Čo robiť, keď oleander napadnú roztoče
Na listoch oleandra sa objavili malé sivasté škvrny – bodky. Medzi listami som našla jemné pavučiny. Skúšala som listy viackrát umyť vlažnou mydlovou vodou, ale bodky nezmizli. (Mária H.)
Opísané príznaky poukazujú na napadnutie roztočcom chmeľovým (Tetranychus urticae). Roztočce sú veľmi malé organizmy, voľným okom takmer neviditeľné. Telo majú dlhé približne 0,5mm. Patria medzi pavúkovce, majú štyri končatiny, cicavé ústne ústrojenstvo. Poškodenie listov roztočcami si obyčajne všimneme, až keď sú veľmi napadnuté. Na vrchnej strane listu sa tvoria striebristé, žltohnedé, mramorované drobné škvrny, ktoré vznikajú ako následok cicania rastlinných štiav. Na spodnej strane listov sa môže objaviť jemná pavučinka, to už bývajú listy veľmi poškodené, žltnú, uschnú, opadnú. V teplých a suchých priestoroch sa škodca rozmnožuje a veľmi rýchlo šíri počas celého roka, rastliny sú oslabené. Treba ich často prezerať aj zo spodnej strany listov, aj pomocou lupy. Zasiahnuť treba čo najskôr po zistení poškodenia.
Z chemických prípravkov možno použiť Apollo 50 SC, Nissorun 10 WP, Vertimec 018 EC. Prípravky je potrebné striedať a ošetrenie opakovať aspoň raz za 10 – 14 dní, keďže jedným zásahom sa obyčajne nepodarí zlikvidovať všetky škodce ani všetky vývojové štádiá. Z biologických prípravkov možno aplikovať dravé roztoče vo forme prípravkov Spical, Spidex. Dravé roztoče nepoškodzujú rastlinu, živia sa škodlivými roztočcami. Sú ich prirodzeným nepriateľom. Roztočce okrem oleandrov poškodzujú aj muškáty, aksamietnice, brugmansie (st. názov durman), preto je potrebné dôsledne kontrolovať všetky rastliny.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív čitateľov
Komentáre