Hreje i lieči: Najlepšie recepty z ďumbiera!
Pre Číňanov a Indov, ktorí ho pestujú už 3000 rokov, bol a je nielen liečivom, ale aj súčasťou každodenného jedálnička. Jedným z najznámejších milovníkov ďumbieru bol čínsky filozof Konfucius, ktorý ho musel mať v každom jedle.
Galéria
Známy staroveký lekár Dioskorides ho spomína vo svojej Matérii medici pre jeho hrejivú silu podporujúcu trávenie, upokojujúcu brucho a prospievajúcu žalúdku. Grécky lekár Galén ním liečil nechutenstvo, telesné ochrnutie odvodené od nerovnováhy „flegmy“ v tele. V starom Ríme bol nielen vzácnym korením, ale i najdôležitejším liekom, ktorý mali lekári pri rímskych výbojoch vždy pri sebe.
Dnes sa ďumbier predáva buď čerstvý, alebo sušený, mletý, prípadne konzervovaný, kandizovaný. Chuťovo sú tieto formy dosť rozdielne, preto má každá svoje osobité použitie. Číňania uprednostňujú čerstvý ošúpaný a nasekaný, nakrájaný či najemno nastrúhaný – používajú ho najmä na dochutenie rýb, morských plodov, mäsa, zeleniny, ale aj do nápojov. Nakladaný ďumbier zasa podávajú Japonci k suši. Mletý ďumbier sa najlepšie uplatní v sladkých a múčnych pokrmoch (sušienky, chlieb, pudingy), ale i v pečenej rebarbore, jablku a pri príprave čaju. Chuť ďumbiera môžeme ovplyvniť aj časom, kedy ho do jedla pridáme. Jeho sladkavá ostrosť sa zachová najlepšie vtedy, ak ním jedlo dochutíme až na konci varenia. Dlhým varením sa jeho výrazná chuť stráca.
Ďumbier pôsobí pozitívne aj pri kozmetických problémoch – pri akné, citlivej pokožke, vyhladzovaní vrások i vypadávaní vlasov. V rámci detoxikácie povzbudzuje lymfatický čistiaci systém a má i protirakovinové účinky. Pri kinetóze (nevoľnosti pri cestovaní) môžeme namiesto rôznych syntetických liekov radšej žuť kúsok ďumbieru.
Liečivé korenie
Najviac preventívno-liečebných aktivít vykazujú jeho zložky gingerol, gingerdión a shoagol. Tlmia bolesti, zápal, horúčku, kašeľ, znižujú krvný tlak, cholesterol, regulujú hladinu krvného cukru, upokojujú, odpudzujú hmyz, majú protizrážanlivý, prekrvujúci a protinádorový účinok, pôsobia detoxikačne, ale aj výrazne imunostimulačne. Cumén k tomu prispieva i protivírusovou a protiplesňovou aktivitou a cymén zasa antibakteriálnou a antialergickou aktivitou. Týmto sa však škála liečebného použitia ďumbieru nekončí. Aktívne sa v oficiálnej i alternatívnej medicíne využíva pri ateroskleróze, astme, artritíde, bolestiach chrbtice a kĺbov, pri chudnutí, bolestiach hlavy i v krku, pri nachladnutí, chrípke, bronchitíde, ale i pri vírusovom zápale stredného ucha, hnačke či zápche, pri tráviacich problémoch, nadúvaní a zápale pankreasu.
Najjednoduchšie je ďumbier využívať vo forme korenia pri príprave bežných jedál. Dá sa však využívať aj vo forme čaju, limonády, dokonca piva. Uplatní sa ako kloktadlo, pri obkladoch, kúpeľoch, ale aj v lekárenských kapsulách. Obyčajne sa užíva 10 g čerstvého pakoreňa denne ako odvar v dvoch delených dávkach nalačno. Práškového ďumbieru stačia len 2 až 3 g. Z polovice lyžičky mletého ďumbieru zaliateho 250 ml horúcej vody získame po 10 minútach vylúhovania asi 250 mg účinných látok. Štvrť litra ďumbierového piva obsahuje 1 g ďumbieru. Plátok ďumbieru s priemerom 2,5 cm a hrúbkou 0,6 cm obsahuje asi 500 mg ďumbieru. Denne stačí zjesť dva až tri plátky.
Neprehliadnite:
Ďumbier a zázvor. Aký je medzi nimi rozdiel?
Dobré rady
Ďumbier môžeme relatívne ľahko pestovať aj v črepníku v ľahšej, výživnej pôde, ktorú udržujeme neustále vlhkú. Dobre sa na to hodia aj samozavlažovacie hrantíky. Bežne zakúpené pakorene ďumbieru uložíme vodorovne hore púčikmi do pripravenej pôdy, prikryjeme ich asi centimetrovou vrstvou substrátu a zalejeme – vždy len vlažnou vodou, najlepšie však dažďovou. Po vyklíčení ich umiestnime do polotieňa. Samozrejme, ideálnym miestom na celoročné pestovanie je aj temperovaný skleník, resp. stabilný fóliovník.
Aj keď zriedkavo, predsa sú známe určité kontraindikácie užívania ďumbieru, takže keď máme problémy so žlčovými kameňmi, kožnými zápalmi, vysokými horúčkami, vredmi v tráviacom trakte a otvorenými ranami, treba sa vždy poradiť s lekárom. Ďumbier nie je vhodné jesť ani pred operáciou, môže zvýšiť krvácavosť. Deťom mladším ako šesť rokov ho radšej nedávajme.
Ďumbier v pohári i na tanieri
Kuracia polievka z Vietnamu
V mierne osolenej vode uvaríme domäkka kura, vykostíme ho a nakrájame. Do vývaru pridáme 150 g prepranej ryže, 2 mladé cibuľky, 2 strúčiky cesnaku, 100 g očistených a nakrájaných šampiňónov a 3 cm nastrúhaného čerstvého ďumbieru – varíme až do zmäknutia húb. Pridáme nakrájané mäso, podľa chuti asi polovicu lyžičky chilli papriky, čerstvo namleté čierne korenie, dve lyžice rybacej alebo sójovej omáčky a asi 1 cm čerstvo nastrúhaného ďumbiera. Chuť polievky zjemníme troškou cukru. Na tanieroch bohato posypeme sekanou vňaťou koriandra alebo petržlenu.
Sladkokyslá omáčka
Asi 6-centimetrový kúsok ďumbieru nastrúhame najemno a krátko povaríme v hrnci spolu so 100 g cukru, 125 ml ananásovej šťavy, s polievkovou lyžicou ryžového vína (alebo sherry) a so 125 ml vínneho octu. V 80 ml vody rozmiešame polievkovú lyžicu škrobu – pridáme do hrnca a znovu uvedieme do varu. Nakoniec do omáčky pridáme 125 g podusenej dužiny z oranžovej tekvice nakrájanej na malé kocky. Zmes môžeme použiť ako fondue omáčku alebo ako prílohu ku grilovanej hydine.
Ďumbierové pivo
Ošúpeme si 30 g ďumbieru a plochou stranou noža ho roztlačíme. Do väčšej nádoby dáme 500 g cukru (môžeme zmiešať na polovicu s medom), zalejeme 5 l vriacej vody a pridáme šťavu z 2 citrónov. V malej miske v troche vlažnej vody rozpustíme vrecko pivného droždia, ktoré necháme kysnúť 3 až 4 minúty, a následne ho premiešame. Tekuté droždie vmiešame do ďumbierovej zmesi – nesmie byť však teplejšia ako 50 °C, aby sme kvasnice nezabili. Necháme zakryté 24 hodín nakvasiť. Prefiltrujeme do čistých fliaš, zazátkujeme a necháme pár dní odležať v chlade. Podávame chladené. Sladkosť nápoja regulujeme množstvom pridaného cukru. Ak chceme, aby mal nápoj aj penu, pridáme doň aj kúsok rozdrveného koreňa sladkého drievka ako penotvornú prísadu.
Hubové fašírky
V teplej vode necháme napučať 150 g sušených dubákov (alebo 300 g čerstvých húb), vytlačíme z nich prebytočnú vodu, nadrobno ich nasekáme a spolu s nasekanou cibuľou a rascou podusíme. Pridáme v mlieku namočenú a vystískanú žemľu (alebo pohanku, ktorú sme na 20 minút zaliali vriacou vodou), celé vajce, ďumbier, čierne korenie, soľ a nasekanú petržlenovú vňať. Zahustíme strúhankou alebo jej zmesou s mletými orechmi. Z tvárnej hmoty urobíme ploché fašírky, ktoré obalíme buď v strúhanke, alebo v mletých orechoch a následne zapečieme na maslom vymastenom pekáči. Podávame s opečenými cukinami, patizónmi alebo s oranžovou tekvicou a zeleninovým šalátom ochuteným cesnakovým nálevom či chrenom s acidofilným mliekom.
Ďumbierový životabudič
Pripravíme si šálku dobrého zeleného čaju. Do druhej nádoby dáme 300 ml vody, 2 voňavé klinčeky, 2 cm roztlačeného ošúpaného ďumbieru, kúsok celej škorice, 2 bobkové listy, 3 guľôčky nového korenia a 1 kardamóm – všetko varíme, až kým nálev nezíska žiarivú farbu. Po scedení zmiešame s čajom a prisladíme medom.
Čaj, ktorý hreje i lieči
Lyžicu nastrúhaného čerstvého ďumbieru zalejeme šálkou vriacej vody a necháme 10 minút vylúhovať. Osladíme medom. Môžeme dochutiť medovkou alebo mätou.
Ďumbierová limonáda
V 0,5 l studenej vody rozmixujeme plnú lyžicu nastrúhaného ďumbieru a primiešame šťavu z jedného citróna, limetky alebo grepu (na zjemnenie môžeme pridať i polovicu jabĺčka). Osladíme medom alebo lístkom stévie a podávame s ľadom.
Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: Tvorivé bývanie
Môj osvedčený recept:
Zázvorový likér – suroviny (len pre dospelých):
0,7 l vodky
175 g medu
175 g zázvoru – čerstvo nastrúhaného
1 ks citrónu – olúpaný a na plátky nakrájaný, resp. vytlačený
Suroviny pomiešame, 3 dni necháme lúhovať, potom precedíme a zlejeme do fľaše.
Nazdravie!