Čo s cyklámenom, ktorý po Vianociach nevyzerá dobre? Dá sa zachrániť, no jeho pestovanie má jasné pravidlá
Cyklámeny, ktoré v zimnom období plnia regály v kvetinárstvach aj supermarketoch, majú povesť dočasných krásavcov. Tentokrát vás však nemusia sklamať. Stačí cyklámenom dopriať starostlivosť, ktorú potrebujú.
Zoznámte sa s interiérovými cyklámenmi
Cyklámeny, ktoré sa predávajú v kvetinárstvach v jesenných a zimných mesiacoch, patria medzi izbové rastliny. Konkrétne ide o cyklámeny perzské (Cyclamen persicum), ktoré dlhodobo nezvládajú teploty nižšie ako 5 °C. Prirodzene sa vyskytujú na gréckych ostrovoch a v krajinách z oblasti medzi Tuniskom a Tureckom. Ide o hľuzovité trvalky s dobou kvitnutia od jesene do skorej jari.
Cyklámeny rastú predovšetkým na skalnatých svahoch a ako podrast drevitých húštin. Pred nástupom leta sa hľuzy zaťahujú a prechádzajú do fázy vegetačného pokoja, aby prežili horúce letné mesiace. S príchodom jesene sa nad pôdou objavujú typické srdcovité listy, ktorým budú onedlho robiť spoločnosť atraktívne, tvarovo výrazné kvety červenej, fuchsiovej, purpurovej alebo bielej farby.
Aké podmienky potrebujú interiérové cyklámeny?
Už pri kúpe izbového cyklámenu si všímajte jeho kondíciu. V kvetinárstvach je zvykom zakomponovať cyklámen do spoločnej výsadby s inými rastlinami, ktoré sú práve cez zimu okrasné listom alebo kvitnú. Avšak, trafiť sa presne do nárokov cyklámenu sa podarí iba zriedkavo, a tak je pomerne skoro v zlom stave. Ak máte cyklámen v samostatnom kvetináči, je väčšia šanca, že si ho ešte niekoľko týždňov užijete v plnej kráse. Má totiž rád špeciálne podmienky a vyžaduje si o niečo viac pestovateľskej pozornosti.
Nižšie interiérové teploty
Jednou z prvých zásad je umiestnenie cyklámenu mimo blízkosť tepelných zdrojov (krb, radiátor, teplá kuchyňa). Zvoľte také miesto, kde teplota nepresahuje 20 °C. Najlepšie sa mu bude dariť pri teplotách okolo 15 – 18 °C, čo môže byť napríklad chladnejšia chodba, predsieň alebo spálňa. Čím vyššie sú interiérové teploty, tým rýchlejšie listy cyklámenu odumierajú a hľuzy sa zaťahujú.
Nepriame svetlo
Priame slnečné svetlo nie je to, čo by interiérovému cyklámenu vyhovovalo. Keďže zvyčajne prirodzene rastie v tieni vyšších drevín, má rád rozptýlené nepriame svetlo. Nájdite mu v miestnosti takú pozíciu, kde bude mať dostatok prirodzeného svetla, no zároveň naň nebude cez okno niekoľko hodín dopadať priame svetlo.
Vzťah s vodou
Malý kvetináč a väčšia rastlina nepredstavujú ideálnu kombináciu a pomerne často vedú k rýchlemu presychaniu. Cyklámeny preferujú vlhkosť – ako pôdy, tak aj okolitého vzduchu, no nesmú byť polievané zhora na krčky hľúz. Vtedy riskujete zahnívanie. Lepšou voľbou je pravidelné zalievanie do podmisky. Listy už povädli a prevísajú cez okraj kvetináča? Naplňte spodnú misku dostatkom vody a počkajte, kým cyklámen vodu stiahne. Ak nebol veľmi dlho bez vody, zvyčajne sa rýchlo spamätá. Dobrou voľbou je tiež miska s vodou a kamienkami, ktorá okolo rastliny vytvorí vlhkejší vzduch.
Odoberanie odkvitnutých listov
Zo stredu cyklámenu vyrastajú nové kvety na dlhých stopkách. Nekvitnú všetky naraz, postupne dorastajú nové. Uvädnuté kvety odoberajte čistými nožnicami – podľa možnosti až od pôdy. Po uvädnutí sa dajú aj so stopkami dokonca bezpečne vytiahnuť ručne – a to iba potiahnutím. Odstránenie odkvitnutých kvetov podporí opätovné kvitnutie a presmeruje energiu rastliny na nový rast.
S príchodom jari neumiera
Pribúdajúce teploty za oknom a čoraz viac denného svetla signalizujú cyklámenu prechod do odpočinku. Postupne prestáva tvoriť nové kvety, listy žltnú a odumierajú. Niekedy opadnú všetky v priebehu pár dní. Kvetináč so zatiahnutými hľuzami však nemusíte vyhadzovať. Aj v prirodzenom prostredí by sa s príchodom jari stiahol do podzemia. Doprajte cyklámenu odpočinok. Prestaňte hľuzy polievať, nechajte ich v kvetináči a umiestnite ich do chladnej a tmavej miestnosti. Kvetináč si radšej označte, aby ste hľuzy nevyhodili. Na jeseň môžete hľuzy opatrne vybrať, skontrolovať a vložiť ich do výživnejšieho substrátu. Onedlho sa objavia prvé drobné lístky.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre