Červená amarylka vo vianočnom interiéri
Galéria (9) Zdroj: iStock

Ako pestovať krásne amarylky v interiéri? Od výberu zdravej cibuľky po starostlivosť

Pestovanie amarylky (amarylis, amaryllis) v interiéri vám umožní vychutnať si jej krásne kvety počas zimných mesiacov. Vďaka rýchlemu rastu je to ideálna okrasná rastlina na zoznámenie detí so záhradkárstvom. Všetko, čo potrebujete, je trochu pôdy, vody a slnečný parapet. Cibuľky amaryliek sú vhodné aj ako darček pre priateľa, ktorý má blízko k pestovaniu rastlín.

Galéria

Červená amarylka vo vianočnom interiéri
Amaryllis s cibuľkami v priesvitných sklenených vázach
Zasadanie cibuliek amarylky
Ako sa starať o amarylku v interiéri
Amaryllis Apple Blossom
Amaryllis Dancing Queen
Amaryllis Moonlight Luna
Amaryllis Picasso

Pestovanie amarylis v interiéri

V zime sa špeciálne ráta, ak máte rastlinku, ktorá krásne farebne kvitne, pretože väčšina rastlín prežíva útlm. Faktom je, že všetky typy cibuľovín môžete vo vnútri prinútiť skôr kvitnúť. Amarylka pochádza z Južnej Afriky a symbolizuje lásku, krásu, úspech a silu – silný dôvod, prečo ju mať rozkvitnutú už na Vianoce. Najväčším pestovateľom amaryliek je dnes Holandsko, ktoré ročne vyprodukuje v obrovských skleníkoch neuveriteľných 15 miliónov cibúľ.

Ako si vybrať zdravú cibuľku amarylky

Amarylis má po vyrastení vysoké stonky kvetov. U niektorých odrôd môžu dosiahnuť výšku až 60 centimetrov. Aj samotné kvety sú veľké a výrazné, niektoré majú šírku až 20 centimetrov. Ak sa chceme tešiť z týchto vysokých a krásnych kvetov, potrebujeme zdravé a veľké cibuľky. Veľkosť cibule je dobrým ukazovateľom veľkosti kvetov, ktoré vytvorí. Bežne z jednej cibuľky rastú dve stonky, pričom na každej bude 2 až 5 kvetov.

Vyberte si veľké zdravé cibuľky, ktoré nemajú žiadne škvrny ani známky plesne. Ak máte uložené cibuľky, starostlivo ich skontrolujte a napadnuté alebo poškodené vyhoďte.

Amaryllis s cibuľkami v priesvitných sklenených vázach
Zdroj: iStock

Ako zasadiť amarylku

Hoci niektorí pestovatelia pestujú cibuľky amarylis vo vnútri vo vode, lepšie je zasadiť ich do pôdy. Tým sa znižuje riziko vzniku plesňového poškodenia cibuľky. Čas výsadby závisí od toho, kedy sa chcete tešiť z kvetov. Na Vianoce kvitnúce amarylky treba zasadiť začiatkom októbra. Tvoria krásnu dekoráciu na vianočný stôl. Ak ste to nestihli, nemusíte smútiť, v predajniach je dostať už zasadené cibuľky, ktoré sú nastavené tak, aby vykvitli počas sviatkov.

Zdravú cibuľku zasaďte do nádoby, ktorá je asi o 3,5 cm širšia ako samotná cibuľka. Dôležité je, aby mala drenážne otvory. Keďže amarylis má vysoký a ťažký kvet, potrebuje ťažký kvetináč – z terakoty, keramiky alebo skla. Cibuľku pred výsadbou namočte na niekoľko hodín do teplej vody, hydratované korene naštartujú proces rastu.

Zasadanie cibuliek amarylky
Zdroj: iStock

Do kvetináča vložte pár centimetrov zeminy (asi do polovice nádoby). Potom doň umiestnite cibuľku špicatým koncom nahor a pridajte pôdu po jej stranách. Zvrchu cibuľku zakryte pôdou tak, aby jej horná tretina vyčnievala z pôdy. Nezabudnite pridať na jednu stranu cibuľky kolík, rastlina ho bude potrebovať, keď sa začnú otvárať kvety.

Ako sa starať o amarylis po výsadbe

Vysadenú cibuľku dobre zalejte, dbajte na to, aby prebytočná vlaha z črepníka odtiekla. Amarylis potrebuje na rýchly rast správnu teplotu – aspoň 21 °C. Cibuľku nikdy neumiestňujte vedľa okna alebo dverí, v ktorých je prievan. Kým cibuľka nevyženie zelenú stonku a listy, pravidelná zálievka nie je potrebná, avšak keď začnú rásť, potrebuje zalievanie vždy, keď pôda vysychá. Vyhýbajte sa zalievaniu priamo na vrch cibuľky.

Rastlinu hnojíme každé 2 až 3 týždne tekutým hnojivom na cibuľoviny.

Oplatí sa nádobu každých pár dní otočiť, aby stonka rástla rovno. Akonáhle sa objavia kvety, presuňte kvetináč na miesto s nepriamym slnečným žiarením, tak vydržia dlhšie.

Ako sa starať o amarylku v interiéri
Zdroj: iStock

Najobľúbenejšie odrody amarylis v interiéroch

  • Flamenco queen – kvitne nádhernými krémovo-červenými kvetmi.
  • Picasso – biele až krémové kvety s jasne červeným lemovaním.
  • Red Lion – sýto červené kvety, ideálne na Vianoce.
  • Bellisima – veľké kvety v ružovej farbe.
  • White Christmas – ako už názov napovedá, táto odroda má čisto biele kvety.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje