Ako si vybrať vonkajší gril? Na toto sa zamerajte pri výbere, aby vám čo najlepšie slúžil
Výber vonkajšieho grilu určite nie je jednoduchý, ale keď viete, na čo upriamiť pozornosť, máte víťaza raz-dva. A nejde len o palivo. Nákup grilu do záhrady či na terasu je v každom prípade veľkou investíciou, takže sa oplatí použiť pravidlo dvakrát meraj a raz strihaj. Na čo sa zamerať pri výbere grilu?
Či už uvažujete o plynovom grile, grile na pelety alebo na drevené uhlie, existuje niekoľko štandardných faktorov, ktoré musíte v prvom rade zvážiť, napríklad veľkosť alebo cena. Aj keď máte neobmedzené finančné možnosti, je dôležité brať do úvahy funkcie grilu a vybrať si tie, ktoré sú pre vás podstatné.
Faktory, ktoré treba zvážiť pri kúpe vonkajšieho grilu
1. Veľkosť
Je pochopiteľné, že jednou z najdôležitejších vecí, ktoré treba zvážiť pred kúpou grilu, sú jeho rozmery. Ak máte rozľahlý trávnik, veľkosť nebude taká dôležitá, ak však máte iba malý dvor alebo terasu, na rozmeroch záleží.
To isté platí aj o počte horákov, ktoré potrebujete. Veľké rodiny potrebujú viac, ak ste len pár, postačí menej.
Takže najlepšie je pri výbere veľkosti grilu vychádzať z počtu ľudí, pre ktorých plánujete variť. Väčší gril je ideálny na väčšie stretnutia rodiny a priateľov, ale na menšie príležitosti je úplne zbytočný.
2. Cena
Váš rozpočet určí nielen typ grilu, ktorý si môžete dovoliť, ale aj všetky ďalšie funkcie alebo príslušenstvo, ktoré bude mať. Ide o to, že kvalitné vonkajšie grily nie sú lacné a každá funkcia navyše znamená vyššiu cenu.
Ak nemáte vyčlenených dostatok financií na veľký plynový gril so všetkými pridanými funkciami a doplnkami, zvážte gril na drevené uhlie. Tieto grily sú zvyčajne lacnejšou alternatívou, pritom to neznamená, že sú menej kvalitné. Ani ten najdrahší gril nemusí znamenať najlepšiu kvalitu. Vyberte si taký, ktorý vyhovuje vašim potrebám a finančným možnostiam.
3. Prenosnosť
Budete používať gril len vo vašej záhrade či na terase? Alebo ho budete chcieť preniesť na chatu, či využiť pri kempovaní? V závislosti od toho, ako budete gril používať, je dobré zvážiť aj jeho prenosnosť. Všímajte si nielen rozmery grilu, ale aj jeho hmotnosť, či má kolieska alebo iné prvky, ktoré uľahčujú premiestňovanie.
4. Extra funkcie
Mnoho značiek dnes ponúka grily, ku ktorým si priebežne môžete dokúpiť doplnky alebo inak zlepšiť jeho funkcie. Výborným pomocníkom sú bočné police, misky na tuk či udiareň. Niektorí ľudia hľadajú vstavané teplomery, nastaviteľné rošty a nádoby na popol.
Oplatí sa zvážiť teplotný rozsah, aký gril ponúka, najmä ak plánujete variť rôzne druhy jedál. Vtedy je výhodný gril, ktorý dosiahne vysoké teploty na opekanie, ale aj nižšie teploty na pomalé varenie. Dokonca na trhu nájdete aj inteligentné grily, pri ktorých môžete spôsob grilovania či varenia jednoducho nastaviť prostredníctvom mobilu podľa výberu finálneho jedla.
Okrem týchto doplnkov je dôležitá aj celková konštrukcia grilu. Odborníci odporúčajú hľadať grily vyrobené z odolných materiálov, ako je nehrdzavejúca oceľ alebo liatina, také vydržia roky.
5. Palivo
Ďalším všeobecným faktorom, ktorý je potrebné zvážiť, je výber grilu podľa typu paliva. Chcete prirodzenejší zdroj paliva, ako je drevené uhlie, alebo oceníte jednoduchosť grilovania s plynom?
Myslite na to, že typ paliva môže výrazne zmeniť chuť jedla. Napríklad drevené uhlie a drevené pelety dodávajú dymovú chuť, ktorú plynové grily jednoducho nedokážu napodobniť. Na druhej strane plynové grily výrazne uľahčia prípravu jedla. Opäť všetko závisí od osobných preferencií.
Plynové grily
Tieto grily potrebujú palivovú nádrž – fľašu, zvyčajne propánovú. Na grilovanie sú tou najpohodlnejšou možnosťou. Plynové grily sú komfortné, efektívne a hneď pripravené na varenie. Variť začnete jednoduchým pohybom vypínača a zároveň budete mať kontrolu nad teplotou grilu, ako keby ste varili na varnej doske.
Inteligentné grily na plyn však často znamenajú, že budete potrebovať izolovaný napájací bod vonku alebo dlhú predlžovaciu šnúru, ktorú bude treba odvinúť vždy, keď chcete grilovať.
Neodmysliteľnou výhodou grilov na plyn je dlhá záručná doba.
Peletové grily
Grily na pelety vyrábajú teplo z peliet zo stlačených drevených častíc. Vďaka ním majú jedlá autentickú chuť s nádychom spáleného dreva, ktorú by pri grilovaní s dreveným uhlím (ani s plynom) nezískate.
Táto príchuť je hlavnou výhodou grilovania na peletách, k tomu sa pridáva obnoviteľný zdroj energie. Stručne povedané, grily na pelety ponúkajú pohodlie plynového grilu s príchuťou varenia na dreve. Taktiež majú mnoho funkcií vrátane pomalého varenia pri nízkych teplotách.
Grily na drevené uhlie
Sú najtradičnejšou možnosťou grilovania a tiež ich nájdete v rôznych cenových hladinách a veľkostnom rozsahu. Môžete si vybrať od malého prenosného grilu až po veľký.
Okrem rozmerov určite zvážte použitie vetracích otvorov, ktoré riadia množstvo vzduchu vpusteného do vášho grilu. Je to dôležité na kontrolu teploty.
Grily na drevené uhlie sa zvyčajne ľahšie čistia. Existujú tiež hybridné grily, ktoré kombinujú palivá.
Text: Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Komentáre