Ako si doma vypestovať zázvor priamo z podzemku
Ďumbier lekársky (zázvor) je tropická rastlina, ktorá sa výborne pestuje v interiéri. Všetko, čo potrebujete, je kúsok čerstvého zázvoru, pôdu a trochu vody. Určite ste si v poslednej dobe všimli trend pestovania zeleniny z jej častí. Aj s podzemkom zázvoru môžete urobiť podobnú fintu.
Galéria
Čo je to zázvor a ako sa používa
Ďumbier lekársky – zingiber officinale – poznáme najmä ako obľúbenú kuchynskú prísadu, ktorú pridávame do najrôznejších receptov, od ázijských jedál až po pikantné šaláty a lahodné domáce perníky. Má sladkú, ale korenistú chuť, ktorá je veľmi univerzálna. Poznáme ho tiež ako liek proti infekciám a vírusom, na podporu imunity a urýchlenie liečby prechladnutia.
Zaujímavosťou tejto rastliny, na rozdiel od mnohých iných, ktoré sa používajú ako bylinky či koreniny je, že zázvor nepestujeme kvôli listom, ale kvôli jeho aromatických hľuznatým podzemkom (rizómy zázvoru).
Zdravie ukryté v gingeroloch
Aktívne zložky v zázvore, ktoré mu dávajú jeho charakteristickú chuť sa nazývajú gingeroly. Práve ony majú silné protizápalové vlastnosti a sú užitočné aj pri zmierňovaní bolesti súvisiacej s artritídou. Podzemky zázvoru sú pevné a hrboľaté s hrubou textúrou. Dužina môže mať rôznu farbu od žltej po červenú, v závislosti od odrody.
Ako vypestovať zázvor z podzemku?
Napriek tomu, že ďumbier uprednostňuje tropické podnebie, aj u nás ho vypestujeme veľmi ľahko. Všetko, čo potrebujete na pestovanie zázvoru, je kúsok jeho podzemku, teda presne tá časť, ktorú kupujete v obchodoch a používate v kuchyni. Nepotrvá to dlho a o chvíľu budete mať rastlinku zázvoru.
Ako pripraviť podzemok na výsadbu?
- Vyberieme svieži, čerstvý podzemok zázvoru, ktorý má dobre vyvinuté očká – rastové púčiky. Ideálny kúsok dlhý asi 10 až 15 centimetrov s viacerými vyčnievajúcimi výrastkami. Je zbytočné skúšať sadiť scvrknuté či suché kúsky zázvoru. Niekedy sa podarí priamo v predajni kúpiť už naklíčený. Ten môžeme bez obáv zasadiť, ak má zdravý klíček, pravdepodobne bude aj dobre rásť.
- Pred zasadením si vybraný podzemok zázvoru pripravíme. Ako? Nakrájame na kúsky široké asi 2,5 až 3,5 centimetra. Dôležité je, aby každý z týchto kúskov mal aspoň jedno očko. Takto pripravené kúsky necháme 24 až 48 hodín odstáť.
- Potom je už postup jednoduchý. Nakrájané kúsky vložíme do organickej zeminy. Je dôležité, aby najzdravšie pôsobiace očká smerovali nahor. Mali by byť zasadené do hĺbky zhruba 2,5 centimetra. Nezabudnime ich dobre poliať. Skúsení pestovatelia odporúčajú počas rastu neustále prekrývať vytvárajúce sa nové rizómy ďalšou vrstvou pôdy.
- Prvé listy by mali začať rásť 1-2 týždne po zasadení. Je to znak, že v pôde sa vytvorili korene. Jemne zalievajte, až kým neuvidíte ďalší rast. Potom udržiavajte trvale vlhkú pôdu, nie však mokrú!
- Zázvor v interiéri neraz vyrastie až do výšky 120 centimetrov. Niektoré korene bude vidno nad zemou – nezľaknite sa, je to bežné pre rastliny vypestované z rizómov. Rastlina má úzke, lesklé, jasne zelené listy. Vyrastený ďumbier lekársky dospeje približne po 8 až 10 mesiacoch, ale hľuznaté podzemky sa často zberajú už skôr, dokonca niekedy po troch mesiacoch.
Starostlivosť o ďumbier
Ďumbier má rád bohatú, vlhkú, úrodnú a mierne kyslastú (5,5 až 6,5) pôdu. Je podstatné, aby dobre odvádzala vodu. V premokrenej pôde sa mu dariť nebude. Ak potrebujete pôdu prevzdušniť a zlepšiť jej schopnosť odvádzať vodu, pridajte kompost. Kyslosť pôdy zvýšite, napríklad pridaním kávovej usadeniny.
Nádobu so zasadenými časťami ďumbiera položte na miesto, kde je dostatok nepriameho svetla – vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu. I preto je ideálnym riešením pestovanie v interiéri, hlavným dôvodom je však teplo.
Ako zberať úrodu?
Ak chcete, aby vám rastliny ďalej rástli a vytvárali liečivé podzemky, ktoré môžete hneď aj používať, zberajte ich týmto spôsobom: nahmatajte podzemok v pôde a odrežte ho tak, aby z neho v zemine zostalo asi päť centimetrov. Takto môžete zrezať všetky novovytvorené podzemky a rastlina bude ďalej rodiť (vhodné je presadiť ju do väčšieho kvetináča). Druhou alternatívou je vykopať rastlinu a vybrať použiteľné časti s tým, že rastliny takto zlikvidujete – ale z vypestovaných podzemkov si zasa môžete nechať vyrásť ďalšie.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre