Voňavá vianočná dekorácia z pomarančovej kôry

dekorácia z pomarančovej kôry
Zdroj: istock.com

Ak sa vám páči výzdoba z prírodných materiálov, náš návod určite padne na úrodnú pôdu. Kvety z pomarančovej kôry sú nielen dekoratívne, ale aj voňavé.

Dekorácia vám vydrží aj tri týždne. Podobnú si môžete vyrobiť z rôznych druhov citrusov. Uvidíte, že šupka nepatrí do koša, ani do kompostu (aspoň nie hneď) – medzi tým, kým si pochutíme na šťavnatej dužine a kôru zlikvidujeme v odpade, môže plniť veľmi príjemnú funkciu a dotvoriť vianočnú atmosféru.

Na výrobu kvetov z pomarančovej kôry potrebujete čerstvé pomaranče – môžete vybrať rôzne odtiene kôry, alebo vyskúšajte aj grapefruity a mandarínky. Nevyhnutný je ostrý nožík, špáradlo (alebo špajdľa) a doska na krájanie. Potom už stačí troška zručnosti a trpezlivosti.

dekorácia z pomarančovej kôry
Zdroj: istock.com

Ako vyrobiť kvet z kôry citrusu?

Postup je jednoduchý, ale radšej pomaly a opatrne, aby bol výsledok čo najkrajší.

Nožíkom načnite kôru pomaranča na mieste, kde bol pripevnený ku konáru. Začnite pomaranč šúpať tak, aby sa kôra oddeľovala od dužiny a vytvorila dlhý špirálovitý pás. Dajte pozor, aby ste ju neroztrhli a neporušili, je dôležité, aby bola celá kôra olúpaná v jednom kuse.

ruža z pomarančovej kôry
Zdroj: istock.com

Dužinu odložte a začnite kôru stáčať k sebe, aby ste vytvorili kvetinový vzhľad – stred bude pevnejší a šupka na konci voľnejšia. Aby kôra držala spolu, pomôžte si špáradlom, kúskom špajdle alebo ihlou a niťou.

Najkrajší efekt dosiahnete, ak sa vám podarí kôru stočiť tak, aby bola vidno aj biela, aj oranžová časť pomarančovej kôry.

dekorácia z pomarančovej kôry
Zdroj: istock.com

Ako vytvoriť z „pomarančových kvetov“ pôsobivú dekoráciu?

Je veľa spôsobov, ako kvety z pomarančovej šupky skrášlia náš interiér. Vyskúšajte niektoré z týchto tipov:

– Vložte kvety z pomarančovej kôry do veľkej sklenej nádoby so širokým hrdlom a skombinujte so sušenými listami, ozdobným senom, žaluďmi, prípadne šípkami, či orechmi.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste– Namiesto sklenej dózy môžete jednoducho použiť len plytkú misu. Kvety z pomarančovej kôry krásne vyznejú na drevenej alebo kovovej mise. Opäť použite ďalšie prírodné materiály – ozdobné seno, suché lístie a kvety položte navrch. Môžete ich skombinovať aj s kvetmi vyrobenými z hnedého papiera. Fantastickým materiálom na papierové kvety sú zažltnuté stránky zo starých nepotrebných kníh.

– Kvety z pomarančovej kôry prepichnite ihlou s navlečenou hrubšou niťou a vytvorte „uško“. Teraz ich môžete zavesiť na vetvičku alebo na vianočný stromček.

– Vetvičku s pomarančovými kvetmi vyrobíte jednoducho a skvele vyzerá v úzkej vysokej váze: nájdite si vonku tenkú vetvičku zo stromu alebo kríka a pripevnite k nej niekoľko vyrobených kvetov z pomarančovej kôry z rôznych strán. Alebo si pripravte viacero rôzne dlhých vetvičiek a na každú pripevnite jeden vyrobený kvet. Vetvičky vložte do vázy a budete mať nevšednú voňavú kyticu.

dekorácia z pomarančovej kôry
Zdroj: istock.com

Ako dlho vydržia kvety z pomarančovej kôry?

Na rozdiel od bežných kvetov vydržia pomerne dlho. Samozrejme, začnú degradovať ako každý prírodný produkt. To si však určite všimnete – najskôr začnú schnúť, keď zoschnú je čas odstrániť ich. Koľko to bude trvať, závisí od vlhkosti vo vašej domácnosti. Zvyčajne vydržia pekné dva až tri týždne.

Tip: Pozrite si prehľadný videonávod, ako na to:Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

  1. Dobry napad,hned idem vyzkusat…diky 👍🍊🍊🍊

  2. Otrasnee ako dekoracia.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.