Jazmín v byte? Je divoký, ale na skrotenie stačí pár trikov

jazmín
Zdroj: istock

Jazmín v sebe skrýva veľa pôvabu rôznych typov: krása kvetov, elegancia a úžasná opojná vôňa, ktorá nás dokáže zbaviť stresu a priviesť na pozitívne myšlienky. Najviac sa mu darí v lete vonku, to však neznamená, že si ho nemôžete vychutnať ako interiérové potešenie. Stačí poznať pár trikov:

Vyberte si správnu odrodu

Väčšina interiérových jazmínov rastie okolo obruče alebo na mrežovej podpore, pretože ide o popínavé rastliny. Avšak len máloktoré odrody dokážu žiť spokojne a plnohodnotne čisto len v interiéri. Ak chcete pestovať jazmín v interiéri, vyskúšajte niektorú z týchto odrôd:

Jasminum polyanthum – je tiež známy ako biely alebo ružový jazmín, rýchlo rastie a výrazne vonia. Pri kúpe berte do úvahy, že je to rastlina, ktorá naozaj rada „lezie“ a v interiéri potrebuje častejšie zrezávať.

jazmín
Zdroj: istock

Jasminium sembac – poznáme ho aj pod názvom arabský jazmín. Má veľmi výraznú vôňu. Táto odroda sa používa na výrobu čaju, ale je tiež ideálna na pestovanie v interiéri. Nie je až tak popínavá ako biely jazmín.

jazmín
Zdroj: istock

Jasminum officinale – pravdepodobne ho poznáte pod názvom jazmín obyčajný alebo jazmín básnikov. Je skvelou voľbou do interiéru, pretože má množstvo krásnych kvetov.

jazmín
Zdroj: istock

Stephanotis floribunda – síce nemá v názve jazmín, ani sa nenachádza priamo v tejto rodine, ale má exotické biele kvety s úžasnou vôňou. Tejto rastline sa tiež hovorí madagaskarský jazmín. Kvitne počas celého leta a dorastá do dĺžky až 6 metrov. Má rád teplo a svetlo, preto sa hodí do skleníkov, svetlých bytov alebo na zasklený balkón. Priame slnečné žiarenie však neznáša.

jazmín
Zdroj: istock

Ako pestovať interiérový jazmín?

* V klasickom črepníku alebo v závesnom koši. Táto rastlina miluje svetlo (optimálne 6 hodín denne). Miestnosť, v ktorej sa nachádza, by mala byť dobre osvetlená prirodzeným svetlom, nie však priamym.


* Nenechajte jazmín počas zimy priveľa vyschnúť. Radiátory sú nepriateľom jazmínu. Postavte ho na miesto, kde je prirodzené prúdenie vzduchu.

* Jazmín potrebuje vlhkosť, ale veľa vlahy mu škodí. Potrebuje pravidelné zavlažovanie, ale pred každou ďalšou zálievkou nechajte zeminu preschnúť. V zimných mesiacoch ho nepolievajte tak často.

* Jazmínová rastlinka nepotrebuje časté hnojenie, ale počas vegetačného obdobia (na jar a v lete) jej môžete ponúknuť výživu pre kvitnúce izbové rastliny.

Náš tip: Priveľa hnojenia môže rastlinu zaťažiť. Síce bude kvitnúť dlhšie, ale bude vysilená. Ak rastlinku jazmínu necháte rásť prirodzene, odmení sa vám kvetmi pravidelne. Nezabúdajte podľa potreby presadiť a prerezať jazmín tak, aby si aj na konci vegetačného obdobia zachoval svoj tvar.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

  1. Mám kvet Jazmín Stepharotis a začali mi žltnut lístky má aj slnko nie priame zalievkam len raz týždenne potrebujem poradiť

  2. Monika trojakova says:

    Mám kvet Jazmín Stepharotis a začali mi žltnut lístky má aj slnko nie priame zalievkam len raz týždenne potrebujem poradiť

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.