Rozmarín v interiéri
Zdroj: istock.com

Bude vám v kuchyni krásne voňať a vždy dobre poslúži na dochutenie jedál. Ako si doma dopestovať rozmarín

Rozmarín lekársky (Salvia rosmarinus) je obľúbenou záhradnou rastlinou a skvelým prirodzeným spôsobom, ako dochutiť niektoré jedlá. Ešte lepšie je, že sa dá pestovať aj v interiéri, ktorý dokáže krásne prevoňať.

Rozmarín je obľúbený vďaka korenisto-sladkej chuti, štipľavej aróme a pekným ihličkovitým listom. Funguje skvele ako izbová bylinka, ktorá stále tvorí nové a nové vetvičky. Ak ho však chceme pestovať v interiéri, mali by sme mať na pamäti niekoľko vecí.

Na začiatku je najdôležitejšie vybrať nádobu, ktorá je 15 až 20 centimetrov široká a hlboká (alebo ešte o čosi väčšia).

Vlhký vzduch, ale nepremokrená pôda

Rozmarín dorastá do výšky 60 centimetrov a niekedy aj viac – v závislosti od kultivaru. Rastie pomaly, preto je ľahké udržať ho kompaktný a zdravý. Nádoba, v ktorej rozmarín pestujete, môže byť vyrobená z akéhokoľvek materiálu. Najdôležitejšie je, aby mal drenážne otvory, pretože rozmarínu sa v mokrej a slabo odvodnenej pôde nedarí. Nevyhnutnosťou je aj odtoková misa alebo podšálka.

Rozmarín má rád vlhký vzduch, čo je v domácnosti neraz ťažké dosiahnuť. Práve preto zvážte umiestnenie kvetináča na misku naplnenú kamienkami – do nej bude pretekať nadbytočná voda pri zálievke. To zabezpečí dodatočnú vlhkosť vzduchu. Misku s vodou môžete umiestniť aj vedľa kvetináča s rozmarínom. Oplatí sa listy raz denne postriekať vodou z rozprašovača.

Ako sadiť rozmarín?

Ak chcete pestovať rozmarín, vyberte si rastlinku zo záhradníckeho centra alebo odrezky z vonku pestovaného rozmarínu. Pestovanie tejto bylinky zo semien trvá najdlhšie zo všetkých dostupných spôsobov rozmnožovania a klíčivosť nie je veľmi vysoká.

Ako zasadiť predpestovaný rozmarín?

Koreňový bal jemne uvoľnite z nádoby a rastlinu presuňte do nového domova. Medzi stranami nádoby a koreňovým balom by mal byť priestor najmenej 2,5 centimetra, taký kvetináč je dostatočne veľký. Pridajte novú zeminu tak, aby pokryla celý koreňový bal, a uistite sa, že stonka nie je zakrytá. Potom rastlinku dobre zavlažte, aby voda odtiekla do misky pod kvetináčom a umiestnite ju na slnečný parapet.

Pestovanie rozmarínu v interiéri
Zdroj: istock.com

Starostlivosť o rozmarín

Ak rozmarín nebude mať najmenej šesť až osem hodín slnečného svetla, nebude spokojný. Keď si všimnete, že rastline začnú padať listy alebo začne hnednúť, môže potrebovať umelé osvetlenie – 12 až 14 hodín denne.

Rozmarín zalievajte hĺbkovo, to znamená každé dva tri dni a výdatnejšie v teplejších obdobiach roka alebo raz za týždeň v zime. Najlepšie viete, kedy zaliať rozmarín podľa toho, či je pôda zvrchu preschnutá. Ak je suchých 2,5 centimetra od vrchu zeminy, potom už potrebuje zálievku.

Pre lepšiu cirkuláciu vzduchu je vhodné, aby v miestnosti bolo niekoľko hodín denne otvorené okno. Tiež je treba myslieť na to, že rozmarín preferuje vnútornú teplotu od 13 do 25 stupňov Celzia, nie viac.

Hnojenie a presádzanie rozmarínu

Rastlinu raz ročne na jar prihnojte vyváženým hnojivom 10-10-10 (NPK) podľa pokynov na obale. Každé dva alebo tri roky rozmarín presaďte do väčšej nádoby, alebo orežte korene. Nezabudnite orezať aj všetky zlomené vetvy, a samozrejme, každý týždeň odstrihnite pár vetvičiek aj do polievok a dusených pokrmov. Pomáha to udržiavať tvar rastliny a podporuje rast nových vetvičiek. Menej známe je, že rozmarín v interiéri kvitne a okrem krásneho pohľadu si môžete tieto kvety doplniť aj do jedla, pretože sú jedlé. Ani pri kvitnutí sa nemení chuť zelených vetvičiek, takže ich môžete stále používať.

Rozmarín na dochutenie jedál
Zdroj: istock.com

Ako zberať a využiť rozmarín

Táto bylina je jednou z najľahších rastlín na zber. Počkajte, kým vyrastie niekoľko 20 centimetrov dlhých konárov – vtedy je rozmarín pripravený na zber a dobre zvládne orezávanie.

Vezmite si čisté a ostré nožnice a odstrihnite 5 – 8 centimetrové vetvičky z vrcholov 20-centimetrových vetiev vždy, keď ich potrebujete použiť do varenia. Nestrihajte však veľa vetvičiek naraz, tri štvrtiny rastliny by mali zostať neporušené pri každom zbere.

Listy nasekajte na použitie do varenia alebo vetvičky zviažte špagátom a zaveste ich na približne 10 dní, aby sa vysušili. Sušené bylinky môžete skladovať v nádobe na chladnom a suchom mieste, voňavé zostanú pol roka. Používajte ich ako iné korenia.

Rozmarín skvele chutí s rybami, hydinou, môžete ním ochutiť aj olivový olej.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.