Je imelo liečivé? Ako ho preniesť na iné stromy?

image 27484 25 v1

Dočítal som sa, že vraj je imelo liečivé. Je to pravda? Dá sa naočkovať na ovocné stromy, konkrétne na jablone? U nás v okolí som ho videl na topoľoch. Ako sa dá preniesť na iné stromy? (Michal D., Dunajská Lužná)

Imelo biele (Viscum album) sa skutočne používa v lekárstve na výrobu látok, ktoré upravujú tlak; v ľudovom liečiteľstve na prípravu liehového macerátu z bobúľ. Pred prípadným užívaním je však nutné poradiť sa s lekárom. Imelo rastie poloparaziticky na topoľoch, vŕbach, javoroch, agátoch, jaseňoch, lipách, dokonca aj na ihličnanoch (jedľa, borovica). V záhradách sa objavuje na jabloniach, hruškách a orechoch. Rozširuje sa plodmi – bielymi bobuľami, ktoré dozrievajú v decembri. Plody roznášajú vtáky. Dužina plodov je lepkavá, zostáva na semenách, tie sa prilepia na kôru stromu, kde vyklíčia. Koreň prerastá až do dreva hostiteľa a navonok vyrastie nová rastlina. Niekedy tvorí guľu s priemerom až 1 m. Samozrejme, nemusíte čakať na prírodu, plody si môžete nazbierať a skúste ich rozotrieť na niektorom ovocnom strome v záhrade.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóová
Foto: thinkstock.com 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.