Ako na pestovanie kaktusov v interiéri

image 25267 25 v1

Ich domovinou je púšť. Neprekáža im dlhotrvajúce sucho, teplo, piesočnatá a kamenistá pôda či výkyvy teplôt. Dokonca ani vodu až tak nepotrebujú. Doprajme kaktusom podobné podmienky aj doma a budeme sa môcť z nich tešiť veľa rokov.

Kaktusy obľubujú suché, vykúrené a slnečné byty. Väčšina z nich ospravedlní zanedbanie starostlivosti v podobe nepravidelnej zálievky. Ich pestovanie zvládnu aj začiatočníci. Rastú pomaly, obvykle sú dlhoveké. V sortimente kaktusov nájdeme rôzne, často až bizarné rastové formy.

Atraktívni starčekovia

Niekoľkoročné staršie kaktusy môžeme umiestniť ako solitéry aj na reprezentatívnejšie miesto v byte. Nemali by však prekážať pri prechádzaní. Zaujímavým stĺpovitým druhom je Cereus peruvianus, ktorý po 5 až 6 rokoch dorastá do výšky 1 m a šírky 15 cm. Zvykne aj kvitnúť. V modernom byte vynikne aj guľovitý Echinocactus grusonii so svojimi výraznými žltými tŕňmi. Najkrajšie sú asi 15-ročné ­exempláre. Oba druhy majú pútavé tvary, v staršom veku pôsobia exkluzívne a vyniknú ako solitéry.


     V interiéri vyniknú skupinky zložené z viacerých exemplárov jednej rastovej formy, ale aj z rôznych tvarov.

Kvitnúce kaktusy

Vianočné (Schlumbergera truncata) a veľkonočné kaktusy (Rhipsalidopsis) bohato kvitnú pomerne veľkými červenými alebo ružovými kvetmi. Veľkonočný kaktus od marca do mája a vianočný od decembra do marca. Pekne kvitnú aj pestovateľsky nenáročné bradavkovce (Mammillaria), ktoré majú na vrchole venček z bielych alebo ružových drobných kvetov. Výrazné kvety červenej alebo bielej farby majú rebúcie (Rebutia), lososové a žlté kvety má zasa paródia (Parodia), z ostatných kvitnúcich druhov sú zaujímavé Astrophytum, Coryphantha, Echinocereus, Echinopsis a iné.

Odborník radí
Kaktusov sa treba dotýkať čo najmenej, na čistenie stačí použiť suchý a plochý štetec.

Kaktusy treba zazimovať

Zazimovanie má vplyv na zdravotný stav a kvitnutie kaktusov. Ak nekvitnú, príčinou môže byť práve nesprávne zazimovanie. Mali by zimovať vo svetlej, suchej a chladnej (nevykurovanej) miestnosti s teplotou okolo 10 °C (chodba, schodisko, nevykurované alebo bezmrazové zimné záhrady, zasklené balkóny, garáž). V žiadnom prípade ich na zimu neumiestňujeme do vykurovaných miestností, na okenné parapety do blízkosti tepelných zdrojov alebo do vlhkej kúpeľne. Medzi okennými tabuľami môžu zimovať, nesmú sa však dotýkať skla. Cez zimu im obmedzíme zálievku (je dobré začať už v októbri), sucho im len prospeje. Počas januára a v prvej polovici februára by dokonca mali zostať úplne bez vody. Počas zimy sa kaktusy nesmú prihnojovať ani presádzať. Podmienky na zazimovanie sa môžu pri každom druhu líšiť, preto je dobré si ich naštudovať. Vo všeobecnosti sa obdobie vegetačného pokoja kaktusov končí v marci a to je čas, keď ich treba začať viac zalievať.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste
      Kaktusy nikdy nevysádzame do sklených gúľ a akvárií.

Najväčšie chyby pri pestovaní

• nedostatok svetla, tma
• nedostatok čerstvého vzduchu
• prudký pokles teploty, mráz
• zabúdanie na prihnojovanie, nedostatok živín
• sprchovanie vlažnou vodou a postrekovanie, vysoká vzdušná vlhkosť
• nahromadenie viacerých druhov v malom priestore
• malé vegetačné nádoby pri vzpriamene rastúcich druhoch
• substrát s vysokým podielom rašeliny
• chýbajúca drenážna vrstva v črepníku

Čo kaktusy potrebujú

 dostatok svetla
Ak majú kaktusy dostatok svetla zo všetkých strán, nedeformujú sa, netrpia chorobami a nenapádajú ich škodce. Pri nedostatku svetla sa nepekne vyťahujú (z guľovitých foriem sa stanú takmer stĺpovité) a ich estetická hodnota sa stratí. Navyše, zdeformovaná rastlina sa do pôvodného stavu už nevráti.
 miesto pri okne
Vhodným miestom na kaktusy je južné alebo dostatočne svetlé východné či západné okno. Črepníky s kaktusmi nestavajme od okna ďalej ako 1 m.
♦ letnenie
Od mája do októbra môžeme črepníky s kaktusmi premiestniť do záhrady, na balkón alebo terasu, nie však na priame slnko, ale do polotieňa. Malo by to byť miesto chránené pred vetrom a dažďom.
♦ občasnú zálievku
Počas vegetačného obdobia stačí kaktusy zavlažiť raz za 3 týždne. Substrát by mal medzi jednotlivými zálievkami vyschnúť. Menšie kaktusy treba zalievať častejšie, väčšie menej. Kaktusom škodí hromadenie vlhkosti v substráte.
♦ prihnojovanie
Počas vegetačného obdobia (marec až september) sa vyplatí kaktusy prihnojiť raz za 2 až 3 týždne.
♦ presadenie
Kaktusy treba každé 4 roky presadiť, menšie rastliny aj častejšie. Presádzame len v období od apríla do júla. Používame len substrát určený na pestovanie kaktusov. Nevyhnutná je drenáž, ktorá zabráni hnilobe koreňov pri hromadení pôdnej vlhkosti.


      Mnohé druhy kaktusov pekne kvitnú. Treba však počítať s tým, že kvety vydržia na rastline svieže zväčša len jeden deň. Pozor, v predaji sa môžu objaviť aj takéto „zakvitnuté“ kaktusy – nejde o ich pravé kvety, ale o umelo nainštalované kvety slamienok.

Text: Daniel Košťál
Foto: autor, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Textu by sa dali vyčítať nasledovnédrobné nedostatky:
    – teplota zimovania 10°C je orientačná, sú zimovzdorné kaktusy (opuncie, pediokaktusy, echinocereusy…) pre ktoré to je veľa, a sú teplomilné kaktusy (melocactusy, uebelmanie,diskokatusy…) a sukulenty (euforbie, pachypódiá…) pre ktoré je to zase málo
    – zimné presádzanie je možné, dokonca výhodné – chce to však dodržať niekoľko drobností
    – kaktusy neznášajú pri letnení slnko – nie je pravda. Väčšina kaktusov rastie na priamom slnku. Treba ale zdôrazniť, že po zimovaní treba kaktus postupne otužovať na slnko, aby sa nespálil!
    Inak je to dobrý návod ako začať

  2. Ako je to teda s tym hnojenim? Mam zalievat cca raz za 3 tyzdne, ale hnojit raz za 2-3 tyzdne? To v praxi znamena, ze kazda zalievka je hnojenie?!

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.