Grilovanie klobás
Zdroj: shutterstock.com

Chystáte sa grilovať? S týmito overenými tipmi sa vám grilovačka zaručene vydarí

Stráviť letný večer s priateľmi pri grile je úžasná vec. Okrem rezňov a klobás môžete takýmto spôsobom pripraviť aj zeleninu, zemiaky a ovocie. S našimi tipmi bude mať vaša grilovacia párty zaručene úspech.

Grilovanie nie je žiadna veda. Napriek tomu treba niekoľko vecí vopred zvážiť. Okrem výberu pre vás vhodného grilu (plynový, na drevené uhlie alebo elektrický), je dôležité, akým spôsobom budete jedlo pripravovať.

Priame grilovanie: Pri tomto spôsobe sa jedlo na grilovanie umiestňuje priamo nad zdroj tepla, napríklad nad žeravé uhlíky. Vysoké teploty zaistia, že sa na steakoch, klobáskach a podobne vytvorí kôrka. Keďže týmto spôsobom sa môže kôrka príliš presušiť, odporúčame jedlo z času na čas počas grilovania potrieť horúcim olejom alebo marinádou. Špeciálnou metódou priameho grilovania je, že sa mäso krátko (menej ako minútu) orestuje pri extrémne vysokých teplotách. Na kôrke sa tak vytvoria lahodné pečené arómy, ale mäso zvnútra zostane neprepečené. Tento spôsob sa používa najmä pri steakoch.

Nepriame grilovanie: Tento spôsob funguje najlepšie v uzatváracom grile, pretože horúci vzduch v ňom cirkuluje rovnomerne. Žeravé uhlíky sú po bokoch grilovacej vane a jedlo na grilovanie je umiestnené mimo nich, teda v strede grilu. Mäso však stratí veľa tekutiny, preto by ste pod grilované jedlo mali umiestniť odkvapkávaciu misku.

Grilovanie
Zdroj: shutterstock.com

Tip 1

Dobre rozohriaty gril je polovica úspechu! Správna teplota je dôležitá, najmä ak používate gril na drevené uhlie. Grilované dobroty majú rady sálavé teplo rozpálených uhlíkov, nie šľahajúce plamene.

Tip 2

Grilovací rošt aj ihlice musia byť čisté – pred aj po grilovaní. Pred každou grilovačkou ich potrite olejom alebo kožou zo slaniny. Po jej skončení rošt vyčistite kefou.

Tip 3

Tepelný test: Žeravé uhlíky sú veľmi horúce, ak po 1 až 2 sekundách cítite teplotu v ruke vo výške okolo 12 cm nad roštom. Ak vydržíte držať takto ruku 3 až 4 sekundy, žeravé uhlíky sú pri strednej teplote, ak 5 až 6 sekúnd, uhlíky majú nízku teplotu.

Tip 4

Pridávanie uhlia: Keď pridáte do grilu drevené uhlie, dajte si s grilovaním malú prestávku. Pokračovať môžete, až keď budú uhlíky opäť žeravé. Inak sa jedlo stáva zdraviu škodlivým a bez chuti.

Tip 5

Dymová aróma: Drevené pelety nad žeravými uhlíkmi zaručia, že skutočne grilujete na 100-percentne prírodnom dreve, s ktorým dosiahnete chutnú dymovú arómu.

Tip 6

Plankovanie: Drevitú dymovú príchuť získate aj pri grilovaní rýb na dôkladne namočenej cédrovej doske. Postupným vysúšaním a praskaním dosky sa objavuje dym, ktorý rybe prepožičia typický vidiecky ráz.

Tip 7

Grilujte zeleninu: Mäkká zelenina s vysokým obsahom vody, ako sú paradajky, by sa mala piecť na špeciálnej grilovacej panvici, aby sa nespálila alebo nepopraskala.

Grilované špízy
Zdroj: shutterstock.com

Tip 8

Údené mäso nikdy negrilujte: Obsahuje dusitanovú konzervačnú soľ, z ktorej pri grilovaní vznikajú karcinogénne nitrozamíny.

Tip 9

Vyhýbajte sa škodlivým látkam: Okrem nitrozamínov existujú aj polycyklické aromatické uhľovodíky (PAH), ktoré vznikajú pri grilovaní na otvorených žeravých uhlíkoch. Najznámejšie sú benzopyrény, ktoré sa tiež považujú za karcinogénne. Okrem toho vznikajú heterocyklické amíny (HCA), ktoré môžu spúšťať aj vznik nádorov.

Tip 10

Správne korenie pri grilovaní: Laboratórne bolo dokázané, že tvorba jednotlivých HCA v kuracom mäse sa znížila až o 99 % octovo-olejovo-horčicovo-cesnakovou marinádou a tiež flavonoidmi v tymiane, šalvii, oregane či mäte. Benzopyrén je menej nebezpečný vďaka horčici a nitrozamíny možno zneškodniť látkami obsiahnutých v cesnaku a cibuli.

Tip 11

Zdravé prepečenie: Mäso, ktoré bolo pred grilovaním potreté olejom, bude hnednúť rovnomernejšie.

Tip 12

Hliníková fólia: Ideálna je, ak ju použijete na jemné jedlo, ako je rybie filé, ovčí syr alebo zelenina. Do hliníkového obalu je najlepšie vkladať bylinky a koreniny súčasne.

Tip 13

Marinovanie: Mäso môžete marinovať deň vopred, ale ryby marinujte iba v deň grilovania. Marináda má zvýrazniť chuť pokrmu, nie ju prehlušiť. Ak nestihnete pripraviť marinádu včas, veľa z chuti vám pomôžu zachrániť dipy a omáčky – dajú sa kúpiť aj hotové.

Tip 14

Voda na grilovanie: Pri nepriamom grilovaní naplňte odkvapkávaciu misku do polovice teplou vodou, zaistí sa tým rovnomernejší ohrev a žeravé uhlíky vydržia dlhšie.

Tip 15

Zabudnite na soľ pri marinovaní mäsa a zeleniny. Soľ ponechajte úplne na koniec grilovačky alebo najlepšie priamo na hostí.

Tip 16

Čistenie rýb: Pred grilovaním treba čerstvé ryby zbaviť vnútorností, odrežte plutvy; ak ponecháte hlavu, odstráňte z nej žiabre – sú horké. Keď chcete rybu plniť, ponechajte jej kožu, hlavu i chvostovú plutvu, aby sa pri grilovaní nerozpadla a nevytiekla z nej všetka šťava.

Grilované ryby
Zdroj: shutterstock.com

Tip 17

Bylinky a koreniny: Ryby príjemne prevoňajú i ochutia. Používajte rôzne omáčky, marinády, ochutené oleje, bylinkové zmesi a maslá, citrón a víno. Tie sa vkladajú do zárezov celých rýb, plnia sa nimi či iba potierajú. Po tejto úprave sa pred grilovaním nechávajú ryby odležať aspoň 30 minút. Najvhodnejšími koreninami na ryby sú bazalka, cesnak, cibuľa, fenikel, čili, paprika, borievka, kardamóm, trebuľka, kôpor, koriander, materina dúška, čierne korenie, šalvia, ďumbier, petržlenová vňať, estragón, oregano, mäta, horčica, víno a citrón.

Tip 18

Zbavte ryby šupín: Ryby okrem lieňa a pstruha pred grilovaním zbavte šupín, urobte do nich niekoľko šikmých hlbších zárezov, aby sa pri grilovaní neskrútili. Do zárezov vložte plátky citróna alebo bylinky. Pri marinovaní sa cez ne dostane chuť marinády do celej ryby. Z praktických dôvodov negrilujte celé ryby väčšie ako 1 kg.

Tip 19

Ryby s pevnou konzistenciou:  Druhy ako čert morský alebo tuniak, ale aj ryby, ktoré drží pokope koža a kosti, sa nerozpadajú, ale aj tak je praktické ich grilovať v špeciálnych drôtených košíkoch alebo priamo na grilovacom rošte potretom olejom.

Tip 20

Ako grilovať filé: Jemné filé sa ľahko pripáli, a preto ho grilujte v alobalovej miske, do ktorej môžete pridať rybí vývar alebo víno, aby ryba ostala šťavnatá. Či je filé dobre prepečené, zistíte podľa toho, že mäso je vnútri výrazne biele, nie priehľadné.

Tip 21

Ak sa ryby pri grilovaní rozpadajú a nedajú sa obracať, grilujte ich v špeciálnych alobalových miskách alebo dierovaných panviciach. Praktické sú aj špeciálne drôtené kliešte, do ktorých ryby zovriete a môžete s nimi manipulovať podľa potreby.

Tip 22

Ako si poradiť s odkvapkávajúcim olejom

Ak grilujete ryby v alobalovej miske alebo zabalené v alobale, tak ich môžete grilovať na priamom ohni/žiari i bez odkvapkávacej misky.

Ak pred grilovaním použijete na ochutenie ryby kyslú tekutinu, napríklad citrusovú šťavu, tak namiesto hliníkového alobalu, ktorý sa v tejto šťave rozpúšťa (hliník v jedle je pre človeka rizikový), použite radšej špeciálny papier, pergamen na pečenie odolný proti žiaru.

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.