Cesnak, reďkovky, špenát i šalát. Čo všetko ešte môžete vysadiť v septembri?

Výsadba cesnaku na jeseň
Zdroj: shutterstock.com

Hoci je tento mesiac najmä mesiacom zberu úrody, ešte stále môžete niektoré druhy zeleniny vysievať či sadiť. Viete aké?

Dni sa skracujú, teploty klesajú – záhradkárska sezóna sa pomaly, ale isto končí. September je čas zberu v záhrade a na balkóne. Bola by ale škoda nechať prázdne záhony voľné až do budúcej jari. Ak máte ešte chuť na zeleninu a šalát z vlastnej záhradky, môžete opäť využiť voľné plochy na siatie.

Zoznam rastlín, ktoré môžete ešte v septembri zasiať, je celkom jasný – niektorým rastlinám sa teraz mimoriadne darí. Medzi odrody, ktoré rastú dostatočne rýchlo, aby boli pripravené na zber pred mrazmi, patria reďkovky, špenát i šalát. Ak teraz vysejete ozimnú alebo jarnú cibuľku, môžete ju zberať už na jar.

Reďkovka s krátkym vegetačným obdobím

V teplejších lokalitách sejte reďkovku, ale vyberajte si odrody s krátkym vegetačným obdobím. Nízkych teplôt sa nemusíte báť. Rastliny klíčia už pri teplote 2 – 3 °C, dokonca znesú krátkodobo i teplotu pod bodom mrazu. Vysievajte do hĺbky 0,5 – 1 cm, do riadkov vzdialených 15 – 20 cm.

Reďkovka s krátkym vegetačným obdobím
Zdroj: shutterstock.com

Šalát, kôpor, špenát

Je čas zasiať aj niektoré druhy listovej zeleniny, napríklad zimný šalát, kôpor a špenát na jarný zber. Kôpor i zimný šalát pozberáte ešte do zimy. Myslite na to, že riadky by mali mať medzi sebou rozstup 25 až 30 cm. Srdiečko šalátu vždy musí byť nad povrchom pôdy, tomuto spôsobu sadenia hovoríme plytké vysádzanie.

Špenát v záhrade
Zdroj: shutterstock.com

Pestovanie v pareniskách

Ku koncu septembra záhradkári už odporúčajú listový a hlávkový šalát siať do chránených záhonov alebo parenísk. Predpestované priesady vysaďte do polovice októbra von. Kým prídu mrazy, rastlinky sa stihnú zakoreniť a vytvoria niekoľko listov. Nebojte sa zimy, vtedy svoje vegetačné obdobie prerušia a už skoro na jar pokračujú v raste, prekvapia vás rýchlou úrodou. Napriek odolnosti šalátov je vhodné záhony v zime chrániť hrubšou netkanou textíliou.

Výsadba cesnaku

Ďalšou plodinou, ktorú môžete sadiť v septembri až do polovice októbra, je cesnak. Desať dní pred sadením rozdeľte cibuľu cesnaku na strúčiky, na sadenie vyberte tie väčšie, pevné a zdravé. Strúčiky cesnaku saďte do sponu 30 až 40 cm × 10 až 15 cm a do hĺbky 5 až 8 cm. Po vysadení riadky povalcujte.

Výsadba cesnaku na jeseň
Zdroj: shutterstock.com

Vysádzame jahody

Až do polovice septembra môžete na slnečné miesta s priepustnou a humóznou pôdou sadiť priesady jahôd. Vhodné sú silné, bohato olistené a dobre zakorenené rastliny. Saďte ich tam, kde ste ich už niekoľko rokov nepestovali. Vyhnite sa i záhonom, kde ste tento rok mali zemiaky či rajčiny. V lete si mladé rastliny vytvárajú svoje cenné hlboké korene. Čím lepšie zakorenia, tým silnejšie sa rastlina vyvinie a tým budú jahody v budúcom roku úrodnejšie. Rôzne odrody sa často kombinujú, aby sa predĺžila zberová sezóna jednorazových plodníc maximálne na dva týždne.

Výsadba jahôd na jeseň
Zdroj: shutterstock.com

Text: Jana Komadelová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.