Ako sa správne postarať o izbovky v zime

starostlivosť o interiérové rastliny v zime
Zdroj: istock.com

Počas zimných mesiacov zalievajte oveľa menej a voda by mala mať izbovú teplotu. Aké zásady je ešte potrebné dodržať?

Vodu lejte na povrch substrátu a do misky, nie na listy či stonky. Veľkolistým druhom odstraňujte z listov prach vlhkou handričkou. Menšie rastliny osprchujte a druhom s jemne ochlpenými listami čistite listy pomocou suchého plochého štetca. Vzdušnú vlhkosť zvyšujte pomocou misky s kamienkami zaliatymi vodou, ktoré umiestnite do blízkosti rastlín. Pri zvlhčovaní vzduchu sú efektívne aj keramické zvlhčovače na radiátoroch alebo rozprašovače.

Čistenie listov

Africká fialka potrebuje z času na čas vyčistiť listy od prachu suchým štetcom. Nesprchujte ju ani nepoužívajte vlhké handričky.

Čistienie listov izboviek
Čistienie listov | Zdroj: isifa/shutterstock.com

Zvlhčovanie

Ak rastlinám zasychajú a opadávajú listy, je to znak toho, že je v miestnosti suchý vzduch. Všetky suché listy odstrihnite.

Zvlhčovanie izbových rastlín
Zvlhčovanie | Zdroj: isifa/shutterstock.com

Nástielka

Na povrch substrátu môžete aj počas zimy nasypať vrstvu keramzitu, ktorá udržiava pôdnu vlhkosť a bráni liahnutiu nepríjemných mušiek.

Nástielka
Nástielka | Zdroj: isifa/shutterstock.com

Text: Redakcia
Foto: istock.com, isifa/shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.