image 50390 25 v1
Galéria (5)

Jesenná ochrana ovocnín pred piadivkami

Piadivky, najmä piadivka jesenná, sú nebezpečné škodce ovocných aj okrasných drevín, spôsobujúce až holožery.

Galéria

Jesenná ochrana ovocnín - Lepové-pásy
Jesenná ochrana ovocnín - shutterstock_169640141
Jesenná ochrana ovocnín - shutterstock_189451799
Jesenná ochrana ovocnín - shutterstock_1049599016

Dôležitou prevenciou je zabrániť samičkám naklásť v korunách stromov vajíčka. A práve v tom spočíva jesenná ochrana.

Piadivka jesenná, Operophtera brumata, je nenápadný sivý motýľ, ktorý má za rok iba jednu generáciu. Vyskytuje sa približne od októbra do decembra. Cez deň oddychuje na kmeňoch ovocných aj okrasných stromov a večer je aktívny. Samičky majú zakrpatené krídla a nelietajú. Šplhajú sa preto po kmeni stromov do korún, kde ich vyhľadávajú samčeky, aby sa mohli páriť. Samičky po oplodnení kladú do štrbín kôry vajíčka, ktoré prezimujú. Na jar, v čase pučania stromov, približne v apríli a máji, sa z nich liahnu húsenice. Tie potom ohrýzajú kvety, púčiky, listy, prípadne aj plody. Poškodenie je často viditeľné už na púčikoch skoro na jar, v čase, keď sú rastliny najviac citlivé. Ohryzené bývajú aj ozdobné listy a kvety okrasných druhov. Ak je húseníc veľa, vylučujú hodvábne vlákna, pomocou ktorých spájajú medzi sebou listy až do akoby pavučinového osídlia. Listy vnútri celkom ožerú. Neskôr na jar až začiatkom leta húsenice zaliezajú do pôdy, kde sa zakuklia. Z ovocných drevín napáda žravá húsenica piadivky jesennej najmä listy jabloní, čerešní, hrušiek, broskýň, marhúľ a iných.

« Lepové pásy aplikujeme v septembri, až do začiatku októbra. »

Pasca na lezúce samičky

Keďže sa v tomto ročnom období do korún stromov sťahujú zakrpatené samičky piadivky jesennej, od septembra až do začiatku októbra montujeme okolo kmeňov lepové pásy, a to vo výške pred ich rozkonárením. Využívame tak hendikep samičiek, že nelietajú, ale do koruny lezú po kmeni. Lepový pás sa tak pre ne stáva akousi smrteľnou pascou. Je to veľmi jednoduchý a efektívny spôsob regulácie populácie piadivky jesennej. Pásy na stromoch ponecháme do februára. Kedysi sa namiesto pásov na kmeň natieralo lepidlo. Dnes sa už od toho upustilo, pretože sa zistilo, že náter spôsobuje nevratné a nezastaviteľné poškodenie stromu. Pod lepidlom strom nedýcha, čo priláka červotočov a ďalších škodcov, ktorí vyžierajú v dreve chodbičky. Následkom toho sa strom po pár rokoch zlomí.

Húsenica piadivky jesennej Foto isifa/Shutterstock

Na mieru

V predajniach záhradkárskych potrieb sú dostupné už natreté lepové pásy z papiera odolného proti vode. Pred použitím ich narežeme na požadovanú dĺžku a lepivou stranou von ich pomocou pribaleného špagátu priviažeme okolo obvodu kmeňa. Prednosťou ochrany pomocou lepových pásov je to, že toto účinné riešenie neobsahuje nijaké toxické chemikálie.

Dospelý motýľ piadivky jesennej Foto isifa/Shutterstock

Text Ing. Zoltán Tamašek
Foto autor, isifa/Shutterstock

Zdroj PR článok spoločnosti bioTomal s.r.o.​

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.