kurkuma
Galéria (6) Zdroj: iStock

Ako si pripraviť imunitnú „bombu“ z kurkumy

Posilnenie imunity má dnes omnoho väčší význam ako pred pár mesiacmi. Je to jediný spôsob, akým sa ubránime patogénom z okolia, vrátane nebezpečného koronavírusu. Na pomoc môžeme prizvať nielen vitamíny zo stravy či z lekární, ale aj vzácne korenia.

Galéria

kurkuma
kurkuma
kurkuma
kurkuma

Z korení sa za superhviezdy v podpore imunitného systému považujú najmä štyri: kurkuma, zázvor, kajenské korenie, škorica. Dnes vám predstavíme kurkumu a pár receptov na imunitu z nej.

Kurkuma obsahuje kurkumín, ktorý má potenciál preventívne chrániť pred ochoreniami srdca a ciev, Alzheimerovej chorobe, rakovine. Zlepšuje zdravie pokožky, detoxikuje pečeň, podporuje chudnutie a pomáha pri hojení rán.

kurkuma
kurkuma | Zdroj: iStock

Imunitou proti koronavírusu

Čo je však pre dnešnú situáciu a ochranu pred COVIDom-19 najdôležitejšie – kurkuma posilňuje imunitu, má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Ešte cennejšie sú jej antibakteriálne a antivirotické vlastnosti. Ako si vyrobíte elixír zdravia z tohto korenia, ktoré bežne nájdete aj na pultoch potravín?

Zlaté mlieko na podporu imunity

Na „Zlaté mlieko“ potrebujete:

hrnček mlieka
½ čajovej lyžičky kokosového oleja alebo masla ghee
½ čajovej lyžičky kukrumovej pasty
štipka čierneho korenia
med – podľa chuti
za hrsť orechov a semiačok

Zlaté mlieko z kurkumy
Zlaté mlieko z kurkumy | Zdroj: iStock

Postup prípravy zlatého mlieka

Mlieko s kurkumou je starodávny ajurvédsky recept, odporúča sa piť pred spaním. Pol lyžičky pasty z kurkumy zahrejte na troške masla ghee alebo kokosového oleja. Pridajte mlieko a čierne korenie, dobre premiešajte. Nechajte prejsť varom a odstavte. Pridajte med, prípadne škoricu a orechy alebo semiačka. Tie nie sú nevyhnutné.

Niektorí zlaté mlieko pripravujú opačne – najskôr nechajú zovrieť mlieko a potom doň vmiešavajú ostatné ingrediencie.

Náš tip: Ako si vyrobíte kurkumovú pastu?

Ak nemáte kurkumovú pastu, môžete si ju vyrobiť. Potrebujete 40 g kurkumy, 1 lyžičku mletého čierneho korenia, 3 lyžice kokosového oleja, 125 až 200 mililitrov vody. Vo vode rozmiešate kurkumu, korenie, kokosový olej a zahrievate 5 až 10 minút. Vznikne pasta. Skladujte ju v chladničke v čistom pohári. Vydrží až dva týždne. Podľa potreby ju pridávajte do mlieka, ale aj potravín, čaju, kávy.

Kurkumový čaj na podporu imunity

Na kurkumový čaj potrebujete:

¼ lyžičky kurkumy v prášku alebo kúsok čerstvej očistenej a nastrúhanej kurkumy
med
citrónová šťava

kurkumový čaj
kurkumový čaj | Zdroj: iStock

Postup prípravy kurkumového čaju

Tento recept je úplne jednoduchý. Priveďte vodu do varu, vmiešajte kurkumu a nechajte chvíľku variť (môžete pridať aj škoricu). Keď mierne vychladne dochuťte citrónovou šťavou a medom.

Kurkumové raňajkové vajíčka

Kurkumu nemusíte pridávať len do nápojov, vychutnajte si ju aj v jedle. Pridajte ju do polievok, marinády na mäso či tofu, alebo na raňajkové vajíčka.

Na raňajkové vajcia s kurkumou potrebujete:

2 vajcia
štipku kurkumy v prášku
olivový olej
soľ a korenie

miešané vajíčka s kurkumou
miešané vajíčka s kurkumou | Zdroj: iStock

Postup prípravy vajíčok s kurkumou

Na panvici zohrejte lyžicu olivového oleja a pridajte vajíčka. Miešajte ako pri klasickej praženici na nízkom plameni. Pridajte štipku kurkumy, soľ a korenie, premiešajte a môžete podávať. Podobne si pripravíte aj volské oká, stačí,keď ich posypete kurkumou.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.