Zdroj: Shutterstock

8 tipov, ako zvládnuť zimný rez ovocných stromov

Ak chcete mať bohatú úrodu, musíte svoje ovocné stromy pravidelne rezať. A práve v zimných mesiacoch je najvhodnejší čas na rez jadrovín, ako sú jablone, hrušky a duly. Správny rez nie je až taký náročný, ak poznáte niekoľko základných pravidiel. S týmito tipmi to zvládnete.

Tip 1: Správny čas na rez

Rast stromov môžete ovplyvniť správnym načasovaním rezu. Ten sa však v závislosti od druhu môže líšiť. V zásade platí, že čím skôr v zime alebo na jeseň ovocné stromy zrežete, tým viac na jar opäť vyrašia. Keďže slabší rast je priaznivý pre kvitnutie, s rezom rýchlorastúcich jabloní, hrušiek a dúl by ste mali počkať do neskorej zimy. Pri kôstkovinách sa odporúča letný rez ihneď po zbere, pretože sú náchylnejšie na choroby. Iba broskyne sa režú na jar, keď pučia.

Tip 2: Čo zahŕňa zimný rez

Slúži na podporu vegetatívneho rastu, ovplyvnenie rodivosti a na tvarovanie koruny. Podľa vývojového štádia môže byť zimný rez:

  • výchovný (tvarovací),
  • udržiavací (ovplyvňuje rodivosť) alebo
  • zmladzovací, ak pestujete staršie stromy, ktoré potrebujú obnoviť vegetatívny rast a zvýšiť kvalitu plodov.

Tip 3: Ovocné stromy režte počas mrazu

V minulosti prevládal názor, že rez počas mrazov ovocným stromom škodí. Dnes už vieme, že ide o mýtus, pretože ich môžete bez problémov rezať pri teplotách do -5 °C. Ak je mráz ešte silnejší, musíte dávať pozor, aby ste výhonky nepotrhali alebo nepolámali, pretože drevo môže veľmi skrehnúť.

Zdroj: Shutterstock

Tip 4:  Aké pílky sú vhodné

Na prerezávanie stromov sa hodia dva typy pílok. Prvým sú skladacie pílky, pomocou ktorých sa dajú odstrániť ťažko prístupné konáre. Väčšinou sa reže ťahom, čo je pri čerstvom dreve veľmi úsporné. A potom sú to rámové pílky s nastaviteľným listom, pri ktorých sa dá rezný list natočiť tak, aby vám jarmo neprekážalo. Takto dosiahnete presné rezy pozdĺž uzla.

Tip 5: Aké nožnice použiť

Vyberať môžete z jednočepeľových alebo dvojčepeľových nožníc. Dvojčepeľové nožnice fungujú rovnako ako bežné domáce nožnice. Majú dve ostré čepele, ktoré sa pohybujú proti sebe. Jednočepeľové nožnice majú jednu čepeľ, ktorá sa pohybuje proti pomerne širokej „nákovke“, a vetvy tak skôr ako strihom oddeľujú „odcvaknutím“. Jednočepeľové nožnice sú vhodnejšie pre začiatočníkov. Ich nákovka pri strihu tlačí kolmo na vetvu, čo zaručuje rovný rez aj pri hrubších konároch.

Zdroj: Shutterstock

Tip 6: Takto ovocný strom udržíte vo forme

Udržiavací rez slúži na udržanie rodivosti a podporu kvality plodov. Najprv sa odstránia všetky súťaživé výhonky. Ide o konáre, pri ktorých hrozí prerastanie hrotu centrálneho výhonku a vedúcich konárov. Potom sa odstránia všetky výhonky, ktoré rastú kolmo nahor, takzvané vlky. Pri zmladzovaní stromu zasa všetky ovisnuté opotrebované konáre zrežte na mladší vitálny výhonok.

Tip 7: Vyhnite sa hustým korunám

Čím je koruna vzdušnejšia, tým má strom nižšiu náchylnosť na hubové choroby, pretože olistenie po daždi rýchlejšie schne. Plody sú zároveň väčšie a lepšie dozrievajú v presvetlených korunách.

Zdroj: Shutterstock

Tip 8: Riaďte sa zákonitosťami rastu

Častou chybou pri zimnom reze je skracovanie jednoročných výhonkov. Docielite tým metlovitý vzrast stromu, čo so sebou prinesie okrem nízkej produkcie aj veľa zbytočných rezných rán. Samozrejme, skracovaniu niektorých jednoročných výhonkov sa hlavne pri výchovnom reze nevyhnete. Režte však s rozumom na púčik smerujúci von z koruny.

Text: redakcia
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje