čistenie roštu
Galéria (6) Zdroj: istock.com

Ako vyčistíte vonkajší gril? Potrebujete paru, cibuľu a pivo!

Ak patríte medzi tých, ktorí pri myšlienke čistenia grilovacieho roštu a podstavca prevracajú oči, ukážeme vám, že to nie je až také zložité. Vyskúšajte tieto šikovné triky.

Začnite teplom

Ak na grile zostali zvyšky jedla ešte z minulého roku, ohrejte ich pomocou rozžeravených uhlíkov. Takto spálite veľa najodolnejších zvyškov.

Gril očistite novinami a parou

Teraz nechajte gril mierne vychladnúť, ale ešte kým je teplý, položte na vrch staré noviny a poriadne ich pokropte vodou. Zatvorte veko na pol hodiny, aby mohla vzniknutá para pokračovať v čistení.  Uvoľní sa všetok tuk a zvyšky jedla. Keď noviny vyberiete, budú mastné a špinavé, čo je dobrou známkou čistého grilu. Prípadne postup opakujte.

Vydrhnite gril kefou

Zvyškov jedla sa ľahko zbavíte pomocou grilovacej kefy s drôtenými štetinami. Na keramický gril je lepšie použiť kefu s mosadznými štetinami. Ak nemáte žiadnu kefu na čistenie grilu, nezúfajte. Vyformujte hliníkovú fóliu do gule a ňou vydrhnite gril. Utrite utierkou a ešte opláchnite horúcou mydlovou vodou.

čistenie grilu kefou
Zdroj: istock.com

Ak ani tento postup nepomôže, zrejme začnete uvažovať nad agresívnejšími čistiacimi prostriedkami pre domácnosť. V každom prípade radšej opatrne. Niektoré sú pre gril veľmi abrazívne, navyše aj toxické. Najlepšou cestou je vyhľadať si čistič, určený špeciálne na grily.

Čistenie grilu cibuľou

Či veríte alebo nie, cibuľa sa vám hodí nielen pri grilovaní, ale aj pri čistení grilu. Keď sa gril začne rozpaľovať, napichnite na vidličku polovicu cibule a pretrite ňou horúci rošt. Takto odstránite všetky nečistoty. A ďalší bonus: cibuľa má prirodzené antibakteriálne vlastnosti. Ak varíte na drevenom uhlí, môžete použitú cibuľu vhodiť priamo do uhlíkov. Dodá grilovanému jedlu skvelú vôňu.

čistenie roštu cibuľou
Zdroj: istock.com

Ocot na čistenie aj pre lesk grilu

Biely ocot – obľúbený domáci čistiaci prostriedok – je tiež dobrou alternatívou k čističu nehrdzavejúcej ocele. Fľašu s rozprašovačom naplňte polovicou bieleho octu a polovicou vody. Zmes nastriekajte na gril, počkajte päť minút. Potom stačí utrieť čistou suchou handričkou.

Čo získate, ak gril natriete olejom na varenie

Hoci táto metóda čistenia grilu vyznieva kontraproduktívne, zabráni prilepovaniu pokrmov a hrdzaveniu grilu. Vždy pred grilovaním potrite rošt slnečnicovým olejom a po dokončení odstráňte zvyšky papierovou utierkou.

Ako vyčistíte základňu grilu?

Ihneď, ako váš gril vychladne, vyklopte zvyšky popola do vedra. Inak sa v ňom nahromadí vlhkosť a gril sa bude ťažšie čistiť. Potom základňu grilu poriadne umyte teplou vodou a prostriedkom na umývanie riadu.

Kečup na odstránenie hrdze

Ďalší vtipný trik na čistenie hrdze: kečup! Jednoducho ho v malom množstve naneste na všetky miesta, ktoré poznačila hrdza, nechajte pôsobiť pár minút a utrite.

Pivo na čistenie grilu

Grilovačka a pivo k sebe neodmysliteľne patria, ale pivo je dobrým pomocníkom aj pri čistení. Nalejte ho do ešte rozpáleného grilu a ten potom pomocou drôtenej kefy vydrhnite. Nebojte sa, nie je škoda dobrého piva, je to dôvtipný spôsob, ako nablýskať gril.

Grilovacie nástroje vyčistíte kávou

Uvarte kávu a vložte do nej grilovacie nástroje. Po hodine pôsobenia by z nich mali všetky poprilepované zvyšky jednoducho zísť. Utrite papierovou utierkou, opláchnite teplou vodou a prípravkom na riad.

záhradný gril
Zdroj: istock.com

Ako očistíte gril zvonku?

Vonkajšok grilu utrite teplou vodou a prostriedkom na umývanie riadu. Kovovú škrupinu vyleštite suchou handričkou. Ak máte gril z nehrdzavejúcej ocele, použite špeciálny leštiaci sprej. Povrch grilu sa oplatí jemne natrieť minerálnym alebo detským olejom, ktorý gril ochráni pred poveternostnými vplyvmi.

Nezabudnite gril vždy, keď ho nepoužívate, prikryť. Inak sa vám tam bude hromadiť špina a celé leto nebudete robiť nič iné, len čistiť gril, až vás prestane baviť aj samotné grilovanie. Kryt chráni gril aj  pred nepriazňou počasia, takže z dlhodobého vám hľadiska ušetrí množstvo problémov.

Galéria

čistenie roštu
záhradný gril
čistenie grilu kefou
čistenie roštu cibuľou
záhradný gril

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje