Tipy na zimné a predjarné ošetrovanie kaktusov a sukulentov
Galéria (13)

Tipy na zimné a predjarné ošetrovanie kaktusov a sukulentov

Pre mnohých boli kaktusy v detstve prvými pestovanými rastlinami. Dnes im spolu so sukulentami patria medzi izbovými rastlinami popredné priečky obľúbenosti. Ich pestovanie nie je zložité, najviac chýb sa však môžeme dopustiť práve v zime. 

Galéria

Kaktusy a sukulenty
Kaktusy a sukulenty
Kaktusy a sukulenty
Kaktusy a sukulenty
Kaktusy a sukulenty
Kaktusy a sukulenty
Kaktusy a sukulenty
Kaktusy a sukulenty

UROB SI SÁM

náročnosť: *
čas: do 1 hodiny
náklady: 5,50 €
ľudia: 1
obdobie: zima

KONTROLNÝ ZOZNAM

Materiál 5,50 €
• hnojivo 2 €
na kaktusy a sukulenty
• Seramis 1,50 €
alebo keramzit, 5 l
 substrát 2 €
na pestovanie kaktusov

Náradie
 ručný kyprič pôdy
 nožnice
 handrička
 štetec
 krhla s vodou 

PRACOVNÝ POSTUP

1. Umiestnenie
Kaktusy musia byť v zime správne umiestnené – vhodné je chladnejšie a svetlé miesto. Prekúrená miestnosť nebude väčšine druhov vyhovovať.

2. Čistenie
Kaktusy čistíme v priebehu zimy jemným štetcom. Odstránime zvyšky listov, suchých kvetov, prípadne drobný uhynutý hmyz.

3. Kontrola
Ak začiatkom jesene zostali kaktusy na daždi a následne sa narýchlo premiestnili do chladnej miestnosti, môžu im začať zahnívať korene. Také radšej zlikvidujeme.

4. Zálievka
Počas zimy stačí kaktusy zaliať raz za dva týždne, najmä tie, čo zimujú v teplejších priestoroch. Ostatné zalievame menej. Neprekáža, ak sa od sucha trochu zvraštia.

5. Prihnojovanie
S prihnojovaním počkáme až do jari. Výnimkou sú tie kaktusy, ktoré pestujeme vo vykurovanej miestnosti – môžeme ich prihnojiť raz mesačne.

6. Presádzanie
Počas zimy kaktusy nepresádzame. Vhodný čas je skorá jar. Ak nám však kaktus spadol a rozbil sa črepník, môžeme ho „núdzovo“ presadiť aj počas zimy.

7. Povrch
Dbáme na to, aby korene kaktusov a sukulentov neboli obnažené. Povrch pôdy je dobré vysypať drobným poréznym substrátom (Seramis) či keramzitom.

8. Opora
Stĺpovitým druhom sa vyplatí dať aj pevnú oporu. Vďaka nej budú chránené pred zlomením alebo rastovými deformáciami.

9. Navlhčenie
Sukulenty s prevísajúcimi výhonkami je lepšie s celou vegetačnou nádobou ponoriť na niekoľko minút do malého vedra s vodou. Navlhčí sa tak celý substrát.

10. Prebierka
Suché, poškodené alebo chorobou napadnuté listy sukulentov priebežne odstraňujeme. Takisto sa vyplatí preriediť prehustené trsy.

11. Premiestňovanie
Kvitnúce druhy, napríklad vianočný kaktus, v zime nepremiestňujeme. Puky, prípadne aj už rozkvitnuté kvety by mohli opadať.

dobré rady

Miesto
Je niekoľko možností, kam v zime s kaktusmi a sukulentami. Ideálne je svetlé a chladné miesto s teplotou od 5 do 10 °C. Sukulenty môžu zimovať aj pri vyššej teplote. Ak sú kaktusy počas zimy v chlade, je predpoklad, že v lete budú kvitnúť. Čím je obdobie vegetačného pokoja dlhšie, tým je predpoklad väčší. Samozrejme, môžeme ich mať aj vo vykurovanej miestnosti, tak sa však pripravujeme o kvety. Nikdy nesmieme zimovať kaktusy a sukulenty tam, kde máme uskladnenú zeleninu, prípadne chemické látky! Do úvahy neprichádza ani vlhká pivnica. Kaktusy by sa nemali dotýkať okennej tabule. Miestnosť s kaktusmi a sukulentami priebežne vetráme.

Zálievka
Príprava na zimovanie spočíva v postupnom znižovaní zálievky na jeseň, pred zazimovaním musí byť substrát úplne suchý. So zvyšovaním zálievky, a teda aj s postupným prechodom do tepla môžeme začať v marci. Počas zimy kaktusy nezalievame, výnimkou sú len tie, ktoré sú umiestnené vo vykurovanom interiéri (raz za 2 týždne). Pozor na premokrenie a stojacu vodu v podmiske, kaktusy na to reagujú hnilobou koreňov.

Pestovanie
Najlepšie sa v byte darí kaktusom na okenných parapetoch orientovaných na juh či východ. Okrem svetla potrebujú teplo (od 25 do 30 °C), kvalitný substrát (mal by obsahovať piesok, drobný štrk, prípadne antuku) a sem-tam zaliať.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock 
Zdroj: časopis Urob si sám 1/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Milan Husár says:

    Každá rada dobrá a vzácna

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje