Ktoré rastliny vyniknú v závesných kvetináčoch?

Zdroj: istock.com

Určite ste si všimli, že jedným z najhorúcejších interiérových hitov sú závesné kvetináče a v nich rôzne zaujímavé prevísajúce rastliny.

Tento spôsob pestovania rastlín je vhodný aj do malých priestorov, samozrejme, ak vám má kto navŕtať háčik do stropu. Výsledok rozhodne stojí za to. Aké rastliny si vybrať do závesných kvetináčov?

Brečtan popínavý
Zdroj: istock.com

Brečtan popínavý (Hedera helix)

Brečtan sa vie krásne ťahať na podpore do výšky, ale tiež veľmi efektne pôsobí v závesných kvetináčoch. Je to nádherná vždyzelená rastlina s lesklými listami. Navyše, nepotrebuje veľa svetla, a tak sa hodí do všetkých priestorov. Keď si ho zavesíte do spálne či obývačky, budete mať krásnu funkčnú dekoráciu. Jeho konáriky sa dajú stáčať do vencov alebo ich nechajte jednoducho visieť.

Detské slzy
Zdroj: istock.com

Detské slzy (Pilea depressa)

Nemusíte sa obávať, že by z tejto rastlinky vaše dieťa plakalo – hovorí sa jej tak ľudovo preto, že jej listy pripomínajú drobné slzy. Odborne sa nazýva Pilea depressa, má jemné lístie, ktoré veľmi rýchlo rastie. V závesnom kvetináči vytvorí drobný hustý svieži závoj.

Rozchodník Morganov
Zdroj: istock.com

Rozchodník Morganov (Sedum morganianum)

Unikátna rastlina s hrubými listami naplnenými šťavou. Vďaka tomu, že má takúto bohatú zásobáreň vody, je nenáročná na údržbu a starostlivosť. Často ju dostať kúpiť v malých kvetináčoch, ale najlepšie vyznie, keď ju necháte rásť a hustnúť v stredne veľkom kvetináči zavesenom na strope. Na konci výhonkov vytvára drobné červené kvietky. Potrebuje svetlo a môžete ju bez obáv zavesiť aj na terasu či balkón.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestePavúčnik
Zdroj: istock.com

Zelenec chocholatý (Chlorophytum comosum)

Tejto zaujímavej rastlinke sa zvykne hovoriť aj pavúčnik alebo pavúčia rastlina. Je to trávovitá rastlina, obľúbená v interiéroch u nás už viac ako 200 rokov. Na previsnutých stonkách má jemné biele kvety, najznámejšia je odroda so svetlým pruhovaním uprostred listov. Okrem dekoratívnych listov je oceňovaná aj kvôli nenáročnosti. Škodí jej priame slnečné svetlo. Svieže svetlozelené kresby na listoch osviežia každý interiér.

Syngónium stopkatolisté
Zdroj: istock.com

Syngónium stopkatolisté (Syngonium podophyllum)

Špicaté vykrajované listy sú skvelou dekoráciou – najlepšie vyniknú v závesných kvetináčoch. Rastlina má rada vlhkosť, dobre sa jej darí v kuchyni či v kúpeľni. Pútavá je viacerými odtieňmi listov, nájdete nielen zelené odrody, ale aj ružovasté, či vínovočervené. Doprajte jej svetlé miesto, ale bez priameho slnka, potrebuje miernu zálievku a vyššiu vlhkosť vzduchu. Ak ju umiestnite do suchšej miestnosti, nezabúdajte pravidelne rosiť jej listy vodou.

Sabína Zavarská
Zdroj: www.bhg.com
Foto: istock.com

Komentáre

  1. Ten clovek co to pisal,v zivote izbove rastliny asi nevidel -_-

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.