Galéria (10) Zdroj: istock

Aké rastliny použiť v japonskej záhradke

Japonská záhradka sa stáva súčasťou mnohých moderných záhrad a tvorí príjemný relaxačný kútik. Aj vy si môžete vytvoriť pokojný priestor na meditovanie využitím konkrétnych rastlín.

Galéria

Dula podlhovastá
Japonská vistéria 'Multijuga'
Stromová pivonka „Shimane-sedai“
Čierna borovica (Pinus thunbergii)
Japonská čerešňa
Paprade
Japonská lesná tráva

Charakteristika japonských záhrad a záhradiek je jednoduchá: definuje ich upokojujúca atmosféra a obmedzená paleta farieb. Hojne sú v nich zastúpené najmä vždyzelené stromy a kríky a rastliny s dekoratívnymi listami či drobnými kvietkami. V tieni väčších rastlín sa dobre darí machom a papradiam.

Vyberte si z týchto pôsobivých rastlín:

Japonská lesná tráva
Zdroj: istock

Japonská lesná tráva (Hakonechloa macra)

Impozantná rákosovka má úzke dlhé listy sýtozelenej farby, rastú kaskádovito. Táto nádherná tráva miluje tieň a príjemne šuští, keď zafúka vietor. Pekne vyzerá aj na okraji chodníčkov a schodov v masívnych kvetináčoch.

Dula podlhovastá
Zdroj: istock

Dula podlhovastá (Cydonia oblonga)

Dula, známa aj zo slovenských záhrad, oslavuje svoje znovuzrodenie. Pochádza z čeľade ružovité a je skvelým doplnkom do záhradky s japonským štýlom. Na jar má krásne kvety, neskôr zlatisté plody. Existujú už aj odrody podobné bonsajom.

Paprade
Zdroj: istock

Paprade (napr. Araiostegia parvipinnata)

Araiostegia parvipinnata a ďalšie podobné paprade vytvárajú estetickú kombináciu s machmi alebo japonskou lesnou trávou. Potrebuje vlhké tienisté miesto a v dobrých podmienkach sa bohato rozrastá.

Japonská čerešňa
Zdroj: istock

Japonská čerešňa (Prunus ‚Pink Shell‘)

Zoznam rastlín vhodných do japonskej záhradky by nebol úplný bez okrasných čerešní alebo sakury. Obdivuhodným voňavým kvetom sa môžete tešiť v marci a v apríli. Ďalšími obľúbenými odrodami sú: runus x yedoensis, Prunus serrulata a Prunus padus.

Japonský javor
Zdroj: istock

Japonský javor ‚Sango-kaku‘

Japonské javory sú na trhu v širokej palete farieb a tvarov listov. Krásne sú po celý rok, no najkrajšie sú na jeseň.

Japonská vistéria 'Multijuga'
Zdroj: istock

Vistéria (Wisteria floribunda ‚Multijuga‘)

Japonská vistéria ‚Multijuga‘ vyniká najmä na pergolách a oblúkových konštrukciách, pod ktorými sa chodí. Takto si môžete naplno vychutnať vôňu jej kvetov, ale aj pôsobivé visiace strapce kvetov. Pri strihaní dvakrát ročne – v lete a v zime – sa odmení bohatým kvetenstvom.

Stromová pivonka „Shimane-sedai“
Zdroj: istock

Stromová pivonka „Shimane-sedai“

Vnesie do zelenej záhrady trošku farebnosti. Populárne sú najmä ružové odrody Paeonia suffruticosa a Paeonia lactiflora.

Čierna borovica (Pinus thunbergii)
Zdroj: istock

Čierna borovica (Pinus thunbergii)

Čiernej borovici sa hovorí aj japonská a je dobre tvarovateľná, preto ju môžete ostrihať do rôznych tvarov – obľúbené sú oválne rezy alebo „obláčikovité“ tvarovanie. Opadané ihličie pomáha okysliť pôdu a tvorí dobré podmienky pre azalky a rododendrony zasadené priamo pod borovicami.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje