Vres v zime na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Ako zútulniť balkón v zime? Stačí pár detailov a zmení sa na príjemné miesto

Priestor balkóna častokrát odráža meniace sa ročné obdobia. Kým v lete býva rozkvitnutý a láka na dlhšie príjemné posedenie, v zime neraz poslúži iba na chladenie zemiakového šalátu a kapustnice. Týchto niekoľko metrov štvorcových však môže byť príjemným miestom aj cez zimné mesiace. Ako balkón zútulniť počas zimy?

Zjednodušte si údržbu

Na balkóne by počas zimy nemali zostávať predmety z materiálov, ktoré sú náchylné na vlhkosť a mínusové teploty. Ak balkónový nábytok nie je z mrazuvzdorných materiálov, zbytočne krehne a jeho životnosť sa znižuje. Na navlhnutých podsedákoch sa sedieť nedá, preto skôr, ako napadne sneh, ukryte ich do vnútra alebo aspoň do úložného boxu s vekom.

Niektoré balkónové lavice sú navrhnuté tak, aby bol súčasťou ich konštrukcie vnútorný úložný priestor so 100 % vodotesnosťou. Získate tak praktické balkónové vybavenie 2v1 (lavica + truhlica), ktoré efektívne šetrí priestor.

Spestrite balkón mrazuvzdornými rastlinami

V lete balkón zdobili očarujúce letničky a teraz zíva prázdnotou… Dá sa to zmeniť! Viaceré v črepníkoch pestované rastliny zvládnu pobyt na balkóne aj cez zimné mesiace, a dokonca práve počas nich bývajú najkrajšie. Dôležité je odhadnúť primeraný počet rastlín, aby ste pre ne mali dosť miesta i v období od jari do jesene.

Cezmína ostrolistá
Cezmína ostrolistá | Zdroj: shutterstock.com
  • Cezmína ostrolistá prichádza zaujať dokonale vianočným prevedením. Krásne krojené, pevné a vždyzelené listy efektne dopĺňajú drobné červené plody. Nenáročná na pestovanie a jednoducho tvarovateľná.
  • Krásnohlávok biely je známy aj ako strieborný drôtik. Má strieborno sfarbené lístie a drobné malé kvietky. Hodí do balkónovej výsadby k vždyzeleným rastlinám s červenými plodmi alebo k cyklaménom.
  • Rozchodník Sieboldov je poliehavou trvalkou s nízkymi nárokmi na vlahu. Od septembra sa začína vyfarbovať do červena a v závesnom kvetináči okamžite upúta pozornosť.
  • Cypruštek tupolistý je ako stvorený na malé balkóny. Ide o sýtozelený cypruštek trpasličieho vzrastu s husto rastúcimi zelenými výhonkami. Vzhľadom sa ponáša na bonsaj.
  • Jazmín nahokvetý je atraktívny okrasný popínavý ker, ktorý kvitne žltými kvetmi od decembra do marca. V kvetináči sa dá dobre tvarovať.
Jazmín nahokvetý
Jazmín nahokvetý | Zdroj: shutterstock.com
Pozrite si ďalších sedem krásnych rastlín, ktoré na balkónoch a terasách vydržia aj cez zimu – heuchera, čemerica čierna, gaultéria ležatá, cyklamén brečtanolistý, skimia japonská, kostrava modrá, loropelatum čínske.

Ako sa postarať o rastliny na zimnom balkóne?

Okrem vyššie spomenutých trvaliek si môžete balkón ozdobiť menšími ihličnanmi v kvetináčoch. Na rozdiel od vianočných aranžmánov z čečiny však živé rastliny v črepníkoch potrebujú pravidelnú starostlivosť.

Dajte si záležať na tom, aby netrpeli suchom. V dňoch kedy nemrzne, skontrolujte prstom pôdu. Ak je do hĺbky 3 cm suchá, rastlinu primerane polejte. Opatrne s nadmernou zálievkou. Kvetináčové rastliny musia mať na dne otvory pre odtekanie vody. Ideálnym riešením pre ochranu koreňov počas zimy je vytvorenie drenážnej vrstvy na dne kvetináča a vnútorné vystlanie stien kvetináča bublinkovou fóliou alebo netkanou textíliou. Pridajte vrstvu jutoviny ako vonkajší obal kvetináča a rastlina bude okamžite mať lepšie podmienky na život.

Zimná dekorácia na balkóne
Zdroj: shutterstock.com

Pridajte trochu prívetivého svetla

Viete o tom, že v severských krajinách majú vo zvyku nechávať svietiť v oknách a na balkónoch lampy a lampáše, aby domy a uličky nepôsobili pochmúrne? Aj to je spôsob, ako bojovať proti zimnej depresii a dlhým tmavým nociam. Pohľad na balkón s príjemnými svetielkami poteší domácich i okoloidúcich. Nemusí ísť pritom len o vianočné svetielka. K dostaniu sú rozmanité dekoratívne LED osvetlenia. Na balkóne skvelo ukážu lampáše (závesné i voľne stojace – na batérie) a svetelné reťaze s visiacimi žiarovkami.

Útulný balkón v zime
Zdroj: shutterstock.com

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje