Ovocné mušky sú doma a v záhrade pohromou. Ako si s nimi poradiť a mať ich pod kontrolou?
Určite sa vám už stalo, že ste nechali v kuchyni nedopitý sladký nápoj, alebo v odpade šupku z banánu a onedlho sa objavili malé mušky, ktoré si na nich pochutnávali. Ovocné mušky (octomilky, Drosophila) vedia znepríjemniť posedenie na terase, piknik v záhrade, ale neraz sa dostanú aj do interiéru. Našťastie existujú viaceré možnosti, ako sa s drobnými hnedými muškami vysporiadať.
Čo sú ovocné mušky? Ktoré škodia v domácnosti a ktoré v záhrade?
Najčastejšou ovocnou muškou v interiéri je Drosophila melanogaster – hovorí sa jej vínna alebo octová muška. Významným invazívnym škodcom v záhrade je Drosophila suzukii – drozofila japonská alebo škvrnitá, ktorá škodí na dozrievajúcich ovocných plodoch. Ovocné mušky sú v domácnosti prakticky celoročným problémom, poletujú nad zrelými plodmi, hnijúcim odpadom, pričom zamorenie dosahuje vrchol koncom leta a na jeseň. Nie sú len nepríjemné, problém je, že môžu kontaminovať potraviny baktériami a inými typmi choroboplodných zárodkov.
Ako a kde sa rozmnožujú?
Záhradné ovocné mušky kladú vajíčka do mäkkého ovocia, čím zvyšujú chorľavosť plodov a urýchľujú hnilobu. Oba druhy ovocných mušiek majú rady nechladené, zrelé alebo prezreté ovocie podliehajúce skaze, či už je na kuchynskej linke alebo v záhrade. D. melanogaster sa veľmi ľahko rozmnožuje, stačí iba vlhká vrstva materiálu v kanalizácii alebo v odpade, na mopoch, handrách, fermentovaných potravinách, priťahujú ju prezreté alebo hnijúce plodiny. D. suzukii sa zameriava na zdravé ovocie, ktoré je často ešte na stopke: černice, čučoriedky, čerešne, hrozno, slivky, maliny a jahody, a tiež na poškodené ovocie s hrubou šupkou, ako sú jablká, hrušky a cherry paradajky. Po napadnutí sa hniloba urýchli.
Ako identifikujete ovocné mušky?
Dospelé D. melanogaster sú drobné, okrúhle, hnedé mušky merajúce 3-4 milimetre. Majú červené oči, samce majú čierne pruhy a čierny koniec brucha, samice majú iba pruhy. Dospelé D. suzukii sú okrúhle, žltohnedé muchy s červenými očami a tmavo sfarbenými pásikmi na bruchu, zakončené čiernym zadočkom. Samice majú jasné krídla bez škvŕn, samce majú na krídlach výraznú čiernu škvrnu. Kukly oboch druhov sú svetlo až tmavohnedé s tvrdou škrupinou. Larvy sú biele, valcovité, beznohé červy s dĺžkou 3 milimetre, so skoseným koncom a výraznou hlavou. Vajíčka sú drobné, pol milimetra dlhé, biele až svetložlté a majú tvar ryže.
Životný cyklus ovocných mušiek
Životné cykly týchto škodcov sú neuveriteľne rýchle a za rok vyrastie niekoľko generácií. Samice oboch druhov môžu naklásť až 500 vajec. D. melanogaster sa môže v domácnosti rozmnožovať po celý rok, ale populácie D. suzukii vrcholia v auguste a v septembri a dospelí jedinci prezimujú vonku. Vajíčka sa vyliahnu do 30 hodín od kladenia a nakŕmené larvy za štyri dni spadnú do pôdy, aby sa zakuklili. D. melanogaster sa môže zakukliť v ovocí alebo kdekoľvek, kde sa larvy kŕmili. Vo všeobecnosti platí, že dospelý jedinec z vajíčka vyrastie za menej ako mesiac.
Ako zistíte, že máte problém s ovocnými muškami?
Keď máte ovocné mušky doma, zistíte to veľmi rýchlo, v záhrade je to už náročnejšie. Záhradné ovocné mušky sú ťažšie spozorovateľné, pretože napádajú rastliny vonku. Symptómy poškodenia plodov muškami zahŕňajú pleseň, zvrásnenie, mäkké škvrny a kolaps štruktúry bobúľ, prítomnosť malých otvorov pre larvy, z ktorých presakuje miazga plodov. Keď si však všimnete tieto príznaky, často je už na záchranu ovocia neskoro. Treba postupovať preventívne, kým ešte nebudú poškodené plody.
Vyrobte si pascu na ovocné mušky
Použite plechovku alebo fľašu s malými vstupnými otvormi vyvŕtanými do bokov nádoby približne do polovice, spodok nádoby nechajte bez otvorov, aby sa na dne udržala tekutina. Do nádoby vlejte jablčný ocot a zatvorte vrchnák. Vôňa octu pritiahne muchy, nájdu si cestu dovnútra, no nedokážu sa dostať von. Nakoniec sa utopia v octe, taktiež môžete dovnútra vložiť lepovú dosku. Pascu zaveste na vetvu stromu v blízkosti ovocia, raz týždenne meňte ocot a sledujte počet dospelých jedincov, ktoré sa ocitnú v pasci.
Najlepšou prevenciou je udržiavanie čistoty a chladenie zrelých plodov
Udržiavanie čistej kuchyne, pravidelné triedenie dozrievajúcich plodov a ich chladenie pomôže minimalizovať povrchy, na ktorých sa môžu tieto muchy rozmnožovať. V záhrade často zbierajte zrelé plody a nedovoľte, aby staré alebo poškodené plody zostali na stromoch či padnuté na zemi. Všetky prezreté plodiny by sa mali rýchlo spracovať, hnijúce plody uzatvorte do vrecka a vyhoďte. Nekompostujte ani nezahrabávajte žiadne plody s podozrením na poškodenie ovocnými muškami.
Ako chrániť plody pred ovocnými muškami?
Účinnou ochranou proti ovocným muškám sú technické zábrany – husté sieťky proti hmyzu, ktoré využijete v domácnosti pri skladovaní plodov, existujú aj sieťky určené na ochranu bobuľového ovocia. Ďalšou alternatívou je biologická kontrola – aplikácia predátorov, parazitoidov alebo patogénov, avšak v prípade D. suzukii nie je zvyčajne tak účinná, ako by sa očakávalo. Vyskúšať môžete aj organické pesticídy vo forme sprejov, niektoré sú však toxické pre včely, preto ich aplikujte večer alebo skoro ráno predtým, ako začnú včely lietať. Určitú kontrolu poskytnú produkty na báze kaolínového ílu alebo kremičitanu draselného. Ďalšou možnosťou je ošetrenie ovocia kombináciou repelentných a insekticídnych olejov, ktorá je bezpečná a zároveň účinná proti záhradným ovocným muškám.
V záhrade sú účinné, samozrejme, aj pesticídy, najmä cyantraniliprol, malatión a cypermetrín, nepoužívajte ich však skôr ako vyskúšate biologické metódy ochrany.
Sabína Zavarská
Zdroj: gardenerspath.com
Foto: istock.com
Komentáre