paradajky v ruke
Galéria (7) Zdroj: iStock

Ako pripraviť a uskladniť semiačka z paradajok, ktoré ste vypestovali?

Mali ste tento rok výnimočne chutné paradajky? Či ešte vám dozrievajú posledné kusy veľmi plodnej odrody? Uchovajte si semiačka z nich na ďalší rok! Nie je to nič zložité, stačí troška šikovnosti a správny postup. Ako pripravíte a uskladníte paradajkové semiačka, aby bez problémov prečkali do ďalšej jari?

Galéria

semiačka z paradajok
rozkrojene paradajky
semiačka z paradajok
semiačka z paradajok
sadenie semiačok paradajok
paradajky v ruke

Nie každá odroda je vhodná do podmienok, aké máme v našej záhradke. Preto je ideálne, po rokoch skúšania a testovania, uchovávať si tie najplodnejšie odrody, ktorým to u vás vyhovuje a ktorým sa vo vašej záhrade dobre darí.

Samozrejme, odrody si vyberáme aj podľa toho, na aký účel zeleninu a ovocie pestujeme. Ak natrafíme na paradajky, ktoré si určite chceme vypestovať aj ďalšie roky, odložme si z nich semiačka. Na jar nemusíme zháňať a budeme mať istotu, že vyrastú presne tie, ktoré chceme. Stačí len vo februári v interiéri zasiať a počkať, kým nám vyrastú pevné priesady.

semiačka z paradajok
Zdroj: iStock

Nepotrebujete veľa plodov

Odkladanie semiačok z paradajok je jednoduchšie, ako v prípade mnohých iných druhov zeleniny. Je to preto, že jeden plod obsahuje aj 100 a viac semien, takže na uchovanie semien nepotrebujeme veľa plodov. Navyše sú maličké, nezaberú teda ani veľa priestoru.

rozkrojene paradajky
Zdroj: iStock

Ako vyberiete semená z paradajky?

Vyberte si úplne zrelé plody. Paradajku rozkrojte a potom vydlabte dužinu aj so semiačkami do sklenenej nádoby. Menšie paradajky stačí jednoducho prasknúť a vytlačiť. Pridajte trochu vody a nádobu označte odrodou.

Gélovitá hmota, ktorá obklopuje semená paradajok zabraňuje klíčeniu, a preto musí ísť preč. Počkajte dva až päť dní, kým začne kvasiť. Fermentácia rozloží tento obal semien a zabije množstvo škodlivých baktérií a húb, ktoré na semená číhajú.

Čistenie paradajkových semien

Každý deň kontrolujte nádobu so semiačkami, dužinou a vodou a jemne ňou krúžte. Semená sú pripravené na čistenie, keď dužina vypláva na povrch. Väčšina semien klesne na dno. Potom dužinu opatrne odstráňte, potom vylejte tekutinu so semenami do sitka. Semená prepláchnite pod tečúcou vodou a pomocou druhej strany varešky opatrne odstráňte všetok zvyšný materiál prilepený k semenám.

semiačka z paradajok
Zdroj: iStock

Ako sušiť semená paradajky

Prepláchnuté očistené semená rozložte na papierovú utierku, aby ste odstránili väčšinu vody. Potom ich premiestnite na nepriľnavý povrch, napríklad na tanier. Semená vysušte na teplom mieste mimo priameho slnečného žiarenia. Bude to trvať dva až tri týždne.

sadenie semiačok paradajok
Zdroj: iStock

Ako skladovať semená paradajky

Semená jemne vložte do papierových obálok, na ktoré napíšete druh paradajky, z ktorej semená pochádzajú. Skladujte ich na suchom a chladnejšom mieste, pri stálej teplote. Obálky môžete vložiť do plechovej (alebo inej zapečatenej nádoby) spolu s kryštálmi silikagélu, ktorý zabezpečí suchý vzduch. Takto môžete semiačka skladovať aj päť rokov.

semiačka z paradajok
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

  1. Majo says:

    Vďaka Vám za dobré rady.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje