Poškodená kôra na mladom stromčeku
Zdroj: istock.com

Popraskaná kôra na stromoch: Ako ju ošetriť a nabudúce jej predísť?

Popraskaná kôra na stromoch je problémom, ktorý vyžaduje starostlivý prístup. Cez rany na kôre strom vysychá, zvyšuje sa riziko premnoženia škodcov a dodávanie živín do koruny stromov býva vážne narušené. Pod prasknutou kôrou sa môže nepozorovane vytvárať puklina, ktorá už možno najbližšiu sezónu zapríčiní rozštiepenie stromu. Ak ste na stromoch objavili poškodenú kôru, je dobré poznať spôsoby, ako kôru a kmeň ošetriť a ako tomu do budúcna predísť.

Prečo praská v zime kôra na stromoch?

Kôra na stromoch praská najmä v druhej polovici zimy. Príčinou sú paradoxne predlžujúce sa slnečné dni, no zároveň i veľké teplotné rozdiely medzi dňom a nocou. Plusové teploty cez deň zohrejú kmene a zvýšia prúdenie štiav a miazgy. V noci však opäť teploty klesnú pod bod mrazu a nahromadené tekutiny mrznutím zväčšia svoj objem, čo sa navonok prejavuje práve vznikom trhlín na kôre. Tieto trhliny predstavujú vstupnú bránu pre škodcov a choroby. V mieste poškodenej kôry je tiež zhoršené prúdenie živín, následkom čoho začne strom na postihnutej strane vysychať.

Ktoré stromy sú najviac ohrozené poškodením kôry?

Jablone, hrušky, slivky, marhule – práve na týchto ovocných stromoch sa cez zimu najčastejšie objavujú trhliny. Presnejšie na ich južnej strane, ktoré je viac prehrievaná slnečnými lúčmi. Stromy, ktoré mali poslednú sezónu veľkú úrodu či výrazné prírastky a neboli upravené vhodným rezom, vstupovali do zimy vyčerpané a aj pre ich kôru predstavuje mráz veľké ohrozenie. Pri zimnej kontrole im venujte patričnú pozornosť.

Popraskaná kôra na hruške
Zdroj: istock.com
Veľký podiel na odolnosti a trvácnosti ovocných stromov má tiež umiestnenie a vhodný výber odrody. Pred výsadbou vždy zvažujte veternosť a slnečnosť pozície, druh pôdy, hladinu spodnej vody, ohrozenie zimnými mrazmi aj riziko jarných mrazov pre budúcu úrodu.

Ako ošetriť kmeň s popraskanou kôrou?

Našli ste na strome popraskanú kôru a chcete ju ošetriť? Starú kôru treba opatrne očistiť nožom, zľahka okartáčovať a aplikovať vhodný prípravok proti škodcom a hubovitým ochoreniam, aby sa zamedzilo prípadnému šíreniu ranovej hniloby. Ranu po ošetrení dôkladne zatrite stromovým balzamom alebo štepárskym voskom. Denné teploty by pri takomto ošetrení stromu mali byť plusové.

Rana sa nemusí zaceliť rýchlo. V období vegetačného pokoja je totiž obmedzené vytváranie kalusu. Ide o hojivé pletivo, ktoré je súčasťou regenerácie a umožňuje stromom hojiť vzniknuté rany na kmeňoch aj konároch. Na to, aby sa hojivá vrstva vytvorila, nesmie mať v ceste prekážky v podobe olupujúcej sa a odutej kôry.

Natieranie stromov vápenným mliekom
Zdroj: shutterstock.com

Prevencia jednoduchými spôsobmi

Popraskaniu kôry na stromoch je lepšie predísť, ako ho po každej zime prácne odstraňovať a sledovať neprosperovanie stromov. Rokmi overené potieranie kmeňov stromov vápenným mliekom má význam. Kmeň natretý bielou farbou sa totiž neprehrieva natoľko (biela farba odráža svetlo), čo znamená i slabšie prúdenie miazgy a menšie budúce riziko potrhania kôry. Vhodným termínom na natieranie kmeňov ovocných stromov vápenným mliekom je koniec novembra, respektíve termín do príchodu prvých trvácnych mrazov.

Ohrozeným stromom však môžete pomôcť kedykoľvek, aj počas zimy. Veľmi rýchlym a v praxi obľúbeným spôsobom je prekrytie časti stromu z južnej strany. Pred kmeň stromu stačí položiť dostatočne veľkú dosku tak, aby sa z južnej strany strom zbytočne nezohrieval, a tak nevznikali v kôre a kmeni veľké teplotné rozdiely medzi južnou a severnou stranou.

Text: Lucia Gogová
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.