Aké rastliny použiť v japonskej záhradke

Zdroj: istock

Japonská záhradka sa stáva súčasťou mnohých moderných záhrad a tvorí príjemný relaxačný kútik. Aj vy si môžete vytvoriť pokojný priestor na meditovanie využitím konkrétnych rastlín.

Charakteristika japonských záhrad a záhradiek je jednoduchá: definuje ich upokojujúca atmosféra a obmedzená paleta farieb. Hojne sú v nich zastúpené najmä vždyzelené stromy a kríky a rastliny s dekoratívnymi listami či drobnými kvietkami. V tieni väčších rastlín sa dobre darí machom a papradiam.

Vyberte si z týchto pôsobivých rastlín:

Japonská lesná tráva
Zdroj: istock

Japonská lesná tráva (Hakonechloa macra)

Impozantná rákosovka má úzke dlhé listy sýtozelenej farby, rastú kaskádovito. Táto nádherná tráva miluje tieň a príjemne šuští, keď zafúka vietor. Pekne vyzerá aj na okraji chodníčkov a schodov v masívnych kvetináčoch.

Dula podlhovastá
Zdroj: istock

Dula podlhovastá (Cydonia oblonga)

Dula, známa aj zo slovenských záhrad, oslavuje svoje znovuzrodenie. Pochádza z čeľade ružovité a je skvelým doplnkom do záhradky s japonským štýlom. Na jar má krásne kvety, neskôr zlatisté plody. Existujú už aj odrody podobné bonsajom.

Paprade
Zdroj: istock

Paprade (napr. Araiostegia parvipinnata)

Araiostegia parvipinnata a ďalšie podobné paprade vytvárajú estetickú kombináciu s machmi alebo japonskou lesnou trávou. Potrebuje vlhké tienisté miesto a v dobrých podmienkach sa bohato rozrastá.

Japonská čerešňa
Zdroj: istock

Japonská čerešňa (Prunus ‚Pink Shell‘)

Zoznam rastlín vhodných do japonskej záhradky by nebol úplný bez okrasných čerešní alebo sakury. Obdivuhodným voňavým kvetom sa môžete tešiť v marci a v apríli. Ďalšími obľúbenými odrodami sú: runus x yedoensis, Prunus serrulata a Prunus padus.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteJaponský javor
Zdroj: istock

Japonský javor ‚Sango-kaku‘

Japonské javory sú na trhu v širokej palete farieb a tvarov listov. Krásne sú po celý rok, no najkrajšie sú na jeseň.

Japonská vistéria 'Multijuga'
Zdroj: istock

Vistéria (Wisteria floribunda ‚Multijuga‘)

Japonská vistéria ‚Multijuga‘ vyniká najmä na pergolách a oblúkových konštrukciách, pod ktorými sa chodí. Takto si môžete naplno vychutnať vôňu jej kvetov, ale aj pôsobivé visiace strapce kvetov. Pri strihaní dvakrát ročne – v lete a v zime – sa odmení bohatým kvetenstvom.

Stromová pivonka „Shimane-sedai“
Zdroj: istock

Stromová pivonka „Shimane-sedai“

Vnesie do zelenej záhrady trošku farebnosti. Populárne sú najmä ružové odrody Paeonia suffruticosa a Paeonia lactiflora.

Čierna borovica (Pinus thunbergii)
Zdroj: istock

Čierna borovica (Pinus thunbergii)

Čiernej borovici sa hovorí aj japonská a je dobre tvarovateľná, preto ju môžete ostrihať do rôznych tvarov – obľúbené sú oválne rezy alebo „obláčikovité“ tvarovanie. Opadané ihličie pomáha okysliť pôdu a tvorí dobré podmienky pre azalky a rododendrony zasadené priamo pod borovicami.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.