Ako si vypestovať hlivu v domácnosti na kávovej usadenine
Láka vás pestovanie húb doma? Mnohí, ktorí sa o to pokúšali, skončili s neúspechom. Huby sú notoricky nespoľahlivé pokiaľ ide o rast, čiastočne aj kvôli sériovo vyrábaným súpravám na pestovanie, ktoré majú nízku kvalitu. Napriek tomu je naozaj možné pestovať huby v domácnosti, stačí len pochopiť, ako rastú a čo potrebujú. Čo to má spoločné s kávovou usadeninou?
Pestovanie hlivy ustricovej
Najjednoduchšie pestovateľnou hubou v domácnosti je hliva ustricová. Ďalej treba vybrať rastové médium. Najbežnejšími materiálmi na pestovanie ustríc sú zvyčajne čerstvo narezané polená z tvrdého dreva alebo nasekaná slama. Pestovanie húb na polienkach býva veľmi úspešné, ale je tiež náročné, navyše na prvú úrodu môžete čakať aj rok. Pestovanie na slame zase vyžaduje, aby ste slamu najskôr pasterizovali a tak zlikvidovali rezidentné mikroorganizmy, ktoré by konkurovali mycéliu.
Kávová usadenina ako pestovateľský substrát
Krása pestovania húb na usadenine z kávy spočíva v tom, že substrát je už pasterizovaný procesom prípravy kávy. Takže môžete obísť celý krok pasterizácie a prejsť priamo na očkovanie. Mletá kávová usadenina je plná živín, ktoré hliva veľmi ocení.
Očkovanie hlivy do substrátu
Najprv si objednajte zdravé podhubie hlivy ustricovej. Väčší úspech dosiahnete, ak použijete vysoký pomer podhubia voči kávovej usadenine. Na začiatok sa oplatí použiť asi 500 g hlivy ustricovej na 2,5 kg použitej kávy. Ak predajca, u ktorého kúpite podhubie, predáva aj filtračné vrecia na pestovanie húb, zaobstarajte si aj tie. Zvýšia šancu na úspech a vytvoria dokonalé prostredie pre rast hlivy. Ak sa vám takéto vrece nepodarí zohnať, použite veľké 2-litrové mraziace vrecko, prázdnu nádobu na zmrzlinu alebo škatuľu na mlieko. Nádoby dobre vyčistite a po stranách vyrežte otvory 4 x 5 mm.
Odkiaľ zohnať toľko kávovej usadeniny?
Také množstvo zrejme doma nezískate, ale môžete poprosiť o pomoc frekventovanú kaviareň. Vrecko alebo nádoba by mala byť do dvoch tretín naplnená usadeninou, ďalšia vec je, že musí byť v ten deň čerstvá. Väčšina kaviarní s tým nemá problém – veľké kaviarne denne vyhadzujú niekoľko kilogramov tohto „odpadu“.
Ako uložiť podhubie a urýchliť rast hlivy?
Keď máte usadeninu v nádobe či vo vreci, dobre si umyte ruky rovnomerne vmiešajte podhubie do kávy. Potom vak či nádobu umiestnite na teplé (18 – 25 °C) a tmavé miesto (napríklad: vetraná skriňa, pod posteľ, do skrinky a podobne). Počas nasledujúcich troch týždňov uvidíte, ako sa podhubie oživí a rozrastie sa po kávovej usadenine, až kým ju celú neprerastie dobiela. Rast môžete sledovať zo dňa na deň.
Prvá úroda hlivy ustricovej
Po 3 týždňoch sa celé vrecko alebo nádoba s kávovou usadeninou premení na bielu hmotu. Ak si všimnete nejaké zelené miesta, sú znakom rastúcej konkurencie. Ak je to len malý kúsok, pridajte do týchto oblastí soľ, ktorá by mala neželané rastliny usmrtiť. Ak však je zelené takmer celé vrecko, bude to s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené nekvalitným podhubím alebo početnými spórami plesní, ktoré boli primiešané do kávovej usadeniny. V tom prípade sa nedá nič iné robiť len pokus opakovať.
Zdravo vyzerajúcu bielu masu v nádobe či vreci preložte na miesto s dostatkom čerstvého vzduchu a trochou svetla – ideálny je zatienený parapet alebo pracovná doska. Do vrecka/nádoby vyrežte otvor 5 cm x 5 cm a dvakrát denne postriekajte túto oblasť vodou – nikdy by nemala vyschnúť, pretože huby milujú vlhké prostredie.
Asi po týždni spozorujete maličké hríbiky. Nasledujúcich 5 až 7 dní sa každý deň ich veľkosť zdvojnásobí. Keď sa okraj klobúčikov začne otáčať nahor, je načase pozbierať úrodu a vychutnať si plody svojej práce. Hlivy odrežte a pustite sa do varenia!
Sabína Zavarská
Foto: istock.com
Zdroj: growveg.co.uk
Pekná hlúposť, náročná a drahá.
Majo, mohol by ste upresniť prečo je to drahé? Čo je ako drahé, kávová usadenina alebo nákup sadby hlivy? Ďakujem.