: Shutterstock

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.