Je vhodné vysádzať tuje k ovocným stromom?

image 34609 25 v1

Je vhodné vysádzať vždyzelené dreviny, konkrétne tuje, do záhradiek k ovocným stromom? Vraj tuje prenášajú hrdzu. Môžu škodiť ovocným stromom? (Jozef P., Sučany)

Tuje určite neškodia ovocným stromom, nie sú ani medzihostiteľom rozšírenej hrdze hruškovej. Zimným hostiteľom hrdze je borievka netatova (Juniperus sabina) a ďalšie druhy borievok. Vzhľadom na rýchlosť rastu a výšku tují v dospelosti treba zvážiť ich výsadbu medzi ovocné stromy. Tuje im budú v dospelosti tieniť a odoberať živiny. Určite je vhodnejšie použiť ich v okrasnej časti záhrady ako solitéry či ako živý plot.

(Zdroj odporúčaných prípravkov – MATLÁK, J.: Celoročná ochrana záhradných plodín, 2016)

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky, isifa/Shutterstock

Komentáre

 1. Miroslav Bacher says:

  Chcel by som sa spytat ci je mozne a vhodne zasadit figovnik do tujoradia? Vyschla nam jedna tuja braband a chceli by sme na to miesto figovnik. Dakujem.

  1. Hana Szabóová says:

   Odpovedať 26.11.2016
   Výsadba samozrejme možná je , ale z hľadiska nárokov figovníka určite vhodná nie je. V tujoradí by narušil harmóniu, celistvosť. Z vizuálneho, estetického, kompozičného hľadiska, bude oveľa vhodnejšie tujoradie doplniť opäť tujou – odrodou ´Brabant´, ktorá má aj veľké ročné prírastky a vyplní prázdny priestor, prípadne inou odrodou tuje napr.´Smaragd´.
   Neuvádzate bližšie klimatické a pôdne podmienky lokality. Preto o figovníku len všeobecne: je to subtropický opadavý ker, s pomerne riedkou a riedko olistenou, široko 2 – 3 m rozložitou korunou . Dorastá do výšky 2 – 3 m. Pestuje sa v južných vinohradníckych oblastiach SR. Žiada teplé, výhrevné stanovište, polohu chránenú od severu pred chladným vetrom, neškodí mu slnečný úpal. Rastliny, najmä mladé, je potrebné chrániť pred silným mrazom zakrytím čečinou, obaliť vrecovinou. Mladé rastliny je zo začiatku lepšie pestovať v kontajneri – na zimu ich možno preniesť do chladného priestoru. Von na trvalé stanovište sa presádzajú aspoň 2 ročné rastliny, lepšie, ak sú staršie. Ich drevo totiž ešte nie je dostatočne vyzreté a na nechránenom stanovišti môžu ľahko vymrznúť až po pôdu. Z koreňa síce vyrastú nové výhonky, ale tvorba plodov sa oddiali o rok.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.