Ako vyhnať myši zo záhrady? Dá sa to aj bez chémie?
Ak ste už mali „tú česť“ v záhradke stretnúť myš, pravdepodobne viete, že zbaviť sa jej je dosť náročné. Myši sa rýchlo rozmnožujú a dokážu zničiť veľkú časť úrody i plodín samotných. Hoci mnohí tvrdia, že najlepším spôsobom, ako sa myší zbaviť, je zaobstarať si mačku, sú aj iné prírodné riešenia. Nečakajte však, že stačí do ich cestičky nasypať korenie či nejaký čarovný elixír.
V skutočnosti neexistujú žiadne repelenty, o ktorých by bolo vedecky dokázané, že spoľahlivo odháňajú myši zo záhrad. Dobrou správou však je, že môžete kombinovať viaceré záhradnícke postupy s prirodzenou ochranou proti škodcom, a tak myši odlákať bez použitia nebezpečných chemikálií. Kľúčom k tomu, aby bola vaša záhrada myšiam nesympatická, je kombinácia hygieny, znižovania populácie a odháňania. V každom prípade sa o vašu záhradku musíte postarať skôr, ako myši dostanú príležitosť usadiť sa v nej. Nič neodkladajte, pretože myši sa rozmnožujú raz za 28 dní!
Pasce na myši
Domáce pasce na myši používajú ako lákadlo arašidové maslo, čokoládové cukríky, sušené alebo čerstvé ovocie a všetky druhy orechov. Verte alebo nie, syr nie je najlepšia návnada. Pasce sú najlacnejšie a najefektívnejšie nástroje na zbavenie sa malých populácií myší. Neraz je však potrebných aj 10 – 12 pascí, ak chcete v malej záhrade chytiť čo len dve-tri myši. Nemali by byť od seba ďalej ako 180 centimetrov.
Pasce denne kontrolujte. Ak vidíte, že v pasci je myš a ak vaša pasca myš len uväzní, ale neublíži jej, môžete ju vyviezť ďalej od vášho pozemku do prírodného prostredia. Ak máte pasce, ktoré myši zlikvidujú, natiahnite si latexové alebo gumené rukavice, aby ste sa vyhli potenciálnej infekcii, vložte mŕtveho hlodavca do plastového vrecka a zlikvidujte. Existuje celý rad typov a štýlov pascí, preto si dobre prečítajte odporúčania výrobcu.
Ako vyčistíte pasce na opätovné použitie? Pridajte ½ šálky bielidla do 4 l vody. Do roztoku namočte pascu asi na 10 minút. Dôkladne opláchnite studenou tečúcou vodou a nechajte uschnúť na vzduchu. Potom si nezabudnite poriadne umyť ruky v rukaviciach mydlom a teplou vodou. Až teraz je čas dať si dole rukavice a umyť si ruky bežným spôsobom.
Chráňte výsadbu tkaninou
Malé plochy vysadených plodín môžete obkolesiť záhradnou netkanou textíliou alebo hustou ohrádkou, ktorú postavíte zvisle okolo plodín. Musí byť však vysoká 30 až 60 centimetrov a zakopaná asi 15 centimetrov pod úroveň pôdy, aby ste zabránili hlodavcom podhrabať sa. Dajú sa tiež vyrobiť valce z kovových obručí, na ktoré natiahnete netkanú textíliu – obruč nasuniete okolo rastliny. Takto ochránite aj mladé stromy proti ohrýzaniu.
Domáce prírodné odpudzovače myší
Mnoho záhradníkov verí, že proti myšiam fungujú domáce prípravky vyrobené z rastlín. Vyskúšať môžete rozmixované strúčiky cesnaku s trochou vody a potom do zmesi namočte vatové guľôčky (alebo vatové guľôčky nasýťte gáfrom, mätovým olejom, čpavkom). Nasiaknuté guľôčky vaty rozmiestnite po jednej na každých 60 centimetrov priestoru. Alebo skúste v celej oblasti, kde predpokladáte pohyb myši, rozsypať sušené či čerstvé bylinky, najlepšie funguje mäta, levanduľa, prípadne listy cezmíny. Záhradnícke centrá tiež predávajú komerčné prírodné odpudzovače myší, takže aj tie môžete skúsiť.
Vysaďte rastliny, ktoré odpudzujú myši
Patria k nim narcisy, hyacinty Muscari a silno voňajúce rastliny, ako sú cesnak, prýštec, levanduľa a mäta.
Pozor na mulč a neporiadok
Mulč je v záhrade veľmi prospešný na udržanie vlhkosti a proti rastu buriny, avšak pre myši predstavuje perfektný úkryt. Preto ho používajte s mierou a len tam, kde je skutočne nevyhnutný. Okrem mulču obľubujú pokosenú neupratanú trávu, tlejúce listy a slamu.
Poprechádzajte sa po vašom pozemku „očami myši“
Hľadajte každý jeden možný úkryt a jeden za druhý likvidujte, upchajte škáry, trávnik koste často, aby bola tráva čo najkratšia, pretože myši sa vyhýbajú otvoreným priestorom. Tam sa môžu ľahko stať obeťou dravcov. Premiestnite stohy tehál, kameňov a palivového dreva čo najďalej od záhradky. Zrežte zarastené miesta, ostrihajte kríky a vetvy stromov v dostatočnej vzdialenosti od zeme. Hromady rastlinných zvyškov nikdy nenechávajte v záhrade ani do druhého dňa, odpad odstráňte hneď.
Nechajte domáce zvieratá, aby sa po záhrade prešli s vami
Či už máte mačku alebo psa, zoberte ich na prechádzku záhradou. Umožnite im občas hliadkovať v nej aj v noci. Okrem toho, že vás upozornia na miesta, kde hlodavce cítia, neustála prítomnosť mačiek a psov znervózňuje myši a neraz stačí na to, aby záhradu opustili.
Ak sa počet hlodavcov a priamo súvisiace škody zvýšia, neváhajte prizvať na pomoc profesionálneho deratizéra.
Sabína Zavarská
Zdroj: homeguides.sfgate.com
Foto: istock.com
Komentáre