bonsaje
Galéria (11) Zdroj: istock

Ako pestovať bonsaje a na čo si dať pozor?

Bonsaje sú fascinujúce, dekoratívne, pôsobivé. Vyniknú v každej miestnosti, hodia sa ku každému štýlu. Väčšina z nás začne s pestovaním bonsaja vtedy, ak si ho kúpi alebo dostane.

Galéria

bonsaje
bonsaje
bonsaje
bonsaje
bonsaje
bonsaje
bonsaje

Bez toho, aby sme vedeli o starostlivosti o tieto zaujímavé rastlinky viac. Čo by sme mali vedieť, ak chceme pestovať bonsaj?

Starostlivosť o bonsaje pôsobí na prvý pohľad zložito, najmä, ak čítame o dekoratívnej úprave koreňov a koruniek stromčekov. Netreba sa však hneď zľaknúť. Starostlivosť o bonsaj zvládne aj amatér, pravdaže, ak je učenlivý a má k bonsajom vzťah.

V prvom rade sa rozhodnite, aký druh bonsaja chcete pestovať a kde ho chcete pestovať – či v interiéri alebo vonku. Subtropické stromy zvyčajne potrebujú veľa svetla a relatívne vysoké teploty, sú vhodné do interiéru. „Vonkajší“ bonsaj by zase v interiéri zahynul. V prípade veľmi chladných zím potrebuje ochranu pred mrazom.

bonsaje
Zdroj: istock

Hotový bonsaj alebo vlastná úprava?

Ak chcete stromček len na skrášlenie príbytku, zaobstarajte si už hotový, naaranžovaný v dekoratívnej podobe, samozrejme – interiérovú odrodu. Pomalšou, zložitejšou, ale lacnejšou metódou je, že si stromček vykultivujete sami.

Prečítajte si tiež:

Aké rastliny použiť v japonskej záhradke

Existujú súpravy s návodom na vytvorenie vlastného bonsaja a s obsahom všetkého, čo k tomu potrebujete – vrátane odrezkov alebo semiačok. Myslite však na to, že kým sa vám podarí stromček upraviť a vyrastie do podoby, ako si môžete kúpiť v záhradníckych obchodoch, prejdú aspoň tri roky. Niekedy až päť.

tvarovanie bonsajov
Zdroj: istock
zastrihávanie bonsajov
Zdroj: istock

Starostlivosť o bonsaje

Väčšina bonsajov nevyžaduje časté zalievanie, premočenie im škodí. Poliať ich treba, keď zemina vyschne. Samozrejme záleží aj od druhu stromčeka. Najčastejšou príčinou vyhynutia bonsajov je hniloba koreňov spôsobená práve prehnaným zalievaním. Každé dva roky treba bonsaje presadiť do väčšieho kvetináča, aby mal dostatok priestoru a novú pôdu.

Rastlinky prihnojujte špeciálnym hnojivom na bonsaje. Interiérové bonsaje sú zvyčajne citlivé na priame svetlo a prievan. Neumiestňujte ich ani do blízkosti radiátorov a ohrievačov. Ani na miesta, kde je cítiť prúdenie klimatizácie.

starostlivosť o bonsaje
Zdroj: istock
bonsaj
Zdroj: istock

Prestrihávanie bonsajov

Okrem pravidelnej starostlivosti, bonsaje ocenia aj prestrihávanie a prerezávanie. Je dôležité pre krásu a pevnosť vetvičiek, ale tiež je to spôsob, akým tvarujeme korunu. Nechajte sa inšpirovať majstrami, ktoré z korún bonsajov vyčarovali hotové umenie. Optimálnou sezónou na prestrihávanie je jar a leto. Na hrubšie duté konáriky použite špeciálnu konkávnu frézu – po rezaní s ňou sa rany lepšie hoja.

bonsaj
Zdroj: istock
bonsaj
Zdroj: istock

Naše tipy:

* Ak sa na vrchole nachádzajú dve vetvy v rovnakej výške, jednu z nich odstráňte.
* Odstráňte vetvy, ktoré vyzerajú tvarovo neprirodzene.
* Odstráňte neúmerné silné konáre z vrcholov stromu alebo ich skráťte.

Majstri tvarovania bonsajov používajú na úpravu a ohýbanie vetiev do požadovaných tvarov drôty zo žíhanej medi alebo eloxovaného hliníka. Drôty používajú celoročne, odstraňujú ich až pri hrubnutí konárov, keď sa začnú zjazvovať.

Prečítajte si tiež:

Vášmu bonsaju sa nedarí. Čo s tým?

bonsaj
Zdroj: istock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje