ako uspesne pestovat bonsaje
Galéria (7)

Ako úspešne pestovať bonsaje

Umenie pestovania miniatúrnych stromčekov má svoje korene v Číne, odtiaľ sa dostalo do Japonska a postupom času aj do západného sveta. Prináša so sebou viac než len pravidlá, ktoré treba dodržiavať pri pestovaní. Bonsaj – to je aj filozofia, ktorá učí človeka porozumieť prírode aj sebe samému.

Galéria

Podľa skúsených bonsajistov pestovanie bonsajov nie je náročné. Napriek tomu mnohí ľudia spájajú bonsaje s prehnanou starostlivosťou, ktorú im treba venovať. Tvrdenie, že bonsaj je strom ako každý iný, si každý overí až na vlastnej skúsenosti. Ale predsa len, ak má byť stromček, či už exteriérový, alebo interiérový, skutočne zdravý, krásny a reprezentatívny, vyplatí sa pri jeho pestovaní dodržiavať isté zásady.

Tri základné piliere úspešného pestovania bonsajov:
• dostatočná a pravidelná zálievka,
• stály prísun živín,
• denné svetlo.

Exteriérové (môžu byť celoročne umiestnené vonku) a interiérové (bytové) bonsaje sa delia na:

• ihličnaté (napríklad borovica, smrek, borievka),
• okrasné listom (napríklad zelkova, buk alebo  javor, ktorý je krásny na jar a na jeseň, keď sa sfarbuje do oranžova až červena),
• okrasné plodom (napríklad dulovec, cezmína, jabloň-plánka, ktorá má jabĺčka na jeseň sfarbené do žlta, zelena alebo červena),
• okrasné kvetom (napríklad sakura, japonská marhuľa, azalky a rododendrony, ktoré kvitnú na jar).

1. zásada: Substrát nesmie nikdy úplne preschnúť

No nesmie byť ani premočený. Nepríjemným dôsledkom nedostatku vlahy môže byť zhadzovanie listov a postupné vysychanie rastliny, opačnou situáciou je premočený substrát, vtedy môžu začať korene zahnívať. Bonsaje treba pravidelne zalievať, to znamená dopriať im výdatnú zálievku a nechať deň-dva, aby ju absorbovali (frekvencia zalievania závisí od viacerých faktorov, napríklad od svetla, umiestnenia, vlhkosti vzduchu, ročného obdobia a podobne). Ale trpezlivý a pozorný pestovateľ si časom určite nájde svoj systém.

Ako spoznáte, že rastlinu treba zaliať? Keď je substrát na dotyk mierne vlhký, je ten správny čas. Zatiaľ čo exteriérové bonsaje možno zalievať zvrchu, pri interiérových je postup trochu iný. Odporúča sa ponoriť misku s bonsajom do vody (až po okraj misky), nechať ju stáť vo vode približne desať minút, potom ju vybrať a umiestniť na pôvodné stanovište. Ak budete polievať interiérový bonsaj zvrchu, voda stečie po okraji misky von, na dotyk bude možno okraj koreňového balu vlhký, ale v strede bude suchý, čiže zálievka sa minie želaného účinku.

Najmä v panelákoch je vhodné bonsaj aj rosiť. Predovšetkým v zime počas vykurovacieho obdobia treba okolo rastliny vytvárať vlhkejšie prostredie. V lete roste stromček ráno a večer, cez zimu stačí ráno (aby nevznikali plesne na listoch). Bonsaje bývajú často umiestnené na parapetnej doske, pod ktorou je radiátor – tu vzniká sálavý vzduch. Niektorým rastlinám neškodí, iné ho vyslovene neznášajú. Táto situácia sa dá vyriešiť tak, že na parapetnú dosku položíte väčšiu a hlbšiu plastovú alebo keramickú nádobu, do ktorej nasypete štrk a dnu nalejete vodu. Na to dáte misku s bonsajom. Strom bude na vode a pritom v suchu, vďaka sálajúcemu teplu z radiátora sa voda bude postupne odparovať a vytvárať okolo rastliny vhodnú mikroklímu.

A ešte jedna dôležitá rada: bonsaje zalievajte aj roste len odstatou vodou.

Pri častom rosení sa na listoch môže vytvárať biely povlak (usádza sa na nich vodný kameň). Aj tento neduh sa dá vyliečiť – pomocou špeciálnych lakov na listy. Postihnuté miesta stačí raz za mesiac postriekať týmto prípravkom (kupujte len kvalitné prípravky, v opačnom prípade môže lacný lak listy spáliť!).

2. zásada: Bonsajom sa darí na svetle

Na otázku, kam umiestniť bonsaj v interiéri, je len jedna správna odpoveď – tam, kde bude mať dostatok denného svetla. Čím viac luxov, tým lepšie pre rastlinu. Ak stromček umiestnite niekde do kúta hoci aj svetlej izby, nemusí to byť práve najšťastnejšie riešenie. Bonsaj by mal byť čo najbližšie k oknu. V lete ho však nedávajte na priame slnečné svetlo, na jar a v zime, keď slnko nie je také intenzívne, je vhodným miestom okenná parapetná doska.

So svetlom je to trochu komplikované aj pri exteriérových bonsajoch. Niektoré druhy, najmä  okrasné listom či kvetom, treba zatieňovať, to znamená postaviť nad nimi striešku zo špeciálnej siete, ktorá prepúšťa od 20 do 80 % slnečného žiarenia. Takéto tienenie je nevyhnutné najmä počas letných horúčav. Veľmi háklivé sú napríklad javory – za jeden deň im po pobyte na priamom slnku môžu zhorieť listy. Rovnako citlivé sú azalky na jar, vtedy si vyžadujú pritienenie, aby im slnko nespálilo kvety.

3. zásada: Dodržiavajte pravidelný prísun živín

Bonsaje rastú v obmedzenom priestore, z ktorého dokážu veľmi rýchlo vyčerpať živiny, preto sú odkázané na ich pravidelný prísun. Interiérové bonsaje treba prihnojovať približne každých 14 dní v období od jari do jesene, cez zimu stačí raz mesačne. Pri exteriérových bonsajoch platí iný postup: v zime sa neprihnojujú. Aby rastlina nezhadzovala listy, nevysychala a nezačala chátrať, treba naozaj dôsledne dodržiavať pravidelnú zálievku a prísun živín.

Výber hnojiva záleží na druhu pestovaného bonsaja. Sú totiž hnojivá, ktoré podporujú kvitnutie, iné zasa tvorbu plodov. Rozdeľujú sa na organické a chemické. Organické hnojivá sa od chemických líšia tým, že v pôde nezabíjajú mikroorganizmy, ktoré sú pre rastlinu prínosom. Pri chemických je to opačne – síce dodajú bonsaju potrebné živiny, ale na druhej strane môžu zničiť aj niektoré prospešné mikroorganizmy. Organické hnojivá bývajú vo forme granulátov, chemické zase v tekutej forme.

Najúčinnejší spôsob, ako rastline dodať dostatok živín, je tekutá zálievka – vtedy sa koreňový bal rýchlejšie nasýti živinami. Granuláty si dávajú načas – rozkladajú sa pomalšie, približne dva mesiace. Vďaka ich dlhodobému efektu ich netreba aplikovať často. Určitým kompromisom medzi oboma spôsobmi prihnojovania sú granuláty rozrobené vo vode, takto upravené sa môžu aplikovať ako tekutá zálievka.

Nevyhnutné úpravy

Okrem vody, svetla a živín je pre zdravý bonsaj nevyhnutné presádzanie a prestrihávanie koruny.

Pri presádzaní sa redukuje koreňový bal (spravidla o jednu tretinu až polovicu, záleží na tom, ako je bonsaj vyvinutý – to môže byť spočiatku trochu problematické, ale základnú techniku možno zvládnuť aj pomocou odbornej literatúry, prípadne možno využiť služby bonsajcentier). Rastlinu nevyživujú hrubé korene – tie plnia len nosnú funkciu. Sú to vlásočnice (tenké korienky), ktorými čerpajú živiny. Pri redukcii koreňov je preto dôležité zachovať aspoň polovicu vlásočníc. Staré suché a hrubé korene (bez vlásočníc) môžete pokojne odstrániť, tie sú pre rastlinu zbytočné. Bez zodpovedného prístupu to však nepôjde, bonsaj totiž nie je koláč, z ktorého stačí odrezať polovicu, rovnako ako ostatné činnosti, ani táto sa bez precíznosti nezaobíde.

Netreba zabúdať aj na to, že keď sa redukuje koreňový bal, treba ostrihať aj korunu, aby rastlina dokázala zvyškom koreňov vyživiť zelenú časť. A kedy presádzať? Dá sa to spoznať tak, že rastlinu aj s koreňmi bez problémov vyberiete z misky, pričom z balu neopadáva nijaká zemina – vtedy je koreňový bal prerastený a treba ho redukovať. Tvrdenie, že bonsaj treba presádzať každý rok, nie je celkom presné. Závisí to od druhu stromčeka – niektoré rastú pomalšie, iné rýchlejšie. Napríklad čínsky vtáčí zob (Ligustrum chinensis) má veľa prírastkov, či už zelenej hmoty alebo koreňov, preto si vyžaduje častejšie presádzanie.

Sagerécia (Sageretia theezans) je nenáročný bonsaj, ktorý je zaujímavý nielen svojou korunou, ale aj kmeňom.

Čo sa týka prestrihávania koruny, interiérové bonsaje môžete prestrihávať celoročne, pri exteriérových sa robí zmladzovací rez, čiže hlbšie strihanie, pri ktorom sa zoberie aj štvrtina z koruny. Takýto radikálny rez sa odporúča robiť vždy na jar, pretože vtedy je rastlina najvitálnejšia.

Pri presádzaní treba vymeniť starý substrát za nový, miska môže zostať tá istá. Z neznalosti robia ľudia chybu v tom, že neskrátia korene a stromček presadia do väčšej misky. Dôsledkom je nepomer medzi miskou a stromom (veľká miska – malý strom), bonsaj akoby omladol, čo nie je prípustné z estetického hľadiska.

Ďalšie dôležité pravidlo: nikdy nepresádzajte slabú rastlinu, napríklad ak má žlté listy alebo je napadnutá škodcami. Tým jej totiž môžete ešte viac ublížiť.

Dominantný má byť strom, nie miska

To je základné pravidlo, ktoré platí pri výbere misiek k bonsajom. Dôležitá je harmónia. To znamená nijaké zbytočne veľké či krikľavé a do očí bijúce farby, ako sú výrazná oranžová či žeravá červená, inak riskujete, že ohnisko pohľadu sa prenesie zo stromčeka na misku. Tak dosiahnete úplne opačný efekt. Preto majú nádoby tlmené, zemité farby, ktoré bonsaj dopĺňajú. Z estetického hľadiska je dôležitý aj tvar misky – keď má strom okrúhlu korunu, vhodná je oválna alebo okrúhla miska, pri sekaných, nepravidelných či hranatých tvaroch koruny sa odporúča použiť hranatú alebo niekoľkohrannú misku.

A čo v zime?

Mnohí neskúsení pestovatelia sa obávajú, že bonsaje im vonku na záhrade v zime zamrznú. Ale opak je pravdou – v skutočnosti sú tieto rastliny prispôsobené na to, aby prežili mrazy. Na zimu sa odporúča obaliť misku s koreňovým balom a zakopať ju do zeme, tak bude rastlina chránená. Týka sa to všetkých exteriérových bonsajov, ktoré u nás rastú vo voľnej prírode, napríklad javor, dub, buk či borovica. V zimnom období sa niektoré ihličnaté druhy môžu na krátky čas dať aj do interiéru – bonsaj treba najprv umiestniť do miestnosti s teplotou okolo 0 °C a až po čase do bytu, inak môže rastlina utrpieť teplotný šok.

Umenie či filozofia?

Oboje. Filozofia bonsajistického umenia je zobrazená v cykle, ktorým prechádza stromček počas celého roka. Tak ako všetko ostatné, aj bonsaj sa v priebehu času mení. Každý pestovateľ vie, že bonsaj je živé umelecké dielo, dokonalá miniatúrna kópia stromu rastúceho v prírode. Vytvoriť takýto verný obraz si vyžaduje nielen dobrý pozorovateľský talent, ale aj veľkú dávku trpezlivosti. Bonsaje ponúkajú pokojné zastavenie v rýchlo plynúcom čase.

Bonsaj zhadzuje listy, keď:

•    niečo nie je v poriadku, napríklad ak rastlinu napadla pleseň alebo iný škodca,
•    má nedostatok svetla alebo živín,
•    má nedostatok vody (vtedy sa rastlina bráni zhadzovaním listov),
•    je nekvalitný postrekovací prípravok, ktorý listy zadusí.

Martina Deríková, odborná spolupráca Ján Lúdik, www.bonsajcentrum.sk
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom

  1. Anonym says:

    🙂

    1. Baky says:

      mam doma bonsaj a vobec sa mu nedari, rosim ho, polievam, je pravda ze nie vzdy odstatou vodou ale vacsinou prevarenou. vsetky listky mu oschli a pomali opadavaju. pohnojil som ho a stale nenastala ziadna zmena.
      skusal som ho aj premiestnit do inej miestnosti ale tam nemal dost svetla. Uz neviem ako s nim zachadzat aby sa „zobudil“.

      1. Anonym says:

        Ja som mala podobný problém s bonsajom, je to listnáč a kedže som ho držala stále v izbe, došlo to až do takého štádia, že zhodil okrem 2-3 listov všetky listy, vyzeral neživotaschopný a ja som sa nazdávala, že pomaličky uschne. Aké veľké však bolo moje prekvapenie, keď sme sa na jar presťahovali do nového domu, tak som ho počas prvých teplých dní dala na terasu s tým,že zrejme sa už neobnoví, začala som ho viac polievať a zrazu vrátil sa do pôvodného stavu, narástlo na ňom veľké množstvo listov a lístočkov a revitalizácia bola na svete.Dnes som na neho veľmi pyšná, lebo je nádherný.Preto, ak Vám môžem odporučiť, skúste ho premiestniť niekde na teplé miestečko vonku, primerane ho zalievajte, prihnojte tyčinkou, ktorú kúpite kdekoľvek v semenárstve a výsledok sa určite dostaví.

      2. Natalia says:

        Dobry den prosim vas ake hnojivo mam pouzivat? Dakujem

      3. lacike says:

        Uplne hocijake. Bonsaj nie je specialny druh rastliny, iba sposob pestovania. Specialne bonsajove hnojiva su predrazene a je to pritom iba viac zriedene hnojivo, aby nerastli tak intenzivne. Proste hnusne zderstvo za napis na flaske.

  2. ria says:

    moj bonsai nechce rast,poradte niekto nieco

  3. matúš says:

    mojmu bonsaju zltnu listy neviem preco ci to je niaka choroba proste neviem poradte mám interiérový bonsaj zelkovu neviem ako ho hnojit.

  4. Miro says:

    Dobrý deň.
    Mám bonsaj Carmonu cca pol roka. Darilo sa mu super, kvitol malými bielymi kvetmi. Bol som preč 3 týždne. Manželka ho za ten čas poliala asi 3x. Momentálne má zvädnuté listy bez lesku a nekvitne. Aký zákrok by trebalo urobiť?
    Vďaka Miro.

    1. Anonym says:

      Vymeň manželku.

    2. lacike says:

      presusila korene, treba celkom istom menej polievat a cakat na zazrak, ci vyrasia nove listky.

  5. Jaja says:

    Dobry den mam doma carmona kupil ju manzel napadnutu no zbavili sme sa toho . Teraz mame dalsi problem listy su take nepekne matene a zacinaju zltnut. Ostatne co mam doma nic im neni su nadherne iba s touto mam problem. Kvetinky rozkvitnu a hned je po nich. A ako sa opeluju.Dakujem

    1. Hača Bača says:

      tak to je smutne ale vy si poradite verim vam 🙂

  6. Kiss Tomáš says:

    Dobrí deň,
    kúpil som si bonsaj nazývaný čaj fuky. Mám ho asi polrok. na začiatko mal zelené listy, kvitli na ňom biele kvietky. Teraz však asi posledný mesiac zhodil takmer všetky listy aj tie zelené. Na niektorých sa objavili čierne škvrny. Neviem čo ribiť. prosím poraďte mi.
    Ďakujem

    1. Patrik says:

      Ahoj Tomas. Kedy si ho kupoval a kde?mne niektore stromceky uhynuli, ked som ich priniesol do vyhriateho bytu a kupoval somich v baumaxe, kde boli v novembri vonku. Vtedy strom utrpi teplotny sok. Dalsie mi uhynuli ked som skracoval korene a skratil so ich moc, lebo som nevedel ze hrube korene su len nosne (a nevstrebavaju ziviny). … Ako pise autor clanku, treba najst spravny strom a zosuladit sa snim. Kazdy den ho treba sledovat v akomstave ma listy/ihlicie, akoje mokry substrat, ako ho strihas, cistis atd… On sa ti odmeni casom tym, ze vacsinu veci dokzes odhalit skor ako sa zvrtnu do nenavratna. Vacsina ludi robi chybu, ze sa na strom pozrie raz za cas (tyzden-dva), vtedy ak bonsaju nieco chyba, nestihnes zasiahnut a vykape.

      Ak s budes riadit tymto clankom, tak nemas co pokazit. 🙂 ja som na nektorych bonsajoch co ma, nechal koren prerastene na zaciatku, aby som dokazal strom vybrat aj s korenmi. Tym som dokazal odsledovat vlhkost substratu ked zhora bol suchy. Respektive, ked zvrchu sa zdal suchy a uz by som polieval, zistil som, ze asi 1cm po povrchom je stale dostatok vlhkosti. A tym som odsledoval ktora hlina ako rychlo vysycha a ktoru treba ako polievat. 🙂 ked mi niektore stromy preschli moc, potom uz ich nezachranilo ked som ich aj poradne polial potom (koreneboli vyschnute behom jedneho dna.

      Taze na tvoju otazku sa tazko odpoveda. Musis len skusat a nevzdat sa. Mysli len na to, ze treba 6x merat a raz strihat. A ze pri bonsajoch nic nede rychlo. 🙂

    2. lacike says:

      Caj fuki sa vola aj carmona. Najtazsi strom na pestovanie pre zaciatocnikov a napriek tomu sa pren vzdy rozhodnu. Potrebuje mat akuratnu zalievku, ani nie casto, ani nie primalo. Predpokladam, ze k opadu doslo pri zmene svetelnych podmienok (april), takze bolo treba castejsie polievat a ak nebola voda, rastlina radsej v pude sebazachovy zhodila listy (cez ktore odparuje vodu).

  7. Anonym says:

    Dobry den chcel by som vas poprosit o radu mam brest a zacinaju mu velmi opadavat listy a blednut a padaju dole ako spalene a na substrate som nasiel biely povlak ale nevsimol som si tam ziadnych skodcou mozete mz prosim poradit riesenie vopred dakujem

    1. lacike says:

      Ahoj, celkom urcite vela polievas. Premoceny substrat -> hnijuce korene -> opadanie listov. Na mokrom substrate sa dari plesniam. Ak je to biela vata, je to spominana plesen. Ak je to skor biely prasok, tak sa nic nedeje, je to vodny kamen, casom sa tam usadza.

  8. peter says:

    Dobry den chcel by som vas poprosit o radu mam brest a zacinaju mu velmi opadavat listy a blednu a padaju ako spalene a na substrate som nasiel biely povlak ale nevsimol som si tam ziadnych skodcou mozeta mz prosim poradit riesenie vopred dakujem

    1. lacike says:

      Ahoj, ten povlak je ako chumac alebo skor iba prasok? Ak chumac, je to plesen a vela polievas. Ak skor ako prasok, tak to je normalne, je to vodny kamen.
      Pricin, ze preco opadaju listy je vela, najcastejsie odumrete korene. Tipol by som, ze vela polievas.

  9. ondrej says:

    Dobry den som tu novi a chce bi som o radu kupil som si cinsku marhulu a neviem sa o nu starat poradite mi ?:)

  10. Stefan says:

    Dobrý deň
    Mám Brest drobnolisty stále mi opadava a mám ho pri rodovom okne otočené na juhovychod.Mám tam aj bonsai ficus a ten tam nemá problém.Všimol som si keď ho ráno polievam,že v substráte mám malé biele červíky 2-3 mm dlhé podobne hlilstam.Čo to môže byť a ako sa toho zbavim.Od spodu stromčeka mi listy nie žltnu,ale schnú.Čo to môže byť

    1. Thina says:

      skúste vložiť do substrátu jednu tabletku acylpirínu alebo paralenu, nepolievajte každé ráno, skúste každý druhý deň, červíky sa aj vtedy rodia, keď je substrát príliš mokrý, nechajte ho trošku preschnúť.

    2. lacike says:

      Su to dva nezavisle problemy, no suvisia. Tie cerviky su larvy musiek, ktore sa rodia v premokrenom substrate. Treba menej polievat. Az ked preschne tak cm do hlbky. Premokreny substrat sposobi odhnivanie korenov, co by vysvetlilo zltnutie a opad listov. Ze preco sa fikusu dari pri rovnakom rezime? Mozno ma viac prerastenu misku korenami a teda tam zostane tej vody menej..

  11. silvia says:

    Pekný deň. chcem sa spýtať .. odlámal sa mi konárik s bonsaja .. pusti korienok keď ho dám do misky a ponorím …Ďakujem za odpoveď.

    1. Radovan kovac says:

      Ahoj da sa ja som to vyskúšal a pustil rastie ako z vody

    2. lacike says:

      Podla toho aky mas druh. Ak je to fikus, tak celkom urcite. Ak je to carmona, zanthoxylum, serisa, ci sagerecia, tak s velkou sancou nie. Ak je to brest, tak sancu mas.

  12. Mijka says:

    Ahojte chcem sa spýtať snažím sa pestovať avocado, už je dosť vysoké chcela by som z neho mala bonsai
    Je možne ho ešte teraz strihnúť ak áno kde asi?..kolko listkov by mal mať? Aky vosk použiť? A ešte prečo nerastú listky aj na medziposchodí? Sú tam puky ale nerastú. Ďakujem

    1. lacike says:

      Ahoj, ako presne si predstavujes, ze by vyzeral bonsaj z avokada? Bude to vzdy skor rastlina v kvetinaci, pretoze ma velke listy a skoro ziaden kmen.. Mozes ho tak samozrejme pestovat (dat do plytkej misky, snazit sa vybudovat korunu). ale bude to proti rastu avokada a nedocielis bonsajovy vzhlad.

  13. Pandy A. says:

    Dobrý den, ja som si nedávno zaobstaral 3 bonsaje ale s bonsajmi nemám veľké skúsenosti.Chcel by som požiadať o radu že ako často mám zalievať prípadne hnojiť tekutým hnojivom.Dočítal som sa aj že spodok korenou sa má vraj každý rok strihať
    Dakujem

  14. Pavol says:

    Zdravím. Vypestoval som si zo semena topole a buky. Topole už majú 3 roky. Toho roku na jar som ich neostrihal.
    Bude vadiť ak ich zostriham teraz v polovici júna?
    Ďakujem.

  15. Danka Zvarová says:

    Môžem štedrec ovisnutý pestovať ako bonsaj? Zatiaľ som ho vypestovala zo semienka, má už 11 nádherných listov.

  16. Richard Čisľák says:

    Dobrý deň. Som nováčik a neviem, aký bonsaj by som mal začať pestovať na začiatok. Môžete mi, prosím, poradiť? Ďakujem.

  17. Klára says:

    Dobrý deň !
    Kúpila som si semienka bonsaia azúrového (krásny modrý bonsai)
    Za koľko by som mohla očakávať, že z misky uvidím nejáky klíček, lístok ?
    Ďakujem za odpoveď.

  18. Peter says:

    Ja az zasnem kolko nezodpovednych ludi si kupuje bonsai bez toho aby o starostlivosti nemali ani ponatia.
    Ked si daco zadovazim tak hadam sa pred tym na to snazim pripravit.
    Asi aj pre to je tolko deti v detskom domove… lebu ludia len sukaju bez zodpovednosti a po tom ked je vysledok tak sa radsej zbavia…

  19. Dominika says:

    Dobrý deň momentálne som v zahraničí a chystám sa na zimu domov a mám zo sebou bonsai ktorý som dostala do daru tiež som v tom nováčik a ako čítam tak som dostala asi najzložitejší bonsai pre začiatočníkov carmona preto sa chcem spýtať či mám nejako špeciálne postupovať pri prevoze autom dakujem za radu

  20. jano says:

    Sageretia (sagerecia), najvhodnejšia pre začiatočníkov, keďže ľúbi stálu vlhkosť a rosenie, nehrozí primárne preliatie ako u iných. Carmona nie je najťažšia pre začiatočníkov, ale práve ten režim polievania je u nej u každého veľmi rozdielny, prostredie, veľkosť rastliny (vek), umiestnenie, teplota, ročná doba, ale je to rastlina ako každá iná. Treba pozorovať, nie ju niekam strčiť a koniec. Bonsaj je dietko v dome, treba sa starať, nie je to sansevieria „svokrin jazyk“ – postavíte a stačí, vystačí si sám, ale bonsaj nie. Špecialitou Carmony je záľuba v množstve svetla (v domovine, v Číne sa kúpe v slnečných lúčoch, ale nespáliť v lete) a hlad, hnojiť, hnojiť, ale nie plným hnojivom, spálilo by to korene – hnojiť pravidelne, ale triezvo. Nikto tu ale nespomína, že zalievať z vodovodu je jed pre bonsaje – vápenaté usadeniny, tvrdnutie substrátu a chlor. Treba dážďovú vodu. alebo zo studne, potoka.
    Základné pravidlo (nie vždy, sú aj iné príčiny) pre polievanie. Hnedé listy, čierne škvrny = sucho, žlté listy = preliatie. Nebrať ale ako nemenné, striktné pravidlo, zmenu farby listov a opad môžu vyvolať škodcovia, zmena teploty, šok z presadenia, nevhodný substrát, prievan…..

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje