image 48377 25 v1
Galéria (12)

9 kvetov ideálnych pre pestovanie na balkónoch a terasách

Ak sa chcete v lete tešiť z bohato olistenej a krásne kvitnúcej zelene, ktorá oživí váš balkón alebo terasu, teraz je ideálne obdobie na plánovanie takejto výsadby.

Galéria

Balkóny a terasy zaplnené kvetmi - 01_isifa_shutterstock_358512260_povojnik
Balkóny a terasy zaplnené kvetmi - 02_Daniel_Kostal_kombinovane_vysadby
Balkóny a terasy zaplnené kvetmi - 03_isifa_shutterstock_353378819_oleander
Balkóny a terasy zaplnené kvetmi - 04_isifa_shutterstock_304028444_begonia
Balkóny a terasy zaplnené kvetmi - 05_isifa_shutterstock_349697549_muskaty
Balkóny a terasy zaplnené kvetmi - 06_isifa_shutterstock_332342738_fuksie
Balkóny a terasy zaplnené kvetmi - 07_isifa_shutterstock_280944089_heuchera
Balkóny a terasy zaplnené kvetmi - 08_Daniel_Kostal_starostlivost

V máji sa môžete pustiť do jej realizácie. S týmito krásnymi rastlinami prekvapíte svojich známych.

Popínavky pre pocit súkromia

Snaha vytvoriť si pocit súkromia je v prípade terás a balkónov naozaj intenzívna. Jednou z možností je použitie nenáročných popínavých letničiek, ktorých osivo nie je ani finančne náročné. Tieto rastliny môžete vysiať kedykoľvek v priebehu apríla (ideálne hneď na začiatku) do nádob s bežným záhradníckym substrátom. Niektoré druhy, napríklad tunbergie, sa dajú zadovážiť aj predpestované. Sezónne popínavky sa vyznačujú rýchlym rastom a bohatým kvitnutím, ktoré možno podporiť výdatnejším zavlažovaním a prihnojovaním. Rastlinám nezabudnite pripraviť pevnú oporu, po ktorej sa budú popínať. K najosvedčenejším druhom patrí povojník, hrachor, spomínaná tunbergia, kobea, okrasná fazuľa a kapucínka, ktoré sa pekne rozrastú na slnku aj v polotieni.

Kombinované výsadby

Zmiešané výsadby sú v súčasnosti obľúbenejšie ako tie jednodruhové, pričom platí, že v rámci jednej nádoby sa vždy vysádzajú len druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. Pri výbere konkrétnych rastlín sa môžete doslova vyhrať s ich farebnosťou. Pri volení konkrétnych odtieňov sa odporúča zohľadniť nielen osobné preferencie, ale aj farbu omietky a dlažby, doplnkových materiálov alebo textílií. Žltá, oranžová, červená a hnedastá farba navodia na balkóne alebo terase pocit útulnosti a harmónie, biela a svetlomodrá zasa pôsobia ochladzujúco, čo oceníte najmä v lete. Odtiene zelenej upokojujú, fialová zasa navodzuje pocit hĺbky a diaľav, ružová priestor zjemňuje a podporuje romantickú náladu. Atraktívne sú nielen výsadby tón v tóne, ale aj odvážne kontrasty.

NÁŠ TIP

Túžite po terase s nádychom Stredomoria?

Vôňa subtrópov

Postačí si správne vybrať rastliny, črepníky a doplnky, ktoré by sa mali niesť v tomto štýle. Na takejto terase by nemali chýbať oleandre, krušpány, myrta, rozmarín, citrusy, bugenvilea, ibištek alebo olivovník. Už pri kúpe týchto rastlín však dobre zvážte, kam ich umiestnite v zime, vonku totiž zostať nemôžu. V jarnom období nájdete v ponuke aj ďalšie vhodné rastliny pochádzajúce väčšinou zo subtrópov. Väčšina z nich vyžaduje slnečné miesto, priestrannú vegetačnú nádobu, pravidelnú závlahu aj prísun živín. Kúpiť si môžete napríklad durman, ľuľok, lantanu, agapant, mučenku, štetkovec alebo kasiu. Atraktivitu dodá terasám aj figovník, granátovník alebo niektorá pekná palma.

DOBRÁ RADA

V jednej nádobe sa odporúča kombinovať vzpriamene rastúci druh s rastlinou s prevísajúcim alebo rozložitejším rastom.

Kúpa a výsadba

Základom pestovateľského úspechu je už dobrá kúpa.

Do predajne choďte až s jasnou predstavou, nenechajte sa zlákať akciovou cenou alebo atraktívnym vzhľadom ponúkaných rastlín a vždy myslite na podmienky daného mesta. Kupované rastliny by mali byť bohato olistené, bez známok ochorení a škodcov a s kvalitným nepreliatym koreňovým balom. Najvhodnejšie je kupovať mierne rozkvitnuté jedince. Dopredu si dobre zvážte, koľko rastlín potrebujete, tie chýbajúce sa totiž neskôr nemusia nahrádzať úplne jednoducho. Oplatí sa investovať aj do kvalitného substrátu, ktorý by mal byť určený na pestovanie balkónových rastlín (mal by obsahovať zložky pomáhajúce zadržiavať vodu aj živiny potrebné na rýchly štart rastlín). Pri výsadbe doň môžete pridať aj kvalitné hnojivo s postupným uvoľňovaním živín.

Slnečný juh

Najkrajšie kvitnúcim rastlinám vyhovujú predovšetkým slnečné južne orientované miesta. Surfínie a muškáty štítolisté (Pelargonium peltatum) vyslovene milujú južné strany, kde vytvoria husté kvetinové previsy a nebudú tu trpieť ochoreniami ani ich nenapadnú škodce. Záplavou kvetov prekvapí aj muškát krúžkovaný (Pelargonium zonale), drchnička (Anagallis monellii), petúnia, dvojzub, železník, sanvitália, gaura alebo vejárovka. Na slnku sa bude výborne dariť aj aksamietnici (Tagetes tenuifolia), šalvii, nemézii, diascii, krátkochĺpku (Brachyscome multifida), torénii (Torenia hybrid), agerátu, gazánii, lobelke (Lobelia erinus), lobulárii (Lobularia maritima), prýštcu (Euphorbia hypericifolia) i skrutcu (Heliotropium arborescens), ktorého kvety voňajú po vanilke. Atraktívnym doplnkom môžu byť aj kvitnúce chryzantémovky.

« Na slnečných balkónoch a terasách sa bude v črepníkoch dobre dariť aj ružiam. »

Milovníci tieňa

Aj na miestach, kde nie sú práve ideálne svetelné podmienky, možno vytvoriť kvetinovú oázu. Existuje totiž veľa rastlín, ktoré obľubujú polotieň, či dokonca tieň. Príkladom sú krásne kultivary fuksie, begónie, netýkavky, okrasný tabak, bakopa a lobelky. Siahnuť však môžete aj po v lete kvitnúcej hortenzii, prípadne po niektorom peknom kultivare koleusu. V polotieni a tieni ale vo všeobecnosti skôr vyniknú druhy okrasné listami – mimoriadne efektne ukáže, ak skombinujete viacero odtieňov zelenej. V rámci jednej nádoby môžete napríklad vysadiť previsnuté begónie, fuksie a okrasný tabak. Netýkavky sa zvyknú rýchlo rozrásť, a preto je lepšie pestovať ich v samostatnej nádobe.

Upútajú listami

Trendom posledných rokov je vysádzať do nádob rastliny, ktoré zaujmú svojimi pestrofarebnými alebo zaujímavo štruktúrovanými listami, prípadne svojím celkovým bohato olisteným vzhľadom. Použiť môžete rôzne sezónne rastliny, trvalky, bylinky, okrasné trávy alebo obzvlášť efektné papraďorasty, ktorým vyhovuje skôr polotieň alebo tieň. Z okrasných tráv v nádobách upútajú ostrice, kavyľ a kostravy, z trvaliek heuchery, zbehovec, ďatelina plazivá s purpurovými listami (Trifolium repens ‚Quadrifolium Purpureum‘), hluchavka (Lamium maculatum), z byliniek šalvia a pestrolistá mäta. Zo sezónnych rastlín sa v črepníkoch pekne rozrastie povojník batátový (Ipomea batatas), slamihy (Helichrysum petiolare), plektranty, zádušníky alebo nenáročná dichondra.
Aj v tomto prípade vyzerá mimoriadne pôsobivo najmä kombinovaná výsadba.

TIP: Doplňte kvetinovú výsadbu aj o bylinky. Skvelým pomocníkom na  prvé vysádzanie byliniek z pohodlia domova je súprava na pestovanie byliniek.

Závesné nádoby

Nielen na miestach, kde nie je priestoru nazvyš, sa uplatnia závesné nádoby. Pri ich výbere pamätajte na to, že po naplnení substrátom bude ich hmotnosť značne vyššia, a nepodceňte ani ich pripevnenie. Môžete v nich pestovať rôzne druhy letničiek s prevísajúcim aj trsovitým vzrastom, buď jeden konkrétny druh, alebo rôzne zmiešané výsadby (vždy však iba rastliny s rovnakými požiadavkami). Na slnečné miesta sú vhodné muškáty štítolisté, surfínie, minipetúnie, dvojzuby, lobelky, petúnie, diascie, portulaky, vejárovky, železníky a nemézie, v polotieni bohato rozkvitnú netýkavky, begónie, fuksie a bakopy. Rastliny je najlepšie vysádzať hustejšie a mierne šikmo. Dbajte na ich pravidelnú závlahu – substrát v závesných nádobách obvykle vysychá rýchlejšie.

Starostlivosť po výsadbe

Po výsadbe, ktorá by nemala byť ani príliš riedka, ani hustá, treba rastliny výdatne zavlažovať. Substrát v nádobách totiž rýchlo vysychá a rastliny by sa pri nedostatku vlahy horšie zakoreňovali (medzi dvomi zálievkami by mal substrát vždy mierne preschnúť). Nádoba s rastlinami by vždy mala mať na dne otvor na odtok prebytočnej vody, keďže prelievanie substrátu často zapríčiňuje hnitie koreňov. Najlepší čas na zavlažovanie rastlín na balkónoch a terasách je skoro ráno, keď im nehrozí teplotný šok. Okrem vlahy treba myslieť aj na pravidelný prísun živín (zadovážte si kvalitné hnojivo na podporu kvitnutia aj celkovej vitality rastlín). Nezabúdajte ani na pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov, rastliny pravidelne kontrolujte a v prípade výskytu ochorení alebo škodcov okamžite zasiahnite.

Text Daniel Košťál
Foto Daniel Košťál, isifa/Shutterstock
Zdroj časopis Urob si sám 4/2018

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.