dekorácia z pomarančovej kôry
Zdroj: istock.com

Voňavá vianočná dekorácia z pomarančovej kôry

Ak sa vám páči výzdoba z prírodných materiálov, náš návod určite padne na úrodnú pôdu. Kvety z pomarančovej kôry sú nielen dekoratívne, ale aj voňavé.

Dekorácia vám vydrží aj tri týždne. Podobnú si môžete vyrobiť z rôznych druhov citrusov. Uvidíte, že šupka nepatrí do koša, ani do kompostu (aspoň nie hneď) – medzi tým, kým si pochutíme na šťavnatej dužine a kôru zlikvidujeme v odpade, môže plniť veľmi príjemnú funkciu a dotvoriť vianočnú atmosféru.

Na výrobu kvetov z pomarančovej kôry potrebujete čerstvé pomaranče – môžete vybrať rôzne odtiene kôry, alebo vyskúšajte aj grapefruity a mandarínky. Nevyhnutný je ostrý nožík, špáradlo (alebo špajdľa) a doska na krájanie. Potom už stačí troška zručnosti a trpezlivosti.

dekorácia z pomarančovej kôry
Zdroj: istock.com

Ako vyrobiť kvet z kôry citrusu?

Postup je jednoduchý, ale radšej pomaly a opatrne, aby bol výsledok čo najkrajší.

Nožíkom načnite kôru pomaranča na mieste, kde bol pripevnený ku konáru. Začnite pomaranč šúpať tak, aby sa kôra oddeľovala od dužiny a vytvorila dlhý špirálovitý pás. Dajte pozor, aby ste ju neroztrhli a neporušili, je dôležité, aby bola celá kôra olúpaná v jednom kuse.

ruža z pomarančovej kôry
Zdroj: istock.com

Dužinu odložte a začnite kôru stáčať k sebe, aby ste vytvorili kvetinový vzhľad – stred bude pevnejší a šupka na konci voľnejšia. Aby kôra držala spolu, pomôžte si špáradlom, kúskom špajdle alebo ihlou a niťou.

Najkrajší efekt dosiahnete, ak sa vám podarí kôru stočiť tak, aby bola vidno aj biela, aj oranžová časť pomarančovej kôry.

dekorácia z pomarančovej kôry
Zdroj: istock.com

Ako vytvoriť z „pomarančových kvetov“ pôsobivú dekoráciu?

Je veľa spôsobov, ako kvety z pomarančovej šupky skrášlia náš interiér. Vyskúšajte niektoré z týchto tipov:

– Vložte kvety z pomarančovej kôry do veľkej sklenej nádoby so širokým hrdlom a skombinujte so sušenými listami, ozdobným senom, žaluďmi, prípadne šípkami, či orechmi.

– Namiesto sklenej dózy môžete jednoducho použiť len plytkú misu. Kvety z pomarančovej kôry krásne vyznejú na drevenej alebo kovovej mise. Opäť použite ďalšie prírodné materiály – ozdobné seno, suché lístie a kvety položte navrch. Môžete ich skombinovať aj s kvetmi vyrobenými z hnedého papiera. Fantastickým materiálom na papierové kvety sú zažltnuté stránky zo starých nepotrebných kníh.

– Kvety z pomarančovej kôry prepichnite ihlou s navlečenou hrubšou niťou a vytvorte „uško“. Teraz ich môžete zavesiť na vetvičku alebo na vianočný stromček.

– Vetvičku s pomarančovými kvetmi vyrobíte jednoducho a skvele vyzerá v úzkej vysokej váze: nájdite si vonku tenkú vetvičku zo stromu alebo kríka a pripevnite k nej niekoľko vyrobených kvetov z pomarančovej kôry z rôznych strán. Alebo si pripravte viacero rôzne dlhých vetvičiek a na každú pripevnite jeden vyrobený kvet. Vetvičky vložte do vázy a budete mať nevšednú voňavú kyticu.

dekorácia z pomarančovej kôry
Zdroj: istock.com

Ako dlho vydržia kvety z pomarančovej kôry?

Na rozdiel od bežných kvetov vydržia pomerne dlho. Samozrejme, začnú degradovať ako každý prírodný produkt. To si však určite všimnete – najskôr začnú schnúť, keď zoschnú je čas odstrániť ich. Koľko to bude trvať, závisí od vlhkosti vo vašej domácnosti. Zvyčajne vydržia pekné dva až tri týždne.

Tip: Pozrite si prehľadný videonávod, ako na to:Sabína Zavarská
Foto: istock.com

  1. Dana says:

    Dobry napad,hned idem vyzkusat…diky 👍🍊🍊🍊

  2. Petra says:

    Otrasnee ako dekoracia.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje