Cyklamény v kvetináčoch
Zdroj: shutterstock.com

Čo s cyklámenom, ktorý po Vianociach nevyzerá dobre? Dá sa zachrániť, no jeho pestovanie má jasné pravidlá

Cyklámeny, ktoré v zimnom období plnia regály v kvetinárstvach aj supermarketoch, majú povesť dočasných krásavcov. Tentokrát vás však nemusia sklamať. Stačí cyklámenom dopriať starostlivosť, ktorú potrebujú.

Zoznámte sa s interiérovými cyklámenmi

Cyklámeny, ktoré sa predávajú v kvetinárstvach v jesenných a zimných mesiacoch, patria medzi izbové rastliny. Konkrétne ide o cyklámeny perzské (Cyclamen persicum), ktoré dlhodobo nezvládajú teploty nižšie ako 5 °C. Prirodzene sa vyskytujú na gréckych ostrovoch a v krajinách z oblasti medzi Tuniskom a Tureckom. Ide o hľuzovité trvalky s dobou kvitnutia od jesene do skorej jari.

Cyklámeny rastú predovšetkým na skalnatých svahoch a ako podrast drevitých húštin. Pred nástupom leta sa hľuzy zaťahujú a prechádzajú do fázy vegetačného pokoja, aby prežili horúce letné mesiace. S príchodom jesene sa nad pôdou objavujú typické srdcovité listy, ktorým budú onedlho robiť spoločnosť atraktívne, tvarovo výrazné kvety červenej, fuchsiovej, purpurovej alebo bielej farby.

Cyklamény v kvetináčoch
Zdroj: shutterstock.com
Okrem interiérových cyklámenov sú medzi pestovateľmi známe aj tzv. záhradné cyklámeny, napríklad cyklámen brečtanolistý a cyklámen neapolský, ktoré sa vyznačujú mrazuvzdornosťou, vytrvalosťou a nižším vzrastom, no s tendenciou pokrývať i väčšie plochy pod drevinami.

Aké podmienky potrebujú interiérové cyklámeny?

Už pri kúpe izbového cyklámenu si všímajte jeho kondíciu. V kvetinárstvach je zvykom zakomponovať cyklámen do spoločnej výsadby s inými rastlinami, ktoré sú práve cez zimu okrasné listom alebo kvitnú. Avšak, trafiť sa presne do nárokov cyklámenu sa podarí iba zriedkavo, a tak je pomerne skoro v zlom stave. Ak máte cyklámen v samostatnom kvetináči, je väčšia šanca, že si ho ešte niekoľko týždňov užijete v plnej kráse. Má totiž rád špeciálne podmienky a vyžaduje si o niečo viac pestovateľskej pozornosti.

Nižšie interiérové teploty

Jednou z prvých zásad je umiestnenie cyklámenu mimo blízkosť tepelných zdrojov (krb, radiátor, teplá kuchyňa). Zvoľte také miesto, kde teplota nepresahuje 20 °C. Najlepšie sa mu bude dariť pri teplotách okolo 15 – 18 °C, čo môže byť napríklad chladnejšia chodba, predsieň alebo spálňa. Čím vyššie sú interiérové teploty, tým rýchlejšie listy cyklámenu odumierajú a hľuzy sa zaťahujú.

Cyklamény v kvetináčoch
Zdroj: shutterstock.com

Nepriame svetlo

Priame slnečné svetlo nie je to, čo by interiérovému cyklámenu vyhovovalo. Keďže zvyčajne prirodzene rastie v tieni vyšších drevín, má rád rozptýlené nepriame svetlo. Nájdite mu v miestnosti takú pozíciu, kde bude mať dostatok prirodzeného svetla, no zároveň naň nebude cez okno niekoľko hodín dopadať priame svetlo.

Vzťah s vodou

Malý kvetináč a väčšia rastlina nepredstavujú ideálnu kombináciu a pomerne často vedú k rýchlemu presychaniu. Cyklámeny preferujú vlhkosť – ako pôdy, tak aj okolitého vzduchu, no nesmú byť polievané zhora na krčky hľúz. Vtedy riskujete zahnívanie. Lepšou voľbou je pravidelné zalievanie do podmisky. Listy už povädli a prevísajú cez okraj kvetináča? Naplňte spodnú misku dostatkom vody a počkajte, kým cyklámen vodu stiahne. Ak nebol veľmi dlho bez vody, zvyčajne sa rýchlo spamätá. Dobrou voľbou je tiež miska s vodou a kamienkami, ktorá okolo rastliny vytvorí vlhkejší vzduch.

Odoberanie odkvitnutých listov

Zo stredu cyklámenu vyrastajú nové kvety na dlhých stopkách. Nekvitnú všetky naraz, postupne dorastajú nové. Uvädnuté kvety odoberajte čistými nožnicami – podľa možnosti až od pôdy. Po uvädnutí sa dajú aj so stopkami dokonca bezpečne vytiahnuť ručne – a to iba potiahnutím. Odstránenie odkvitnutých kvetov podporí opätovné kvitnutie a presmeruje energiu rastliny na nový rast.

Listy cyklaménu
Zdroj: shutterstock.com

S príchodom jari neumiera

Pribúdajúce teploty za oknom a čoraz viac denného svetla signalizujú cyklámenu prechod do odpočinku. Postupne prestáva tvoriť nové kvety, listy žltnú a odumierajú. Niekedy opadnú všetky v priebehu pár dní. Kvetináč so zatiahnutými hľuzami však nemusíte vyhadzovať. Aj v prirodzenom prostredí by sa s príchodom jari stiahol do podzemia. Doprajte cyklámenu odpočinok. Prestaňte hľuzy polievať, nechajte ich v kvetináči a umiestnite ich do chladnej a tmavej miestnosti. Kvetináč si radšej označte, aby ste hľuzy nevyhodili. Na jeseň môžete hľuzy opatrne vybrať, skontrolovať a vložiť ich do výživnejšieho substrátu. Onedlho sa objavia prvé drobné lístky.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.