Galéria (8) Zdroj: istock.com

6 prirodzených „čističiek vzduchu“ do vašej spálne

Izbové rastliny dokážu viac, ako len skrášliť interiér. Mnohé sú schopné čistiť vzduch, minimalizovať nebezpečné škodliviny v ovzduší, dokonca i také silné, ako sú benzén a formaldehyd. Takéto prirodzené „čističky“ vzduchu by nemali chýbať ani vo vašej spálni.

Galéria

Spiaca panna (Aglaonema commutatum)

Pochádza z Filipín a je obľúbená kvôli veľkým dekoratívnym listom, ktoré majú na tmavozelenom základe svetlozelenú kresbu. Listy rastú v trsoch, v lete sa objavujú nenápadné biele alebo žlté kvety, po odkvitnutí sa z nich môžu vytvoriť červené bobule – všetko však záleží od podmienok. I keď patrí k rastlinám nenáročným na pestovanie, potrebuje jasné nepriame svetlo alebo polotieň, v lete bohatú zálievku a rosenie listov. V zime treba zálievku obmedziť. Pozor na prievan alebo chladné miesto.

Spiaca panna
Spiaca panna Zdroj: istock.com

Prútovnica štíhla (Rhapsis excelsa)

Je veľmi dekoratívna vďaka elegantne vejárovito uloženým listom. Starostlivosť o ňu je v porovnaní s mnohými inými palmami podstatne jednoduchšia. Potrebuje jasné nepriame svetlo a vodu len vtedy, ak je pôda do hĺbky jedného palca preschnutá.

Prútovnica štíhla
Prútovnica štíhla Zdroj: istock.com

Nefrolepka vznešená (Nephrolepsis exaltata)

Táto papraď je veľmi vďačnou izbovou rastlinou. Rýchlo sa rozrastá a bujnie, je lacná, jej svetlozelené listy vždy a všade vyzerajú krásne, navyše je nenáročná na pestovanie. Potrebuje veľa svetla, miluje rosenie listov, dobre urobíte, ak na dno kvetináča dáte kamene, kde sa môže držať voda. Suché listy majú tendenciu trúsiť sa, takéto listy vždy odstrihnite.

Nefrolepka vznešená
Nefrolepka vznešená Zdroj: istock.com

Dracéna (Dracaena)

Existuje niekoľko rôznych odrôd dracén, ktoré majú jednu dôležitú vlastnosť spoločnú: dokážu čistiť vzduch. Všetky odrody (napríklad ‘Janet Craig’, ‘Tricolor’, ‘Masangeana’) sa ľahko pestujú, majú dlhé previsnuté tenké listy, niekedy so zaujímavou oranžovou, ružovou alebo svetlozelenou kresbou. Potrebujú mierne až jasné nepriame svetlo a stabilne mierne vlhkú pôdu. Na polievanie používajte odstátu vodu, ideálne mäkkú.

Dracéna
Dracéna Zdroj: istock.com

Levanduľa (Lavandula)

Sláva tejto bylinky vzrástla s vintage štýlom. Nie je to však len o kráse jej jemných fialových kvietkov či vôni, ktorú vydáva. Okrem príjemnej atmosféry pomôže prečistiť vzduch. I keď ju zvyčajne pestujeme vonku, oplatí sa ju premeniť na izbovú rastlinu. Dôležité je, aby mala každý deň niekoľko hodín priameho svetla – najlepšie sa jej bude dariť na okne orientovanom na juh. Zalievajte až vtedy, keď je pôda mierne suchá. Preháňať so zálievkou sa neoplatí, pretože začne hniť.

Levanduľa
Levanduľa Zdroj: istock.com

Rozmarín (Rosmarinus officianalis)

Ďalšia rastlina, ktorú pestujeme častejšie vonku ako vo vnútri je známa najmä ako korenie v gurmánskej kuchyni. Oceníte ju aj vo vašej spálni – vďaka schopnosti čistiť vzduch a vôni, ktorú vydáva – intenzívnejšia je keď lístočky pošúchate medzi prstami. Potrebuje priame svetlo, dobre sa mu bude dariť na južnom okne. Pôdu treba pred ďalším zalievaním nechať vyschnúť na hĺbku jedného palca. Každý týždeň otáčajte kvetináč, aby rozmarín rástol rovnomerne. Ak ho chcete použiť do varenia, odstrihnite si podľa potreby. Na začiatkom radšej menej ako viac, lebo je silne aromatický a pre niektorých ľudí s tráviacimi problémami môže byť nepríjemný.

Rozmarín
Rozmarín Zdroj: istock.com

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.