Zdravá pochúťka priamo z pivnice: Ako si vypestovať vlastnú úrodu hlivy ustricovej zo substrátu
Pestovanie vlastných húb sa stáva čoraz populárnejšie. Nie je to nič zložité a pri dodržaní správnych podmienok môžete čakať bohatú úrodu. Medzi záhradkármi sú obľúbené predovšetkým šampiňóny, no do popredia sa dostáva aj vitamínmi nabitá hliva ustricová. Pestovať ju môžete napríklad aj priamo vo vreci.
Dôvodov, prečo vsadiť práve na hlivu ustricovú, je hneď niekoľko. Táto nenápadná huba posilňuje imunitný systém, zvyšuje tvorbu červených krviniek a zároveň znižuje cholesterol v krvi, má vysoký obsah vlákniny, antiseptické účinky a slúži ako prevencia proti niektorým chorobám. S nízkou energetickou hodnotou je dokonca vhodná aj pri chudnutí. Hlivu sa rozhodne oplatí mať zaradenú v jedálničku.
Výber vhodného substrátu
Najjednoduchším riešením na vypestovanie chutnej hlivy je kúpiť zlisovaný, naočkovaný substrát v už hotovom balíčku. Je ľahko dostupný, nájdete ho v záhradkárskych predajniach alebo na internete. Substrát si viete zaobstarať od 3 do 17 kilogramov. Musíte si však dať pozor na to, aby kupovaný substrát nebol starší ako jeden rok. Inak sa môže stať, že vám ani napriek snahe a dodržaní všetkých postupov hlivy nevyrastú.
Správne umiestnenie
S balíčkom netreba nijako manipulovať. Stačí ho len umiestniť do voľného kúta s izbovou teplotou od 20 do 25 °C a počkať si. Prvá, najtrpezlivejšia fáza, kedy dochádza k prerastaniu mycélia, môže trvať dva týždne, ale pokojne aj dva mesiace.
Akonáhle sa z otvorov balíčka začnú objavovať malé zhluky plodníc alebo tenké biele vlákna mycélia, pripomínajúce pavučinu, je to signál na začatie druhej fázy. Balíček už treba preniesť na miesto s nižšou teplotou a vyššou vlhkosťou. Ideálna je pivnica, kde by sa teplota mala pohybovať pod 18 °C. Avšak, je potrebné zdôrazniť, že hliva k svojmu vývoju potrebuje aj dostatok rozptýleného svetla.
Rastúcim hubám môžete dopomôcť napríklad prekrytím balíčka fóliou, aby sa vytvorila čo najpriaznivejšia mikroklíma, za ktorú sa vám substrát odvďačí.
Kedy je čas na zber úrody?
Chutné hlivy môžeme začať zbierať, akonáhle sú plodnice dostačujúco veľké. Zistíme to aj vtedy, keď je už klobúčik narovnaný a má svetlejšiu farbu. So zberom netreba čakať, pretože plodnice časom strácajú kvalitu. Netreba ich nechávať prezrieť, aby zbytočne nezačali produkovať spóry. Zrelé hlivy môžeme jednoducho odtrhnúť rukou alebo odrezať nožom.
Ak ste už prvú úrodu úspešne zožali, substrát nechajte 2-3 týždne oddýchnuť na rovnakom mieste, a potom ho na dva dni opäť premiestnite na miesto s teplotou od 20 do 25 °C. Teplotný šok naštartuje rast ďalších plodníc a spustí kolobeh, ktorý môžete opakovať aj 3 až 4-krát, v závislosti od veľkosti substrátu. Vyťažený substrát, na ktorom už ďalšie huby nevyrastú, môžete vysypať na kompost.
Text: Bianca Gubová
Foto: shutterstock.com
Nech vám žiadna novinka neunikne
Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom
Komentáre