Ako pestovať rodinné šťastie? Rastlina s milým menom nemá veľké nároky, no toto jej vždy uškodí
Ako pestovať rodinné šťastie? Táto otázka síce na prvý pohľad znie ako z motivačného kurzu, skúsenejší pestovatelia už isto tušia, že reč bude o milej, nežne pôsobiacej izbovej rastline s drobnými zelenými lístkami. Jej odborný názov je Soleirolia soleirolii. Zvykne sa hovoriť, že sa jej darí len tam, kde v rodine panuje láska a pohoda.
Čo je „rodinné šťastie“ a odkiaľ pochádza?
Soleirolia soleirolii je zástupcom zelených trvaliek pôvodom zo Stredomoria. V tejto oblasti rastie ako exteriérová pôdopokryvná rastlina a ak má vhodné podmienky, je natoľko bujná, že plní záhony, veľké črepníkové nádoby a vytvára zaujímavé previsy na kaskádach. U nás sa najlepšie osvedčila ako izbová rastlina, ktorej sa dobre darí v stabilných teplotných a vlhkostných podmienkach bez veľkých výkyvov.
Vzrastovo môže pripomínať mach. Nerastie do výšky, skôr sa rozrastá do strán a visí cez okraje kvetináča. Vytvára hustý porast plný drobných, lesklých zelených lístkov okrúhleho tvaru. Koncom jari a začiatkom leta sa na zelenom koberčeku objavuje aj záplava malých bielych až svetloružových kvetov.
Ako sa o túto jemnú zelenú rastlinu starať?
Máte na rodinné šťastie zálusk? Dobrou správou je, že ide o rastlinu, ktorú v záhradkárstve zoženiete už za niekoľko eur. Pri kúpe si všímajte jej stav. Musí mať silnú a plnú stredovú časť. Prevísajúce časti nesmú byť otrhané, ani vytiahnuté za slnkom. Jednoducho – vyberajte rastlinku, ktorá pôsobí zdravým dojmom v každej časti. V domácom prostredí sa jej bude najlepšie dariť, ak jej doprajete nasledujúcu starostlivosť:
- Soleirolia má rada dostatok svetla. Vyhovuje jej však nepriame rozptýlené denné svetlo. Priame slnko jej jemné listy totiž spáli, v tieni zase rastú výhonky veľmi oslabené a bledé. Na vhodnej pozícii sa za svetlom natáča. Pre rovnomerný rast ju pravidelne otáčajte – bude mať krásny tvar.
- Ideálna teplota na celoročné pestovanie v interiéri je 15 – 20 °C.
- Obľubuje mierne vlhký substrát. Vhodné je polievanie do podmisky, nie do stredu rastliny na listy.
- Listom výrazne prospieva pravidelné rosenie mäkkou vodou. V zimnom období nesmie byť pri zdroji tepla. Dariť sa jej bude v blízkosti zvlhčovača vzduchu.
Zaujímavé spôsoby vysadenia
Okrem toho, že rodinné šťastie pri dobrej starostlivosti rýchlo „kolonizuje“ celý priestor kvetináča, zvykne sa vysádzať i tak, aby sa umocnil jej estetický vzhľad. Veľmi pekne vyzerá v plechových kvetináčoch na štýl vedra, v jutových závesoch aj v moderných kvetináčoch na štýl hlava alebo busta, kde vytvára svieže zelené „vlasy“. Keďže jej vyhovuje vlhkosť, osvedčila sa ako vhodný adept do rastlinného terária či do živého aranžmánu v skle.
Kedy sa „rodinnému šťastiu“ nedarí?
Pestovanie rodinného šťastia sa vo všeobecnosti považuje za nenáročné, a dokonca sa odporúča aj začiatočníkom. Avšak, nie je to pravidlo, ktoré by platilo u každého bez výnimky. S akými problémami sa pri pestovaní rodinného šťastia môžete stretnúť?
- Výhonky sú slabé a bledé – nemá dostatok svetla, potrebuje svetlejšiu pozíciu a pravidelné otáčanie.
- Rastlina sa vytráca od stredu – ide už zrejme o staršiu rastlinu, ktorú zachráni rozsadenie na viac kusov.
- Vädne a žltne – nemá dostatok vody, listom chýba vlhkosť, opakovane preschla.
- Rodinné šťastie nerastie – vyčerpala živiny v pôde, potrebuje presadenie do väčšieho kvetináča, prihnojenie alebo čerstvý substrát.
Rozmnožovanie rodinného šťastia
Kto by sa nechcel podeliť s rodinným šťastím… Predovšetkým, ak v takejto podobe neustále zväčšuje svoj objem. Rozmnožovanie soleirolie je celkom jednoduché. Najlepšie sa osvedčilo delenie materskej rastliny (s koreňmi) alebo rozmnožovanie pomocou odrezkov.
Aj keď ide o trvalku, zvyčajne vydrží iba 4 – 5 rokov. Je preto dobré si z materskej rastliny vopred odobrať a začať pestovať mladých nástupcov. Časť rastliny s koreňmi vysaďte do čerstvého, na živiny bohatého substrátu. Na začiatok zvoľte menší kvetináč, aby sa rastlina rýchlo aklimatizovala.
Pri zelených odrezkoch je to ešte jednoduchšie. Odrezky rovnomerne rozložte na čerstvý substrát, poroste rozprašovačom s vodou, prekryte potravinovou fóliou a odložte na teplé miesto. Pravidelne roste a onedlho odrezky pustia veľa drobných koreňov.
Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com
Komentáre