Aj baza potrebuje pravidelný rez. Viete, kedy a ako ju strihať?
Pestujete v záhrade bazu? Potom by ste mali vedieť, že baza (Sambucus spp.) potrebuje pravidelný rez ako súčasť údržby, podobne ako ostatné ovocné stromy a kríky.
Správne prerezávanie podporuje bohatú tvorbu bobúľ i celkové zdravie kríkov. Záujem o pestovanie bazy vzrastá spolu s chorobnosťou i s cenami, pretože je výborným doplnkom pre zdravie a na podporu imunity.
Prečo strihať kríky bazy?
Bazu je potrebné strihať z viacerých dôvodov. Mladé kríky zvyknú rýchlo rásť a môžu vám zatieniť okolité záhony. Rez bazy je veľmi dôležitý aj kvôli počtu a kvalite plodov. V neposlednom rade si môžete z času na čas všimnúť zlomené (či z iného dôvodu odumreté konáre) – i tie treba čo najskôr odstrániť, aby ste podporili vitalitu kríka.
Kedy strihať bazu?
Prvý rez bazy čiernej si naplánujte dva až tri roky po jej zasadení do záhrady. Tento čas je dostatočný na to, aby krík dospel, pevne sa usadil v pôde a zároveň už môžete vidieť jeho rastový vzorec, čo usmerní váš prístup k prerezávaniu.
Dobrou správou je, že baza nie je citlivá ani na výraznejšie prerezávanie, takže ju môžete plne prispôsobiť priestoru, ktorý pre ňu máte k dispozícii. Naopak, výraznejším rezom podporíte tvorbu šťavnatých plodov.
Tradičný prístup k prerezávaniu bazy hovorí, aby sme konáre zrezali krátko po zbere bobúľ, teda zvyčajne v lete. Iní záhradkári uprednostňujú zimný rez. Nech sa rozhodnete akokoľvek, najdôležitejšie je ostrihať bazu skôr, ako začne pučať – čo je skoro na jar. Určite sa vyhnite rezu pri teplotách pod bodom mrazu.
Ako prerezávať bazu?
Bazu možno v prípade potreby výrazne orezať (odborníci odporúčajú však nerezať nižšie, ako sa rozvetvuje hlavný kmeň). Bude reagovať novým rastom, ktorý na začiatku jari vytvorí voňavé kvety a po nich prídu svieže a liečivé bobule.
Mnohí pestovatelia bazu prerezávajú tak, že zrežú všetky konáre staršie ako dva-tri roky, aby uvoľnili miesto pre nový rast. Ako spoznáte, ktoré konáre sú staršie? Staršie konáre sú spravidla hrubšie a majú tmavšiu, často popraskanú kôru.
Vďaka rezu môžete mladú bazu „vycvičiť“ tak, aby nadobudla stromovú podobu s jedným kmeňom. Môžete tiež podporiť prirodzenejší kríkový tvar s viacerými kmeňmi – dosiahnete to tak, že nebudete rezať najsilnejšie stonky. Keď dospejú a dosiahnu väčšiu výšku, budú sa vetviť a vytvárať nové výhonky, z ktorých vznikne vysoký baldachýn, hoci pri základni nebudú široké.
Orezať môžete aj všetky vetvy, ktoré sa križujú, trú o seba alebo rastú v smere, ktorý nie je estetický.
Vždy však konáre orezávate aspoň niekoľko centimetrov od kmeňa a pod uhlom, aby ste predišli poraneniu vetvového „goliera“.
Čím strihať bazu?
Nožnice či nôž, ktorými budete bazu prerezávať najskôr vydezinfikujte. Nožnice s dlhou rukoväťou sú v tomto prípade bezpečnejšie a ľahšie sa s nimi pracuje. Všímajte si aj prípadné poškodenie kríkov chorobami a škodcami. Pravdou však zostáva, že najväčším škodcom pre bazu čiernu sú vtáky, ktorým zdravé bobule neuveriteľne chutia. Najlepším spôsobom ochrany v tomto prípade je natiahnutie hustej siete cez rastlinu.
Sabína Zavarská
Zdroj: gardenerspath.com
Foto: istock.com
Komentáre