Koriander
Galéria (5) Zdroj: istock

Ako si vypestovať koriander v kvetináči

Neexistuje lepšie osvieženie mexickej kuchyne, ako čerstvý nasekaný koriander (Coriandrum sativum). Ešte lepšie chutí, keď si ho vypestujete vo vlastnej záhrade alebo na balkóne. Viete, čo potrebuje na to, aby ste ho mohli čo najdlhšie používať? Poznáte jeho zdravotné vplyvy?

Galéria

Koriander
Koriander
Koriander
Koriander

Ozvláštni aj vašu kuchyňu

Koriander, jednoročka z čeľade mrkvovitých, sa najčastejšie používa v mexickej a stredomorskej kuchyni, neznamená to však, že v našej ho neuplatníte. Práve naopak – fantázie sa medze nekladú. Je osviežujúci nielen jasnou zelenou farbou, ale aj sviežimi aromatickými listami.

Chuť tejto bylinky je príbuzná rasci, kôpru a anízu. Hodí sa na dochutenie nakladanej zeleniny a húb, dokonca sa používa aj pri výrobe alkoholických nápojov.

Koriander
Zdroj: istock

Kde sa mu najviac darí?

Najlepšie rastie v kvetináčoch alebo v pripravených lôžkach s dobre odvodnenou pôdou. Je vďačný za vápenatú pôdu a slnečnú polohu, ale nemá rád veľmi teplé počasie (v horúcom prostredí začne rýchlo kvitnúť a „ide do semena“). Vo vhodných podmienkach môže dorásť až do výšky 70 až 80 centimetrov.

Pestovanie koriandra nie je špeciálne náročné, ale počas tvorby plodov potrebuje vlahu navyše. Na druhej strane, mokrú pôdu nenávidí a môže v nej začať hniť, takže radšej zalievajte menej a pravidelnejšie.

Ako a kedy siať koriander

Semiačka koriandra sa oplatí vysievať priamo do pôdy, do hĺbky približne 13 milimetrov. Sejeme ich vtedy, keď pominulo nebezpečenstvo mrazu. Doba klíčenia je približne 7 až 10 dní. O 60 až 75 dní po siatí môžeme zberať listy, o 100 a viac dní plody so semenami.

Koriander
Zdroj: istock

Listy, kvety a plody

Kým čiarkovité delené listy sa dajú použiť ako bylinka do jedál, v kvete nás koriander očarí drobnými bielymi kvietkami. Z nich sa vytvoria plody – guľovité dvojnažky obsahujúce semeno. Plody zabezpečujú úrodu na ďalší rok. Semiačka, ako sme uviedli vyššie, sa používajú ako korenie. Takže z tejto celoročnej rastliny môžete mať úžitok prakticky počas celého roka.

Ako použiť koriander

Použitie za čerstva je jednoduché. Odstrihnete vňať, poumývate ju, nasekáte a pridáte do jedla. Iné je však použitie semien. Plody koriandra zberajte až vtedy, keď vysychajú jeho stonky. Zrežte celú stonku, nielen samotný plod a nechajte ho dôsledne dolu hlavou v tmavom prostredí vyschnúť – vyzrieť, semená zhnednú. Až potom sú vhodné na ďalšie použitie.

Náš tip: Ďalší rok zmeňte miesto výsevu koriandra – na rovnaké miesto by sa mal siať až po niekoľkých rokoch.

Koriander
Zdroj: istock

Koriander prospešný pre zdravie

Podobne, ako mnohé ďalšie bylinky, ktoré sa používajú do varenia, aj koriander má viacero zdraviu prospešných vlastností:

* podporuje trávenie a zrýchľuje metabolizmus, reguluje plynatosť,
* zmierňuje svalové kŕče,
* udržiava pod kontrolou vysokú hladinu „zlého“ cholesterolu,
* má hojivé a skrášľujúce účinky na pleť,
* pôsobí ako mierne sedatívum.

Pre zaujímavosť: Číňania verili, že koriander spôsobuje nesmrteľnosť. O drvených semiačkach je zase z dávnej histórie známe, že pôsobia ako afrodiziakum.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.