Stálozelené rastliny v zimnej záhrade
Galéria (6) Zdroj: iStock

4 krásne stálozelené rastliny, ktoré oživia vašu záhradu a dvor v zime

Uvažujete nad tým, ako dať vlastnej záhradke alebo dvoru trvalú krásu počas chladných a pochmúrnych zimných mesiacov? Pridajte tam zopár stálozelených okrasných rastlín. Vždyzelené rastliny fungujú počas celého roka, na jar a v lete oživia kvetinové záhony, cez jeseň a v zime si zachovajú lístie a nevadí im dážď, mráz ani sneh.

Galéria

Stálozelené rastliny v zimnej záhrade
Zimný krušpán 'Winter Gem'
Japonská cezmína 'Sky Pencil'
Tuja 'Anna’s Magic Ball'
Rododendron 'P.J.M.'

Ďalším nezabudnuteľným pozitívom je, že vždyzelené rastliny patria medzi zeleň s najnižšou údržbou, dokonca môžu rásť v pôde, ktorá nie je na pestovanie iných rastlín úplne ideálna. Keď sa zakorenia a usadia, stačí len malá starostlivosť vrátane občasného prerezávania a tvarovania a máte živú okrasu na celé roky.

Vždyzelené rastliny v zime

Tento druh zelene je ideálny na dodanie farby do zimnej krajiny, záhrady, dvora. Vytvára skvelú kulisu pre letničky a jednoročné kvety. Väčšina vždyzelených rastlín je vysokoodolná voči suchu. Taktiež poskytujú útočisko pre vtáky. Ak vás zaujíma dekoratívna stránka stálezelených rastlín, máme ďalšiu dobrú správu – vďaka množstvu odrôd rôznych štýlov nebudete mať problém vybrať druhy, ktoré dokonale splnia vaše požiadavky.

4 najkrajšie stálozelené rastliny na zimu

Zimný krušpán ‚Winter Gem‘

Buxus malolistý, teda krušpán, má viacero zaujímavých odrôd. Jedna z najlepších na zimu je ‚Winter Gem‘. Tento ker si vyžaduje len jednoduchú starostlivosť a nízku údržbu (prerezávanie), nevadia mu mrazy ani sneh, prosperuje v širokej škále podnebí. Poteší malými lesklými zelenými listami, ktoré vyzerajú ako z vosku. Krušpán výborne drží tvar. Vyzerá skvele popri chodníku, príjazdovej ceste alebo pred vchodom do domu, môžete ho vysadiť aj na okraje priestorov s vysokými stromami.

Zimný krušpán 'Winter Gem'
Zdroj: iStock

Japonská cezmína ‚Sky Pencil‘

Ak hľadáte vždyzelenú ozdobu dvora alebo záhrady, ktorá je štíhla a dorastie do väčšej výšky, dobrou voľbou je japonská cezmína (Ilex crenata) ‚Sky Pencil‘. Tento úzky strom má tmavozelené listy, ktoré zostávajú krásne po celý rok. Ak sú v blízkosti vysadené samčie stromčeky, na jeseň vás prekvapí fialovými bobuľami.

Tento druh cezmíny je obľúbený aj vďaka všestrannosti. Dobre rastie v nádobách i priamo v záhrade. Je nenáročný na údržbu – občas potrebuje orezať, aby si udržal tvar podobný ceruzke.

Japonská cezmína je odolná voči zime a nevadia jej ani menej úrodné pôdy. Keď vysadíte do radu viacero stromov tohto druhu, vytvoria príjemnú ochranu súkromia. Doprajte im plné slnko, prípadne čiastočný tieň.

Japonská cezmína 'Sky Pencil'
Zdroj: iStock

Tuja ‚Anna’s Magic Ball‘

Tuje majú rôznu veľkosť, tvar a farbu. Ak hľadáte skutočne jedinečnú odrodu, ktorá sa ľahko udržiava, odporúčame tuju ‚Anna’s Magic Ball‘. Rastie vo forme kompaktnej gule a má krásny žlto-zelený odtieň, ktorý nemizne počas celého roka. Hodí sa do menších záhonov, pretože dobre drží tvar. Najkrajšie vyzerá pri iných vždyzelených rastlinách. Jediné, čo potrebuje je občasné prerezávanie, aby si zachovala guľovitú podobu.

Tuja 'Anna’s Magic Ball'
Zdroj: iStock

Rododendron ‚P.J.M.‘

Mimoriadne odolný rododendron, ktorý vydrží aj silné mrazy (na druhej strane je odolný aj voči teplu). Je jednou z najlepších kvitnúcich stálezelených rastlín do záhrady či na dvor. Má zaujímavú štruktúru konárov a olistenie, ktoré vynikne počas celej zimy. Rododendron ‚P.J.M.‘ oživí každú plochu výraznými tmavozelenými listami, ktoré sa v zime premenia na červenohnedé. Krásny je aj v lete, keď zakvitne bohatými levanduľovými kvetmi.

Rododendron 'P.J.M.'
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.